Jak to vypadá ve vinohradech?

Srpen, 21.08.2012 07:45

Letošní rok byl, alespoň co se týká počasí, poměrně divoký. Určitě jste zaznamenali zprávy o nečekaných mrazech, které v pátek 18. května postihly vinaře a další zemědělce napříč Českou republikou. Dle prohlášení zástupců Svazu vinařů se jednalo o mimořádnou situaci, kterou tu vinařské firmy nepamatují minimálně deset let. Začátkem června pak vinaře v řadě oblastí trápil nedostatek srážek a z toho pramenící sucho. Následně dorazily i průdké bouřky. Jelikož se kvapem blíží období, kdy se začnou hrozny z vinic sklízet, poprosil jsem vinaře o fotografie a popis toho, jaká je u nich ve vinohradech aktuální situace.


Milan Nestařec (Vinařství Nestarec):

Na fotografii naleznete aktuální stav Neuburského. Vinobraní klepe na dveře. Při určování termínu sklizně nevyužíváme žádné analytické metody, neměříme cukernatost ani pH. Jednoduše každý den ochutnáváme, a když to tam je, musí se jít okamžitě na to, již na druhý den by mohlo být pozdě.

Jindřich Kadrnka (Vinařství Volařík):

Na vinicích Vinařství Volařík jsme dne 17. srpna ukončili posledním postřikem chemickou ochranu. Letos jsme to z povolených 6 postřiků na padlí a perenosporu zvládli na 5 zásahů, a to jsme u některých přípravků snižovali dávku. Znamená to, že jsou naše hrozny zase o něco méně zatížené chemií. Zelené práce u plodných vinic běží naplno a dle odrůd, poloh a předběžného plánu sklizně se dělají potřebné zásahy a úkony tak, aby nám dozrál špičkový hrozen pro špičkové víno. U mladých, neplodných, vinic pokračuje vylamování a vyvazování a celková finální příprava na posílení keře před zimou. Dokončuje se poslední, letos již pátá okopávka mladých vinic. Tráva zkrátka roste pořád, ta vodu nepotřebuje. Réva však ano a na některých místech jde vidět již deficit. Dále se staví ve vinici konstrukce. Osazují se krajové dubové sloupky, zatlačují se zinkové řadové, tahá se nosný vodící drát, spodní a vrchní dvoudrátí, fixují se roxory.Začalo se hlídat a patřičně zasahovat proti náletům špačků a jiné škodné ve vinicích. Z hlediska mechanizace se dokončuje poslední kultivace, ožínání vinic, mulčování trávy a okopávka pod hlavami. Zkrátka a dobře práce je pořád spousta!

Pavel Sýkora (Vinařství Sýkora):

Přes vcelku extrémy, kterými nás rok 2012 opravdu nešetřil (tuhé zimní mrazy, sucho a tím pádem pro vinici stres pak o to zákeřnější jarní mrazík, několik divokých bouří s přívaly vody a leckde i s ledem) věříme a držme si palce, že alespoň podzim bude méně napínavý. Plný hezkého slunce, ať můžeme v klidu sklidit a zpracovat ty nádherné zdravé plody, houževnaté přírody, lidského úsilí a práce. Pásový viniční traktor je skvělým pomocníkem třeba i k důležitému poslednímu chemickému ošetření, které jsme tento týden aplikovali! S tímto strojem můžeme ve vinicích bez problému pracovat i těsně po přívalovém dešti. Jinak ve vinicích je prakticky hotovo, dodělali jsme zelené práce. Selekci hroznů nebo jejich půlení už za nás tento rok provedla příroda sama. Končí také práce spojené s rozumným provzdušněním keřů, hotové je i cílené vyšší ořezání letorostů, už je také zaseto zelené hnojení v každém druhém meziřadí, trvalé ozelenění druhotně bohatou travní směsí jsou posečená.

Martin Žůrek (Spielberg CZ):

Posílám fotografii z naší vinice Dolní Maliny, viniční obec Archlebov, kde je vysázeno Chardonnay. To jsme koupili od slavného pěstitele a vinaře Jean Luc Pascala z Puligny – Montrachet (Burgundsko). První víno z této mladé výsadby bude za dva roky.

Vladimíra Mrázová (Sonberk):

Krásný a teplý srpen na Sonberku Srpnová vinice – PálavaJiří Šebela (Vinařství Dva duby):Ve vinohradech panuje ideální stav, až na Sauvignon je vše letos bez jediného chemického postřiku. U Sauvignonu jsme 1x použili síru s vodním sklem (do kterého babičky, prababičky i jejich babičky dávaly vajíčka na uskladnění). Pokud nepřijdou kroupy, tak se máme na co těšit.Svatovavřinecké Veltlínské červené ranéFrankovka

3 komentáře:

Vena

21. August 2012 14:15

Ten pasak je krasavec :-O

Anonymous

22. August 2012 06:26

Prdelky moje , držím vám všem pěsti, ať hrozínko dozrává a sládne ……..

Okomentovat:

*

Loading...