Franky a nejlepší německé Sylvány

Květen, 26.05.2022 08:28

Plzeňáci to mají do německého Würzburgu, centra vinařské oblasti Franky (Franken), blíž než do Mikulova. Ačkoliv je nám ze všech německých vinařských regionů prakticky nejblíže, je často milovníky vín přehlížen. Odrůdovou skladbou se totiž Franky vymykají běžným představám o německých vínech, Ryzlinku rýnského tu mají jako šafránu a Müller-Thurgau vyklízí své pozice. Franky jsou zasvěceny především Sylvánskému, a jak ukázala průřezová degustace s 11 franckými vinaři tento týden v Praze, lepší vína této odrůdy se na světovém glóbu hledají těžko.

IMG_20220524_141957__01

Velmi sympatickou akci uspořádala Česko-německá obchodní a průmyslová komora s podporou dovozců CC VINO a Domaine Hugo. Na úvod proběhla velmi zajímavá prezentace regionu v podání Felixe Baumanna a doprovozená ochutnávkou 12 vybraných vín. Následně pokračovala volná ochutnávka přítomných vinařství. Těch v nevelkém vinařském regionu působí celkem zhruba devět stovek a společně hospodaří na 6300 hektarech vinic. Roční produkce regionu se pohybuje kolem 40 milionů lahví vín.

S pěstováním révy ve Frankách začaly místní kláštery kolem 4. století, první zmínky o dnes klíčové odrůdě Silvaner, ale pochází až z poloviny 17. století. Většina vinic je vysazena podél kroutícího se toku řeky Mohan, v některých případech jde o velmi příkré viniční svahy, které vylučují vše kromě poctivé a náročné ruční práce.

Od západu na východ se vinařská oblast Franky dělí na tři hlavní geologicky odlišné části. V západní části réva roste především na červeném pískovci, ve střední části kolem města Würzburg na půdách bohatých na vápenec a na východě to jsou především jíly a slíny. A právě odlišnému charakteru vín z jednotlivých podoblastí Franken se věnoval masterclass s vybranými vinaři. Následující vína mne z 12 vzorků zaujala nejvíce.

IMG_20220524_152054__01

Staatlicher Hofkeller Würzburg, Spätburgunder  2019

Ochutnávku jsme začali netradičně červeným vínem, a sice Pinotem noir z nejstaršího vinařství celého regionu. Staatlicher Hofkeller vznikl původně jako klášter již v roce 1128. Velmi povedený pinot se středně rubínovou barvou. Víno, u něhož proběhla spontánní fermentace ve velkých sudech.  Ve skleničce s výraznými tóny červených peckovin, příjemně kořenitým projevem. V chutí s vyšší kyselinou, říznější, ale krásně šťavnaté víno, tělnaté. Dlouhá kořenitá dochuť, vyvážený projev, krásně integrovaný sud. Zemité, lehce rustikální. Úžasný Pinot noir, ale takových bylo na akci více. Podobně jako jinde v Německu i ve Frankách je PN klíčová odrůda pro velká červená vína.

Weingut Störrlein-Krenig, Hohenroth Silvaner 2019 GG

Hodně pěkný Sylván, ve vůni spíše decentní, s tóny peckového ovoce, připomínající hrušku nebo žlutá jablka, doplněné o tóny bylin a lučních květů. V chuti elegantní, koncentrované víno, s dobrou perzistencí. Působí minimalisticky, ale zdání klame, bohaté víno, rafinované v jemných detailech. Čisté ovocné tóny, jemná minerální nakouřenost. Svěží dlouhá dochuť. Úžasně pitelné víno!

IMG_20220524_145459__01

Weingut Schmitt‚s Kinder, Silvaner Pfülben 2019 GG

Vinařství s historií sahající do roku 1712, aktuálně 13,5 hektarů vinic. Světlejší ve skleničce, víno z nejlepší polohy v majetku vinařství. Sebevědomé ve skleničce, s koncentrovanou vůní, ve které se objevují tóny grepu, meruňky nebo svěžích citrusů. Lehce zaměnitelné s ryzlinkem. V chuti působí mlaďoučkým dojmem, energicky.  Výrazněji nabroušené, s ostrou kyselinou, tóny limetky, zralých citrusů, jablek. Minerálně slaná dochuť.  Dobrá koncentrace chuti a potenciál pro archivaci.

Weingut Rudolf May, Silvaner Himmelspfad 2018 GG

Celkově velmi sympatické rodinné vinařství, v rámci akce jsem si ochutnal celou produkci. Založené teprve v roce 1999, od roku 2005 v BIO režimu. V tomto případě víno z 60leté vinice, ročník 2018 byl velmi teplý a suchý. Zrání na kalech osm měsíců ve velkých sudech. Ve vůni působí Sylván lehce nazrálé, opulentně, s tóny žlutého peckového ovoce, hrušky, zralých citrusů a lučních bylin. V chuti je víno plnější, sebevědomé a bohatě ovocné. Zralé citrusy, květinové tóny, náznak lučního medu. Dlouhý minerální závěr.

IMG_20220524_144130__01

Weingut Johann Ruck, Silvaner 2017 Iphöfer Julius-Echter-Berg GG

Velmi příjemná svůdná elegantní vůně, s dobrou hloubkou. Čisté ovocné tóny připomínající broskve nebo hrušku, jemný tón pepře a tóny lučních bylin. V chuti je víno svěží, s pikantní kyselinou a kombinací tónů limetky, citrónové kůry a žlutých peckovin. S vyváženým projevem, jemně krémové po zrání na kvasnicích. Uhlazené, elegantní s dalším potenciálem zrát na láhvi.

Dobře zorganizovaná akce a zajímavá skladba vinařů. Hodně povedených čistých minerálních vín. Franky rozhodně stojí za pozornost! Až budete mít přístě chuť třeba na rakouský veltlín, pořiďte si místo něj jednou francký Sylván! Já si tenhle region přidávám na cestovatelský wishlist:)

Okomentovat:

*

Loading...