Fedík a Piňas, aneb velmi delikátní dary

Leden, 6.01.2017 06:58

Asi jsem to loni trochu podcenil ohledně listovní korespondence s Ježíškem, jelikož vína jsem dostal pod stromeček pomálu. Víno já dostávám moc rád, ale bohužel realita je taková, že vínem mne jen tak nikdo neobdaruje (ani Ježíšek). Jak jednou někde deklarujete, že se ve víně trochu vyznáte, najednou se každý tak nějak paradoxně upejpá udělat vínem radost.

img_41041

Vždyť já bych nevěděla, co ti vybrat… Tobě by to určitě nechutnalo… Já si furt nepamatuju, jestli máš rád bílé nebo červené… Mám rád bílé, červené, oranžové i to růžové. Snad jen to modré ze Španělska jsem ještě neměl. A hlavně, baví mne vína OCHUTNÁVAT! Poznávat a srovnávat… Takže asi tak. Šance, že mi vínem uděláte radost je mnohem větší, než naopak. Takže do toho v budoucnu klidně jděte s větší kuráží:)

Během nedávných vánočních svátků se odvážlivců našlo minimum. Nebáli se v PR agentuře, se kterou jsem byl do konce roku v kontaktu a vysloveně potěšili dvojicí Rakušáků v dřevěné krabici. Riesling a Wachau, to je téměř sázka na jistotu a kdyby to z Burgenlandu byla místo Pinotu třeba taková pěkně řízná Blaufränkisch, je to na úplnou jedničku s hvězdičkou. Říká se darovanému koni na zuby nehleď, ale tak dovolím si přeci jen v tomto případě udělat výjimku a zahrát si na poučeného dentistu.

Riesling 2015 Federspiel, Franz Hirtzberger, 12,5 %          Hodnocení: 88/100

Tenhle „Fedík“ má středně výraznou žlutozelenou barvu, voní jemně ale moc příjemně. Připomíná zelené jablko, meruňku nebo kdouli. Nechybí špetka medovosti v pozadí. V ústech víno působí mladistvě, rozjuchaným ovocným dojmem, nabízí koktejl jablka, citrusů, bílé broskve nebo meruňky. Krásně hladké a oblé, kompaktní a s příjemně živou kyselinou. Totální letní pití, piknikový hit, bazénový štramák, ale fandům Rieslingu, mezi které se počítám i já, udělá radost i uprostřed ledna.

Orientační cena: 570 Kč (Weinort.cz)

Pinot noir 2014 Classique, Weingut Pöckl, 12,5 %          Hodnocení: 86/100

Z Wachau jsme se v rámci Rakouska přesunuli prosím pěkně do Burgenlandu. Ve sklence má „Piňas“ celkem výraznou rubínovou barvu, ve vůni vás vezme doslova frontálním útokem. Červený rybíz nebo maliny doplňují výrazné květinové tóny. Tudle fialka, támhle zas lékořice. Na můj vkus je toho ve skleničce možná až příliš. V ústech mlaďoučké, plné červeného ovoce v kombinaci s příjemnou kořenitostí, s vyšší kyselinou a relativně slušnou délkou. V závěru vystupují lehce svíravé třísloviny. Suma sumárum celkem slušný Pinot, který je ale tak nějak trochu našponovaný, chybí mu o něco více noblesy a elegance.

Orientační cena: 430 Kč (Weinort.cz)

No a jaká vína jste pod stromečkem našli vy? Čím vám Ježíšek vehnal slzy radosti do tváře? Nebo jste to podcenili jako já a na seznamu přání víno zapomněli uvést?

img_41001

Rakousko

Okomentovat:

*

Loading...