O letošní Nový rok naše samostatná Česká republika oslavila 30 let od svého vzniku. Tak nějak se nabízelo zpříjemnit si silvestrovské oslavy a příchod roku 2023 lokálním vínem. Volba nakonec padla na novinky z biodynamického vinařství Krásná hora. Šumivý Blanc de Noir 2018, bílé cuvée Viktoria 2019 a do třetice Chardonnay Barrel Selection 2021.
Co se týká vína, byl pro mne rok 2022 především o setkáváních. Postupně padla omezení spojená s pandemií koronaviru, takže kalendáře nadržených milovníků vína zase naplnily degustace a ochutnávky vín. Já jsem hned začátkem roku za víny a vinaři na Moravu a cestu v průběhu roku několikrát zopakoval. S kamarády jsme také několik dní brázdili vinicemi rakouského Kamptalu a poprvé v životě jsem se také podíval do malebné oblasti Chianti Rúfina na severu Toskánska. Po pauze se v dubnu opět v plném rozsahu uskutečnil veletrh italských vín Vinitaly a vidět pulzující centrum Verony s narvanými vinnými bary, to byl balzám na duši a zátěž pro játra.
Jedním z vinařství, která jsem v loňském roce navštívil, byla i Krásná hora. Ta má za sebou dle všeho úspěšný rok, zakončený zařazením mezi dvanáctku finalistů usilujících o vítězství v soutěži Vinařství roku 2022. S ohledem na roční produkci 70 000 lahví se utká s vinařstvími Thaya a Vinné sklepy Kutná Hora také o titul nejlepšího Středního vinařství.
Mimochodem tato kategorie je letos velmi zajímavě obsazena, když hned dvě ze tří nominovaných vinařství patří mezi nejvýraznější propagátory biodynamického přístupu v tuzemsku. Vinné sklepy Kutná hora mají už roky na svých vínech hrdě umístěno logo biodynamické certifikace Demeter a Krásná hora pak biodynamické preparáty rovněž praktikuje ve svých vinohradech. Obě vinařství také spolu s dalšími vinaři iniciovala vznik sdružení Demeter CS.
Ačkoliv tedy část konzumentů a ostatně i vinařů považuje biodynamiku za jakýsi ezoterický pseudopřístup, tak to vypadá, že kromě úspěchů v zahraničí tito vinaři konečně získávají větší pozornost i v tuzemsku.
Blanc de Noir 2018, Krásná hora, 12,5 % Hodnocení: 90/100
Dva a půl roku zrání na jemných kalech. Víno vytvořené klasickou šampaňskou metodou lisováním celých hroznů modré odrůdy Pinot Noir, kvašením v lahvi, bez síry. Brut nature, tedy bez dozáže. Víno s bohatým projevem, krémovým perlením, ve vůni s tóny žlutých jablek, zralých citrusů a pražených lískových ořechů. V chuti velmi pěkná kombinace svěžesti a ušlechtilé nazrálosti a tónů po delším ležení na kalech. Čistý, ovocný projev s tóny citrónu, limetky nebo grepu. I když drtivou většinu produkce Krásné hory tvoří tichá vína, i v bublinách se vinařství stále hlasitěji hlásí o slovo.
Viktoria 2019, Krásná hora, 12,5 % Hodnocení: 86/100
Klasické bílé cuvée z Krásné hory, které tvoří z 50 % Chardonnay, doplněné o 25 % Pinot Gris a 25 % Pinotu Blanc. Fermentace v nových i starších francouzských dubových sudech a následně jeden rok zrání na jemných kvasnicích. Ve vůni středně intenzivní, spíše nenápadné, s tóny smetany, žlutého melounu nebo hrušky máslovky. V chuti středně plné, kombinující tóny zralého peckového ovoce a sladkého koření. Delší závěr, ve kterém příjemně vystupuje svěží kyselina. Pěkné víno, s poměrně přímočarým a nekomplikovaným charakterem, ovšem velmi rychle mizející ze sklenice.
Chardonnay Barrel Selection 2021, Krásná hora, 13 % Hodnocení: 90/100
Dvanáct hodin macerace na slupkách, následná fermentace v francouzských dubových sudech bez přidání síry, zrání jeden rok na kvasnicích. Víno zářivě žluté barvy ve skleničce, se zlatavými odlesky. Dobrá viskozita. Ve vůni se zajímavou kombinací tónů broskve, ananasu, zralých citrusů a jemné nakouřenosti. V chuti šťavnaté a perzistentní, s elegantním a delikátním projevem. Velmi pěkná práce se dřevem. Bílé peckové ovoce, nádech exoticky, heřmánek. Vyšší kyselina a výrazná minerální slanost vytváří sexy kombinaci v závěru. Velmi mladé, energické víno, které má potenciál zlepšovat se v čase. Oproti některým dřívějším ročníkům v tomto Chardonnay není tak výrazný projev sudu a vínu to každopádně sluší.