Dobří holubi se vracejí

Říjen, 21.10.2021 08:48

Nebojte se, neskončil jsem v protialkoholní léčebně, jak napovídá titulek dnešního příspěvku. Po třech letech strávených v Berouně jsem ale, jak se říká, „zpět u zdroje“! Přestěhoval jsem se opět do Prahy a jsem tedy jednou nohou na odvykačce:). Nikde jinde v tuzemsku totiž není tak pestrá nabídka skvělých vín jako v hlavním městě. Více času a chuť navštěvovat degustační a vinné akce je něco, na co se moc těším a doufám, že se to postupně odrazí i na obsahu tohoto blogu, případně intagramovém účtu @mikulasduda. Svou pražskou „štaci“ dnes ale vykopnu dvěma povedenými veltlíny, které jsem si minulý týden přivezl z města piva, tedy Plzně.

IMG_20211019_153023

Úplně náhodou jsem se tam potkal s mladým vinařem Thomasem Taubeschussem, který je zástupcem jedné z nejvýznamnějších vinařských rodin rakouského Weinviertelu. Tahle vinařská oblast není příliš vyhledávaná ani obchodníky s vínem ani samotnými pijáky. Prvně jmenovaná skupina často trpí polohou Weinviertelu, který s námi přímo sousedí a zajet si k vinaři pro oblíbené láhve a naplnit kufr krabicemi je jednodušší než Mackova facka. Milovníci rakouských bílých vín odrůdy Grüner Veltliner pak dávají často přednost prestižnějším vínům z Kamptalu, Kremstalu nebo Wachau.

Z více než 13 800 hektarů vinic ve Weinviertelu je Veltlínské zelené vysazené na více než polovině, ale ve zdejší produkci převažují přece jen větší výrobci, jejichž vína jsou někdy založena na nekomplikovaném ovocném projevu spíš než na rafinovanosti a eleganci. Hodně vín z Weinviertelu padá do nezajímavého průměru. Weingut Taubenschuss s dobře zapamatovatelným holubem na etiketě ovšem sází na ruční práci ve vinici, ekologicky čisté postupy a některá jejich vína rozhodně snesou velmi přísné měřítko.

S holubem na láhvi

Vinařství Taubenschuss najdete v centru známé vinařské obce Poysdorf, Thomas a jeho bratr Markus jsou zástupci již dvanácté generace vinařské rodiny. Historie vinařství sahá do roku 1670 a například pradědeček obou bratrů Anton byl jedním z prvních místních vinařů, kteří začali víno stáčet do lahví. Přímo pod názvem Taubenschuss byla vína nalahvována poprvé v roce 1941.

Aktuálně vinařství pracuje s 20 hektary vlastních vinic. Veškerá práce na nich probíhají ručně, jak mi hrdě zdůraznil Thomas a přitom si posteskl, že to ve Weinviertelu stále rozhodně není norma. Informaci o ruční sklizni najdete uvedenou i na zadní etiketě vín. Nejstarší části vinic vinařství Taubenschuss byly vysazeny v roce 1957. Mezi prestižní polohy patří Ried Tenn nebo Ried Hermannschachen, obě s bohatou vrstvou spraše a vápencovým podložím. Hlavními odrůdami vinařství Taubenschuss jsou Veltlínské zelené nebo Rulandské bílé.

Filozofií rodiny je udržitelné vinařství, tedy absence používání herbicidů, insekticidů a komerčních hnojiv a na vlastní produkce kompostu pro organické hnojení vinic. Následující vína byla jedna z prvních setkání s portfoliem vinařství Taubenschuss, obě spadají do prestižní kategorie vín „pro znalce“, což poznáte podle čtyř opeřenců na zadní straně láhve. V obou případech hodně příjemné pití!

Grüner Veltliner 2020 Ried Hermannschachern, Taubenschuss, 12,5 %  Hodnocení: 88/100

Víno z ručně sklizených hroznů, se světlejší žlutou barvou se zelenkavými odlesky. Vůně je příjemná, středně intenzivní s tóny broskve, hrušky, výrazněji bylinková, s jemným dotekem medu. V chuti je víno krásně vyvážené, středně plné, s dobrou hloubkou a příjemně svěží kyselinou. Sexy kombinace citrusů a bílých peckovin. Delší závěr, s jemnou mineralitou. Příjemné překvapení a skvěle pitelné bílé!

IMG_20211019_153417

Grüner Veltliner 2019 Ried Neidharden, Taubenschuss, 13 %  Hodnocení: 90/100

Víno zrající ve velkých sudech, z kategorie Weinviertel DAC Reserve. Starší 30leté keře Veltlínského zeleného. Světlejší žlutá barva se zlatavým odstínem. Vůně je příjemně kořenitá, s tóny pepře, grepu, hrušky máslovky a ušlechtilého dřeva. Víno má dobrou perzistenci, je svěží, ale není ostré. Má bohatou chuť, s typickým odrůdovým projevem, uhlazené, s delším delikátním závěrem. S dalším potenciálem ležení na láhvi.

IMG_20211019_153318

Okomentovat:

*

Loading...