Hoďte se do Gala

Prosinec, 9.12.2016 09:27

Začátek prosince je sice tradičně spojován se začátkem plesové sezóny, ale nenechte se zmást, dnešní příspěvek nebude na téma taneční polobotky, kalhoty s puky či fraky na míru. Minulý týden proběhla stylová akce ve Vinotéce U Mouřenína, degustace oblíbeného vinařství Gala z Bavor u Mikulova. Kromě tradičních vín ze svého portfolia představil Jaromír Gala také novinku v podobě Ryzlinku rýnského z vinic katastru obce Kurdějov.

img_20161201_180441

Na degustaci jsme ochutnali rovných osm vzorečků a úvod obstaraly dva sekty. Moravou v posledních letech projíždí šumivý rychlík a i Jaromír Gala se rozhodl naskočit, navázat na historii výroby bublinek na Mikulovsku a lahvovat vlastní sekty tradiční metodou.  Konkrétně v rozsahu 10 000 lahví, z celkových 50 000 lahví produkovaných vinařstvím za rok. Ochutnali jsme Chardonnay Extra Brut 2013 a Pinot & yzylink Brut Nature 2013. O něco více mne zaujalo druhé víno tvořené 80 % odrůdou Pinot noir a 20 % Ryzlinkem vlašským. Víno s tóny do červeného ovoce, jahod, malin, s příjemnou kyselinou. Vlašák dává Pinotu zajímavý rozměr, včetně lehce minerální až slané koncovky.

Jaromír Gala sice v úvodu degustace vypadal trochu nesměle, ale svým vyprávěním téměř okamžitě upoutal pozornost desítek posluchačů, kteří se do nevelké degustační místnosti vměstnali. Třeba o působení v Tanzbergu, a proč se v roce 2007 rozhodl vydat vlastní cestou. Dnes jeho vinařství disponuje zhruba devíti hektary vinic v katastrech obcí Bavory a Perná. Produkce je rozdělená do dvou kvalitativních řad, degustace se věnovala právě vyšší z nich, jejíž vína nesou na etiketě označení Hermes nebo Bergrus. Bílá vína řady Hermes zrají v dubových nebo akátových sudech, tradičně u nich probíhá 10 měsíční batonnage. Červená vína Bergrus (Pinot noir, Merlot) pak tráví minimálně rok v sudech typu barrique.

Pokud bych měl doporučit jedno víno z trojice bílých „hermesích“ vzorků, tak by to za mne byl před Sauvignonem a Chardonnay vynikající Ryzlink vlašský 2015. Ve vůni výrazné víno, s tóny meruňky, bílé hrušky, bílých květů, jemné nakouřenosti, vanilky. Stylem a komplexností mi víno trochu evokovalo bílé Burgundsko. V ústech plnější, s pěknou vyšší kyselinou, s tóny citrusů, meruněk, bílé broskve, typicky „pavlovsky“ minerálně slané. Víno působí mladistvě, ale elegantním a komplexním dojmem, dochuť je příjemná a delší. Tohle mne moc bavilo. Z dua červených a nutno dodat totálně mlaďoučkých vín Bergrus mne více než Pinot noir 2015 chytil za pohárek (chuťový) Merlot 2015. Daleko přístupnější než trochu zakřiknutý Pinot, který to měl objektivně těžší i vzhledemk degustaci skvělých burgund, kterou jsem absolvoval o den dříve. Merlot ukázal příjemný plnější a šťavnatý projev, vyzrálé červené ovoce, švestky, borůvky, troška zelených tónů. Lehce nasládlé a kořenité. Merlotu se kolem Pálavy daří a tohle víno je toho dobrým důkazem.

Zajímavostí, která degustaci doplnila, byl Ryzlink rýnský 2015. Víno v tradiční „alsaské“ vysoké štíhlé lahvi, s označením Gurdau na etiketě. Jde o německý název obce Kurdějov, kde jsou dle Jaromíra Galy výjimečné podmínky pro odrůdu Ryzlink rýnský. Jaromír Gala tu vysadil různé klony, jak z Německa, tak z Alsaska a chce v budoucnu vytvářet speciální šarže vín. Víno ročníku 2015 je směs v podobě panenské sklizně. Dvě třetiny vína jsou vinifikovány v nerezu, jedna třetina ve velkých sudech. Výsledné víno je samozřejmě na jednu stranu limitováno věkem révy, chybí mu struktura, na druhou stranu má již nyní zajímavou koncentraci a příjemný odrůdový charakter. Vůně hodně květinová, s tóny meruňkového sorbetu, grepu nebo bílé broskve. V ústech je víno výrazné, plné svěžího ovoce, trocha bylin a tóny připomínající až zelený angrešt. Jsem rozhodně zvědav, jak se tento projekt bude vyvíjet v následujících letech, opravdu skvělého Ryzlinku rýnského na Moravě není zas tak moc.

Gala táhne a Vinotéka U Mouřenína praskala ve švech. Organizátoři jako by neměli nastavenou maximální kapacitu. Vzorky plynuly v akurátním tempu, Gala se dával v sedě, Gala se dával na stojáka. Přítomní Galovi vyseli na jazyku, vína dle ohlasů okolo stojících všeobecně chutnala. Mimořádnost okamžiku dokonce několik děvčat oslavilo pořizováním rozjuchaných selfie fotek. Gala frčí a za mě za celou degustaci palec nahoru. Takže až v průběhu letošní plesové sezóny přijdete domů znavení poskakováním po tanečním parketu, lahvinka od Galy může být ideálním společníkem pro zasloužený odpočinek a lenošení s nohama nataženýma.

Okomentovat:

*

Loading...