Francouzi ze supermarketů

Červenec, 7.07.2011 05:54

Tento víkend se mi ve vinotéce sešla dvě francouzská vína, jejichž společným jmenovatelem je místo jejich nákupu – regál tuzemských supermarketů. Konkrétně to bylo jedno AOC Chablis zřady Tesco Finest a víno zoblasti Poulily-Fumé, které jsem koupil vMarks & Spencer, tedy obchodě soblečením a britskými lahůdkami.

Marks & Spencer u nás sice není tradičním supermarketem, ale vzhledem kjeho mezinárodním aktivitám si ho dovolím do této kategorie zařadit. Obchod nabízí poměrně širokou škálu zahraničních vín zFrancie, Itálie, Španělska, jižní Ameriky nebo Austrálie. Vminulosti jsem zde koupil například velmi povedený Sauvignon 2009 Reserve od novozélandského vinařství Kaituna Hills. Nejlepší nabídku vín ztuzemských supermarketů má však podle mne Tesco. Že vtomto názoru nejsem sám dokládají i výsledky nedávné čtenářské ankety na Jižním svahu. Kromě produkce některých tuzemských vinařů (za mírně vyšší ceny) zde stojí za pozornost zejména řada Tesco Finest. Vrámci ní lze někdy za rozumný peníz pořídit zajímavá vína z předních vinařských regionů světa. Moje volba vMarks & Spencer tentokrát padla na láhev s označením

D

omaine Pierre de Préhy, ročník 2008, Appelation Chablis Controlée. Víno pochází od vinaře Jean-Marc Brocarda. Vinařství začalo vyrábět vína voblasti Chablis vroce 1974 a dnes zde ročně na 96 hektarech produkuje 600000 lahví vína. Ta směřují nejčastěji na export do Velké Británie, Norska, Švédska, Německa nebo USA. Co se týká oblasti Chablis, tak ta je nejseverněji položenou podoblastí Burgundska. Nachází se nedaleko Paříže a tvoří ji přibližně 4300 hektarů vinic. Jedinou odrůdou, ze které se smí vína Chablis vyrábět je Chardonnay. Vína ztéto oblasti jsou oblíbena díky intenzivnímu aroma, ve kterém lze hledat citrusy, tropické ovoce nebo jablka. Vchuti se často projevuje dominantní kyselina a typická mineralita.Víno, které jsem ochutnal, se po nalití do sklenice prezentuje žlutou barvou se zlatavými odlesky. Decentní aroma sdominantí hruškou a citrusovými plody působí osvěžujícím dojmem. Plochá chuť citrusovým plodů přechází do hodně štiplavé kyseliny, která až kroutí hubu. Po dvou skleničkách jsem si přivyknul, ale velký zážitek se nekonal. Víno má poměrně dlouhou dochuť, ale svou agresivitou si mne nezískalo.Mnohem lépe chutnalo druhý den po otevření. Větší radost mi udělal Francouz zTesca. Konkrétně víno

Pouilly-Fumé AOC, Fournier Père et Fils, ročníku 2008

. Vinařství založené vroce 1950 hospodaří na 50 hektarech vinic voblastech Sancerre, Poulily-Fumé a Menetou Salon, které najdete vúdolí řeky Loiry. Vsoučasnosti vinařství exportuje asi 70 % své produkce do 40 zemí světa. Odkorkované víno je zodrůdy Sauvignon Blanc a jeho etiketa uvádí obsah 12, 5 % alkoholu. Dlouhý korek byl zjedné strany mírně proteklý vínem. Samotné víno má jiskrnou zlatožlutou barvu střední intenzity. Okamžitě po přivonění se víno prezentuje výraznou angreštovou vůní sminerální koncovkou. Plná chuť svým projevem kopíruje buket a je středně dlouhá. Zapracovaná kyselinka ztohoto vína dělá příjemné osvěžující pití. Pěkný a výrazný Sauvignon,na kase za něj zaplatíte necelých 300 korun.

1 komentář:

Anonymous

13. August 2011 11:51

Tak za tři stovky mi to nepřijde jako bohviečo. V kategorii do 200 je na trhu řada lepších sauvignonů. V kategorii do 100 Makro dva sauvignony z NZ. Tento mi přijde primárně navoněný, mineralitu jsem nepotkal. Pravda, příjemná kyselinka.

Okomentovat:

*

Loading...