Italský Pinot a německý Riesling

Září, 3.09.2019 07:51

Poslední prázdninový víkend byl plný zajímavých vín. V sobotu jsem stejně jako v loňském roce vyrazil na příjemný vinný festival do Dobřichovic, po večerech pak ještě nahlédl na dno několika lahví. Velkou radost mi udělal zejména německý Riesling z vinařství Im Weinegg a jihotyrolský energický Pinot noir z vinařství Falkenstein.

IMG_20190902_153830

Loni bylo v Dobřichovicích pošmourno a poprchávalo, nakonec to možná ale bylo lepší než letošní výheň  30+ stupňů na sluníčku. Počasí je ale prý na Dobřichovickém festivalu vín každý rok extrémní. Co bylo naopak hodně konzervativní, tak to bylo složení vystavovatelů. Na oranžovou nebo kaly se tu nehraje. Oproti loňskému roku se sestava vinařů prakticky nezměnila, co se týká dovozců, jasně tu hraje prim pořádající Český archiv vín. Šel jsem tedy prakticky najisto po tom, co mi chutnalo loni.

Měl jsem našláplou Velkou bílou Slípku od Hrabala, fajn suchý veltlín a sladký vlašák od Volaříka, řízný rýňák od Sůkala a také ovocnější lipovou verzi ze Zámeckého vinařství Bzenec. Celkem hodně mi zachutnal ryzlinkový sekt od Anselmanna. Na akci byl fajn doprovodný program pro děti, takže jsme to zvládli jako „rodinný“ výlet s juniorem. Z nedalekého Berouna je to ostatně skoro povinnost.

Sobota byla doslova letní tropická, a takové počasí si říká o suchý říznější ryzlink na refresh. Večer jeden takový padnul, konkrétně víno Hochheimer Riesling 2017 Trocken z Rheingau. Víno jsme sehnali ve vršovickém Fajnšmekru. V neděli mi pak šustilo pod okny uschlé listí a odpolední průtrž mračen a pošmourno s datem 1. září jasně naznačilo, že na podzim je za humny. Na podzimní deprese a šeď se pak dá s přehledem předepisovat šťavnatý Pinot noir. Třeba ten od vinařství Falkenstein.

Hochheimer Riesling 2017 trocken, Wingut Im Weinegg, 12 %         Hodnocení: 86/100

Vinařství, které vede mladý Fabian Smidt je aktivním členem spolku mladých vinařů Generation Riesling. Logo spolku se objevuje i na láhvi tohoto příjemně pitelného a zároveň pěkně nabroušeného pití. Lehčí, svěží, příjemně ovocný styl ryzlinku, přímočarý, na jednu stranu nekomplikovaný, na druhou zábavný společník. Ve vůni středně výrazné víno, s tóny svěžích citrusů, zejména grepu, nechybí náznak jablka a meruňky. V chuti spíše štíhlejší pití, ale pevně stavěné, kompaktní. Svěží na patře, středně dlouhé, fajn kombinace minerality a kyselosti v závěru. Party wine v tom nejlepším slova smyslu. Živá voda z Rheingau, tohle by postavilo na nohy i postřeleného Vinnetoua, kéž by takhle chutnal každý druhý ryzlink z Moravy.

IMG_20190902_153854

Pinot noir 2015, Falkenstein, 13 %         Hodnocení: 88/100

Energie ve skleničce, tenhle Pinot prostě vystřeluje ze sandálů. Z vinice v nadmořské výšce 650 metrů, před lahvováním zraje 12 měsíců ve francouzských dubových sudech o objemu 228 – 500 litrů. Ve vůni jsou cítit čerstvé třešně, červený rybíz a maliny, chuť nabízí energickou kombinaci koncentrovaného červeného ovoce, svěží kyseliny a jemného třísla. Víno je vrstevnaté a hravé, působí plnějším dojmem, je zakulacené a parádně pitelné. V delší dochuti se objevuje jemná minerální slanost, která doslova nutí k dalšímu napití. Tohle víno si s Vámi prostě chce povídat, nebo si Vy budete chtít povídat s ním?!? To je jedno, nudit se s ním nebudete.

IMG_20190902_153904

Okomentovat:

*

Loading...