Generation Riesling v Praze

Červen, 5.06.2018 07:46

V pražském Hiltonu proběhl minulý týden Masterclass na téma německá vína mladé nastupující generace vinařů sdružených pod značkou Generation Riesling. Prezentující sommeliér Raimonds Tomsons to vzal hodně zodpovědně a přes všechna data, tabulky a mapy o německých odrůdách a regionech jsme skoro nestihli zdegustovat osmičku vín. Ta nebyla vůbec špatná, vypíchnul bych zejména jeden povedený Graubungunder, růžový a červený Pinot noir a dva rýňáčky.

IMG_20180529_125346_017

Generation Riesling je něco jako naši Mladí vinaři. I když… Německou komunitu založil už v roce 2006 německý vinařský institut a dnes skupina čítá prosím pěkně přes 500 členů. Jejich věk musí být nižší než 35 let, kdo je starší, musí prostě odejít. V Německu se skutečně dějí věci, zapomeňte na pupkaté strýce v kostkované košili s kšandami, nastupující generace mladých vinařů se hlasitě hlásí o slovo. Nabito mají ostrýma, tedy zejména Rieslingy a Pinoty. Riesling je v Německu aktuálně nejpěstovanější odrůdou a v Pinotu jsou Němci na 3. místě na světě, výsadba od roku 2000 vzrostla o 27 % na 11 800 hektarů. V roce 1991 tu přitom bylo vysazeno jen  6400 hektarů Spätburgunderu, jak se odrůdě v Německu říká.

Vinaři v Německu pracují s 103 000 hektary vinohradů, náš západní soused tak nedosahuje vinařské rozlohy Bordeaux nebo Sicílie. Vinice jsou rozloženy ve 13 vinařských regionech, z nichž největší jsou Rheinhessen (26 600 hektarů) a Pfalz (23 600 hektarů). V rámci odrůdového složení, respektive trendů posledníh let mne zaujaly hned dvě věci.

Za prvé, Dornfelder valí. Výsadby této odrůdy od roku 2000 vzrostly o 77 % na  7700 hektarů. Naopak velký propad v popularitě zažívá podobně jako u nás Müller-Thurgau (-40 %) a pak pro mne trochu nečekaně také Kerner (-60 %!!). Podle Steffena Schindlera z německé vinařské asociace je to prý dáno jednoznačným příklonem Němců k suchým vínům. Kerner mají místní pijáci vín spojený spíše se sladšími víny, takže dnes název této odrůdy na etiketě příliš netáhne. K nám zatím tento trend jaksi nedorazil, všichni víme, jak je to zbytkovým cukrem u tuzemských vín… Kerneru máme pravda jen 60 hektarů, ale jeho výsadby zatím spíše rostou.

Na letošním festivalu ISWP byla německá prezentace opravdu jedna z nejviditelnějších, někteří mladí vinaři přijeli osobně. Dle Steffena Schindlera je to dáno tím, že roste význam České republiky jako exportního trhu. Zdá se, že Češi německé Rieslingy milují čím dál víc (čemuž se nelze divit) a z pohledu vývozu vín jsme na 17. místě. To sice nevypadá moc prestižně, ale prý vypijeme víc německých vín než třeba Rusové. Svou troškou do mlýna jsme přispěli ochutnáním osmi mladých vín mladých vinařů.

Grauburgunder 2017 trocken, Weingut Meiser          Hodnocení: 87/100

Zajímavé a relativně i netradiční Rulandské šedé. Vinifikace probíhala ve velkých sudech, víno bylo ponecháno v delším kontaktu s kvasinkami a proběhla u něj i spontánní malolaktická fermentace. Ve vůni středně výrazné, se svěžími tóny citrusů, grepu, pomeranče, broskve, s jemnou medovostí. V chuti plnější, lehce krémové, elegantní a krásně vystavěné. Tóny bílých peckovin, ananasu nebo ždibec vanilky. Víno působí kompaktně, radost pít. Kyselina přes 7 gramů krásně zakomponovaná do delikátního celku.

Spätburgunder 2016 Blanc de Noir trocken, Weingut Eimermann        Hodnocení: 85/100

Suchý klaret odrůdy Rulandské modré a velmi příjemné překvapení. Víno má světlou barvu cibulové slupky, ve vůni  najdete mix drobných peckovin, brusinek nebo malin, svěží citrusové tóny a voňavé kvítí. V chuti středně plné, krásně srovnané, doslova pohlazení na jazyku. Opět vyšší kyselina, ale „kein problem“. Příjemná minerální dochuť v závěru, slušná délka.

Spätburgunder 2015 trocken, Weingut Oberhofer        Hodnocení: 89/100

Moc pěkná prácička. Stylem takový trochu „jižanský“ jammy Pinot s tóny nakouřeného dřeva, ale zábavný, vrstevnatý a komplexní. Ve vůni paleta drobných peckovin, brusinky, maliny, jahody, ale také vanilka a trocha toustu. V chuti plnější dobře strukturované a dlouhé. Tóny zralých peckovin, trocha hřebíčku, zemitosti. Tříslo je sametové a krásně zakomponované. Tenhle Pinot rozhodně není nuda, potvrzuje, že Němci jsou a budou pinotová velmoc.

Riesling 2017 Trocken, Weingut Villa Hochdörfer          Hodnocení: 88/100

Riesling z Pfalze, barvy bílého zlata. Ve vůni poměrně dominantní a sebevědomý, s tóny zralých citrusů, meruněk nebo bílé broskve a hrušky. V chuti je přímočarý, řezavý s výraznější kyselinou. Působí energicky, s tóny čerstvých citrusů a typickou minerální linkou. Zábavná německá klasika, love it or hate.

Riesling 2016 Kabinett Bernkasteller Badstube, Weingut Dr. Leimbrock   Hodnocení: 91/100

Klasický Riesling z Mosely, ze špičkové vinice a se zbytkovým cukrem lehce přes 40 gramů. Nečekejte ale žádnou ulepenost, vysoká kyselina totiž působí jako velmi pevný protipól. Vůně na nose je doslova parfémová, s tóny ananasu, meruněk, bylin, včelího vosku a petroleje. Nádhera. Chuť je vyvážená, dobře strukturovaná, na jazyku s tóny bílé broskve, meruňky, medu, bylinek a s lehkou nakouřeností. Dlouhá dochuť. Návyková záležitost.

2 komentáře:

Sajmik

5. June 2018 12:20

Moselský Ryzlink zklame málokdy, díky za tip!
Jenom drobnost: správně je „Bernkasteler“ (Badstube), podle města Bernkastel-Kues.

miky

5. June 2018 14:56

Díky za upozornění, to mi tam nějak skočilo… Mikuláš

Okomentovat:

*

Loading...