Eva Fricke netropí hlouposti

Srpen, 27.08.2020 06:55

Udělal jsem si Ježíška v létě a minulý týden mi dorazila z Anglie zásilka s knihou Inside Bordeaux od Jane Anson. Bible se 700 stranami mi obstará program na víc než několik podzimních večerů. Podrobněji v některém z budoucích příspěvků. Kromě tištěného písma jsem si od Berry Bros. & Rud objednal také tři sedmičky vína. Klasiku Neuburger od Nikolaihof a pak Rieslingy od vinařky Evy Fricke z Rheingau. Chtěl jsem prostě zkusit něco nového, mám rád Riesling a etikety mne zaujaly. Byla to dobrá volba, jak se ukázalo, Eva Fricke lahvuje čistá, svěží a krásně nabroušená vína.

IMG_20200821_192824

Objednáváte si někdy vína i za hranicemi ČR? Které eshopy případně používáte? Určitě by mne zajímala Vaše zkušenost. Co se týká hlavních vinařských regionů a oblastí, je v tuzemsku samozřejmě z čeho vybírat, Francie, Itálie, Španělsko, Rakousko nebo Německo jsou dovozci velmi slušně pokryty. U některých zemí, zejména z tzv. nového světa, je už nabídka v tuzemsku slabší. Třeba zastoupení kvalitní Austrálie je až na výjimky tristní a konzumenti vín u nás ji tak mají zaškatulkovánu jako zdroj levných vín s klokanem. Podobně těžké je třeba narazit na špičková vína z JAR.

Některé typy vín samozřejmě nemají na malém českém trhu příliš velký potenciál a logicky se v nabídkách dovozců neobjevují. To samozřejmě není případ Rheingau a s překvapením jsem zjistil, že i Eva Fricke už u nás lehce zapustila kořeny. Některá z jejích vín se objevují v nabídce eshopu winesociety.cz.

Eva Fricke je dle různých ocenění a komentářů považovaná za vycházející hvězdu regionu a zástupkyni nové generace vinařů v Rheingau. Je sice naplaveninou, jak by se řeklo v Praze, pochází z Brém, ale úplným vinařským nováčkem není a v rámci svého projektu zužitkovává zkušenosti z vinařských stáží v Bordeaux, Piedmontu, Ribera del Duero nebo Austrálii. Než se vydala do světa, studovala enologii na slavné univerzitě v Geisenheimu, po návratu pak zakotvila ve vinařství Leitz. Od roku 2006 se pustila do produkce vlastních vín.

V jednom z rozhovorů na adresu svého působiště uvedla: „Během uplynulých deseti let jsem měla chvíle, kdy jsem si říkala, proč jsem si vybrala Rheingau? Mohla jsem si vybrat jednodušší oblast, na druhou stranu vždy jsem věřila v potenciál Rheingau.“ Dnes v rámci vinařství Eva obhospodařuje 11 hektarů vinic, na nichž dominuje jak jinak než Riesling. Malé výsadby tvoří Pinot noir. Při práci s révou Eva Fricke aplikuje biodynamické postupy, péče je bez použití pesticidů a herbicidů. Ve sklepě  se snaží o minimální zásahy do procesu vzniku vína. Ta jsou aktuálně certifikovaná jako Bio a Vegan.

Mellifluous 2018, Eva Fricke, 11,5 %     Hodnocení: 87/100

Příjemný a letní Riesling s barvou bílého zlata. Ve vůni je středně intenzitní, prim hrají ovocné tóny připomínající citrusy, žluté jablko nebo hrušku. Minimalistický v chuti, tohle je řízné pití s vysokou kyselinou. Tu doplňují svěží tóny limetky, jablka nebo broskve. Příjemná délka s jemnou minerální slaností. Přesně ten typ Rieslingu, který vás neohromí na první napití, ale s každou další skleničkou mu přicházíte víc a víc na chuť. Klidně bych si někdy druhou láhev dal.

Orientační cena:  14 £ (Berry Bros. & Rudd)

IMG_20200821_192758

IMG_20200821_192804

XU „Rose Mountain“ Riesling 2017, Eva Fricke, 12 %    Hodnocení: 89/100

Intenzivnější na nose, s tóny citrónu, limetky, meruňky nebo bílých květů. V chuti dobrá vyváženost vysoké kyseliny a ovocných tónů, i když i tady je to charakterem koncentrovaný rozpouštěč zubní skloviny:) Odhaduji zbytkovou kyselinu někde na úrovni kolem osmi gramů. Víno je každopádně příjemně šťavnaté, přímočaré, ryzího charakteru, pije se s radostí. Kromě citrusů nechybí v chuti jemná minerální nakouřenost. Závěr je delší, víno zůstává na jazyku dlouho po polknutí. Víno by se mělo určitě ještě zlepšovat v dalších letech, potenciál má.

Orientační cena:  10,77 £ (Berry Bros. & Rudd)

IMG_20200821_192749

IMG_20200821_192742

Riesling

2 komentáře:

Sajmik

31. August 2020 22:27

Pokud ta otázka na zahraniční e-shopy není čistě řečnická :-) , tak osobně zdaleka nejčastěji nakupuju v německém e-shopu https://madiran.de, který je specializovaný na stejnojmennou oblast na francouzském Jihozápadě. Oblast, která si zaslouží větší pozornost, než je jí běžně věnována. V e-shopu mají mladší ročníky, které je vhodné nechat pár let uležet, ale i starší láhve. Kupovat se dá se zavřeným očima cokoliv. Doprava 18 lahví za 10 eur, sestavit menší balík jsem se nikdy ani nesnažil :-) . Vše vždy bez sebemenších problémů.

miky

3. September 2020 20:58

Díky za tip! Madiran v tuzemsku také není příliš zastoupen. Mikuláš

Okomentovat:

*

Loading...