Dostupná Chardonnay z Nového světa

Září, 21.09.2015 07:09

Chardonnay. Odrůda, která je dnes rozšířena téměř ve všech koutech téhle vinné planety a která přispěla k revoluci způsobenou víny z Nového světa. Vína z Chardonnay jsou přístupná, líbivá, plná žlutého či exotického ovoce, velmi často zakulacená zráním v dubových sudech. Zatímco jedni snadno identifikovatelný charakter odrůdy milují (a s ohledem na výsadby Chardonnay po světě těchto lidí není málo), jiní ho nemohou vystát. Ať patříte do té či oné skupiny, nabízím pár tipů na zajímavá Chardonnay s cenou kolem 300 Kč.

IMG_3218

Chardonnay je tradiční odrůda pocházející z Francie, konkrétně z Burgundska. Ve Francii dnes také stále najdete největší výsadby této odrůdy. Zásadní je samozřejmě role Chardonnay pro výrobu šumivých vín v Champagne, nejlepší a nejdražší Chardonnay světa vznikají v Burgundsku, velmi slušné zastoupení má Chardonnay také na jihu v Languedoc-Rousillon. S Chardonnay se ale potkáte třeba i v údolí Loiry, v regionu Jura nebo na jihozápadu Francie.

Chardonnay = Burgundsko. Toto spojení dnes samozřejmě stále platí, ovšem omezená nabídka kvalitních vín z Côte d’Or a Chablis a rostoucí poptávka žene ceny do výšin, kde se hlava nezatočí jen málokterému vínomilci. A tak cenově dostupná konkurence často zajímavých vín bere peněženky útokem. Lze tak říci, že Chardonnay = Kalifornie, kde je nejvýznamnější odrůdou s 20% podílem na sklizni. Chardonnay = Austrálie, kde má po Shirazu a Cabernetu Sauvignon pozici třetí nejrozšířenější odrůdy, v kategorii bílých odrůd bez vážnější konkurence. Ale třeba také Chardonnay = Chile s více než 10 000 vysazenými hektary nebo Chardonnay = Jihoafrická republika.

V poslední dekádě navíc Chardonnay z Nového světa začínají být více a více zajímavější i pro vyznavače řekněme „uměřenějšího“ evropského stylu. Někteří vinaři v USA, na jihoamerickém kontinentě nebo Austrálii pochopili, že spotřebitelé jsou unaveni těžkými nasládlými „krémovými“ víny s víc než dominantním barikem. Sklizeň hroznů, které nejsou přezrálé, opatrnější práce s dubovými sudy, lepší výběr poloh pro Chardonnay, to a další změny vedou k tomu, že Nový svět už nechrlí tučné alkoholové obludy, nýbrž mnohem harmoničtější vína s ambicí přiblížit se burgundským vzorům.

Ohled, ve kterém se naopak Chardonnay z Nového světa Burgundsku neblíží, je cena. Nedalo mi to ani zas takovou práci a našel jsem pár opravdu hodně pěkných vín za cenu kolem 300 Kč. A pokud za tyto peníze budete chtít zůstat věrni Francii, budete muset hledat pomyslné jehly v kupkách sena.

Chardonnay 2013, Single Vineyard Falaris Hill, Leyda, 14 %           Hodnocení: 90/100 bodů

Víno sytější zlatavé barvy. Na nose nabízí pronikavé aroma rafinovaně kombinující tóny zralého exotického ovoce (ananas, žlutý meloun), travnaté tóny, toast, vanilku a až minerální slanost. V ústech plné, šťavnaté se svěží kyselinou. Nechybí zralé citrusy, mandarinka, v dochuti jemná vanilka a trocha dřeva. Celkově víno působí nesmírně kompaktně, vše v harmonii, zároveň osobité. Robert Parker nasadil dokonce 92 bodů. Velmi dobrý nákup!

Orientační cena: 279Kč (Premier Wines & Spirits)

IMG_3224

Chardonnay 2013, Villa Maria, 13 %           Hodnocení: 88/100 bodů

Nový Zéland se proslavil především víny odrůdy Sauvignon blanc, v posledních letech se pak profiluje i přes Pinot noir. Hodně zajímavá vína připomínající v některých ohledech Burgundsko ale produkuje také z 3000 hektarů Chardonnay. Tohle víno má barvu bílého zlata, primárně ovocnou svěží aromatiku, připomínající citrusy, jablka nebo bílé broskve. Nechybí trocha exotického koření a bylinek. Plnější tělo, víno však působí příjemně, svěže, díky ocelové kyselině. Jablka, meruňky nebo žlutý meloun, lehce oříškový nádech. Opatrná práce s dubem, víno působí hladce, elegantně.

Orientační cena: 297 Kč (Global wines)

 IMG_3228

Chardonnay 2011, Wild Ferment, Errazuriz, 14 %           Hodnocení: 87/100 bodů

Chardonnay z chilské vinařské oblasti Valle de Cassablanca. Ve skleničce se prezentuje světlejší citronovu barvou. Aroma kombinuje tropické ovoce, doplněné o tóny připomínající meruňku. Relativně výrazně se objevuje také zakouřenost, toast nebo tóny dřeva. Ve vůni i v chuti víno ze skleničky doslova křičí. Na jazyku se objevuje sušená meruňka, citrusové plody, limetka, hruška nebo zimolez. Objevit lze i tóny vanilky nebo slámy. Komplexní, delší víno, hodně koncentrované. Za každou cenu se snaží ohromit na všech frontách.

Orientační cena: 445 Kč (Kupmeto)

 IMG_3220

Chardonnay 2012, MAROF 14 %           Hodnocení: 86/100 bodů

Žádná Jižní Amerika nebo Austrálie, nýbrž víno ze Slovinska. Pro českého vínomilce i tak trochu exotika. Víno má středně sytou barvu se zlatavými odlesky. Příjemnou, akurátní aromatiku kombinující zralé citrusy, koření, trochu dřeva a vanilky. Typicky odrůdové. Oproti předchozím vínům nepůsobí tak masivně, je to nicméně velmi svěží a pěkné víno. Exotické ovoce, citrusy a kořenitost na chuti doprovází výraznější kyselina. Moc fajn víno, společník třeba k nějakému krémovému rizotu.

Orientační cena: 280 Kč (Vajn.cz)

 IMG_3225

Chardonnay 2012, Famiglia Bianchi 14 %           Hodnocení: 85/100 bodů

Ano i Argentina má své výsadby Chardonnay, konkrétně zhruba 6500 hektarů. Tento reprezentant vinařství Famiglia Bianchi má středně výraznou zlatavou barvu ve skleničce, vyšší viskozitu. Voní po hrušce máslovce, grepu nebo žlutém melounu. Nechybí nasládlé kořenité vanilkové tóny. A tu najdete poměrně výrazně i v chuti, spolu s tóny dřeva nebo toustu. Dále také citrusy nebo hřebíček. Víno působí opulentně, krémově, s výraznou dominantní stopou po zrání v dubových sudech. V dochuti příjemná svěží kyselina.

Orientační cena: 315 Kč (Vinicola)

IMG_3222

Chardonnay

Okomentovat:

*

Loading...