Dvě zajímavá vína z Kauflandu

Březen, 23.03.2022 07:37

Na začátek to nejdůležitější. Do Kauflandu nakupovat vína nechoďte! Sortiment bez jakýchkoliv ambic oslovit alespoň trochu náročnějšího fandu vín, ti největší výrobci z tuzemska, ti nejlevnější z Nového světa a mezitím Primitivo nebo Rioja za pár euro. Na první pohled je zřejmé, že tady jde především o to, aby nikdo nemusel sahat příliš hluboko do kapsy. Jako když máte chuť utratit za lístky na Micka Jaggera a Keitha Richardse a oni vám nabídnou jen revival z Brna. Abych to zkrátil, proběhl mi mráz po zádech, polil mne strudený pot a měl jsem pocit, že mám v žaludku velkou žábu, ale světe div se, přece jen mi padly do oka dvě zajímavé láhve. Švýcarský Chasselas a Barolo 2016 od známého vinařství Fontanafredda.

IMG_20220320_154638__01

Nabídka vín v tuzemských supermarketech je téma samo pro sebe, kterému se ale dnes nechci věnovat. Je každopádně zajímavé, že když člověk občas zabloudí do podobného podniku třeba v Rakousku nebo Itálii, většinou takový problém s výběrem nemá. Ale pojďme se věnovat příjemnějším věcem…

Se švýcarskými víny je to podobné, jako s těmi moravskými. Alespoň tedy v tom ohledu, že si jich drtivou většinu vypijí sami Švýcaři a jen malá část končí na zahraničních trzích, maximálně pár procent z roční produkce 100 milionů litrů. Vinaři mají v zemi čokolády k dispozici 15 000 hektarů vinic rozdělených do šesti vinařských oblastí. Jednoznačně největší a nejvýznamnější je Valais.

Také odrůdově je to ve Švýcarsku podobně pestré jako u nás. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou ve Švýcarsku Chasselas, v bílých odrůdách a Pinot Noir v modrých.  Chasselas je velmi stará původní švýcarská odrůda, která má původ pravděpodobně na březích Ženevského jezera. Je výrazně vysazena v oblasti Vaud, kde tvoří 61 % výsadeb vinic, ve velkém se pěstuje také v jiných švýcarských vinařských oblastech včetně Valais, kde je známá jako Fendant. Mezi další odrůdy používané ve Švýcarsku patří Gamay, Merlot, Humagne Rouge, Arvine nebo Savagnin Blanc.

Fendant 2017, Cave St Pierre, 12 %   Hodnocení: 84/100

Bílé víno z odrůdy Chasselas, z vinařského kantonu Valais.  Víno má sytější slámově žlutou barvu. Ve vůni je středně výrazné, s výrazně bylinkovým nádechem, tónem heřmánku, zralých citrusů nebo hrušky. Působí docela dost nazrále, lehce už postrádá svěžest. V chuti je lehčí, suché, s vyšší kyselinou. Trochu připománá Ryzlink rýnský. Středně dlouhé, s jemnou mineralitou v závěru, ale ovocné tóny se celkem rychle ztrácí. Tohle víno už má pravděpodobně to nejlepší za sebou, ale i tak fajn pitelné, relativně nekomplikované pití. Druhý den už bylo bohužel o dost horší. Doporučuji koupit už spíš jen ze zvědavosti a vypít na jeden zátah.

IMG_20220320_154737__01

Druhou láhev, tedy Barolo 2016 z vinařství Fontanafredda, jsem tam nemohl nechat hned z několika důvodů. Já a Barolo, to je srdcová záležitost. Navíc ročník 2016 je v oblasti považován za jeden z nejlepších poslední dekády. Barola z tohoto roku mají strukturu, eleganci, jsou vyvážená, ne tak nabušená a svalnatá jako 2015ky, rafinovanější než 2017ky. Fontanafredda je velmi výrazné vinařství zóny Barolo, je to větší výrobce sídlící v zóně Serralunga d’Alba, s historií až do roku 1858. Vína z Fontanafreddy jsou dostupná samozřejmě i v tuzemsku, nedávno jsem je ochutnával například na lednové akci Barolo & Friends v Praze. V Kauflandu jsem víno nečekal, na zadní etiketě je jako dovozce uveden Kaufland Moldávie:). Příjemné překvapení byla i cena, na Barolo pěkných 650 korun za láhev.

Barolo 2016, Fontanfredda, 14 %   Hodnocení: 91/100

Víno má světlejší rubínovou barvu s cihlovým okrajem, na Barolo ale relativně výraznou. Dobrá viskozita, krásně slzí ve skleničce. Vůně je široká, je jí plná sklenice, připomíná zralé červené peckoviny, červený rybíz, maliny, ale také intenzivní fialku. Lehce kořenitá, celkově mladistvá, energická. V chuti je víno sebevědomé, s bohatě ovocným projevem, komplexní s vyšší kyselinou a vystupujícími tříslovinami. Trošku tomu možná chybí větší rafinovanost a elegance, ale perzistence je slušná. Víno má rozhodně potenciál zrání na láhvi, dobrou koncentraci. Tohle „je“ Barolo, za výše uvedený peníz řekl bych dobrý nákup!

IMG_20220320_154707__01

Barolo

Okomentovat:

*

Loading...