Gesellmann: Opus Eximium 2017 a 2013

Červenec, 12.07.2021 08:36

Rakouskému Burgenlandu se také někdy říká Blaufränkischland. Vína z této odrůdy pokrývají široké spektrum stylů, od lehčích šťavnatých vín z nerezu, přes komplexnější červená vína až po rafinovaná a specifická vína z jednotlivých prestižních tratí v katastrech obcí jako Gols, Rust, Lutzmannsburg nebo Eisenberg. Kromě čistě odrůdových vín v Burgenlandu často narazíte na prestižní červená cuvée inspirovaná francouzským Bordeaux. Jedním z klasických vín je i cuvée Op Eximium z vinařství Gesellmann. Ochutnal jsem ročníky 2017 a 2013 a byla to paráda, jedno víno lepší než druhé.

email.seznam.cz

Vinařství Gesellmann je doma v obci Deutschkreutz a je hvězdou apelace DAC Mittelburgenland. Rodina tu hospodaří po generace, svou vinařskou historii datuje až do roku 1767. Mezi vinařské průkopníky, kteří v 80. letech 20 století v Burgenlandu viděli potenciál pro velká červená vína a začali vysazovat i francouzské odrůdy Cabernet Sauvginon, Merlot nebo Syrah, patřil i Engelbert Gesellmann. Ve stejné době se ve sklepích Burgenlandu začali také objevovat kvalitní barikové sudy, Gesellmanna nevyjímaje. Zajímavým projektem, který vytáhl zdejší červená vína ještě více na světlo, byl spolek Pannobile, pod jehož jménem začali v 90. letech někteří vinaři lahvovat svá prestižní cuvée založená na místních odrůdách Blaufränkisch, St. Laurent a Zweigeltrebe.

Současnou tváří vinařství Gesellmann je Engelbertův syn Albert. Ten převzal kormidlo rodinného podniku poté, co se vrátil ze zkušené v Kalifornii nebo Jihoafrické republice a spolu se svou manželkou Silvií se dnes starají o chod vinařství. Na 28 hektarech vinic jsou z 90 % vysazeny odrůdy pro produkci červených vín, konkrétně Zweigelt, Blaufränkisch, St. Laurent, Blauburgunder, Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Syrah. Některé keře dosahují stáří až 80 let. Malý podíl bílých odrůd tvoří Chardonnay, Weißburgunder, nebo Welschriesling.

Všechna červená vína vinařství Gesellmann prochází zráním ve velkých dřevěných sudech nebo menších barikových sudech. Vlajkovou lodí vinařství je cuvée „G“, jehož základem jsou vybrané polohy odrůd Blaufränkisch a St. Laurent. Opulentní víno před lahvováním leží 40 měsíců v barikových sudech. Dalšími klasickými víny vinařství Gesellmann jsou „Bela Rex“ (Cabernet Sauvignon, Merlot), „Siglos“ (Pinot Noir), dále odrůdová Blaufränkisch Hochberc (v sortimentu od roku 2005) a Blaufränkisch Creitzer Reserve, vinifikovaná od roku 1992. Celkově brány vinařství ročně opustí kolem 160 tisíc lahví.

My se dnes podíváme na červené cuvée „Opus Eximium“, které je doslova součástí historie vinařství. Prvně šlo toto cuvée do láhve v roce 1988 a číslice na etiketě každého ročníku tak udává, o kolikátou verzi historicky jde. Víno je původně dílem Engelberta Gesellmanna, který toužil vytvořit velké červené víno z Burgenlandu. Z počátku byly v tomto víně zastoupeny v menší míře i francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon a Pinot noir, ale od roku 2000 je víno tvořené směsí lokálních odrůd Blaufränkisch, St. Laurent a Zweigelt. Dominantní je vždy Frankovka, ale celkové složení odrůd se může v jednotlivých ročnících mírně lišit. V případě ročníků 2013 a 2017 byl recept identický, tedy 60 % Blaufränkisch, 10 % St. Laurent a 30 % Zweigelt.

Opus Eximium 2017, Gesellmann, 14 %   Hodnocení: 91/100

Tak trochu sváteční kousek, jubilejní ročník, víno s podtitulem Cuvée No. 30. Víno před nalahvováním zrálo 18 měsíců v barikových sudech a na konec ještě dva měsíce ve velkém dřevě. Ve skleničce má tmavší rubínovou barvu, vyšší viskozitu. Vůně je elegantní, příjemná, vrstevnatá. Objevíte tóny tmavého lesního ovoce, švestky, ale také fialku a lékořici. Víno je lehce nazrálé, nechybí jemný uzený kouřový tón nebo špetka tabáku. V chuti výrazně suché, plnější, s tóny švestky, červeného rybízu nebo malin. Trocha lesního podrostu, tóny tabáku. Krásně vystupující třísloviny, osvěžující kyselina. Perfektně vybalancované víno, nádherně zakomponovaný sud. Meditativní kousek, stylem mi víno hodně sedí, někdy trochu tvrdší Frankovka je krásně zjemněná dalšími odrůdami. Víno s potenciálem do dalších let.

Opus Eximium 2013, Gesellmann, 14 %   Hodnocení: 93/100

Cuvée s číslicí 26, prakticky identická vinifikace, opět zrání 18 měsíců v barikových sudech. V tomhle případě si troufám říci, že je víno perfektně nazrálé a na svém vrcholu. Stále příjemně ovocné, ale zároveň s tóny švestkového likéru, hřebíčku a kávy. V chuti uhlazené, s jemnými zaoblenými tříslovinami, střední kyselinou, doslova pohlazení po jazyku. Delikátní, krásné v sebemenším detailu, víno, u kterého potěší každý hltík. Dochuť je dlouhá, s tóny sušeného ovoce, lesního podrostu a krabice od doutníků. V samotném závěru ucítíte příjemnou mineralitu.

Rakousko

Okomentovat:

*

Loading...