Desatero pro rok 2015

Leden, 5.01.2015 07:26

Začnu v tento čas zcela originálním a neotřelým dotazem: Dáváte si novoroční předsevzetí? Já osobně se přiznám, že koncem roku vždy tak trochu podléhám atmosféře a bilancuji, jaký že ten uplynulý rok byl. Současně vždy přemýšlím, co bych chtěl realizovat, čeho bych chtěl dosáhnout, abych za dalších 12 měsíců mohl s klidným srdcem prohlásit: Byl to dobrý rok!

wine-to-do-listJe jedno, jestli to nazveme předsevzetí, úkoly, cíle, priority, plány nebo sny. Docela rád plánuji a stavím před sebe nějaké motivující body či milníky, snažím se alespoň trochu naskicovat svou blízkou budoucnost. Alespoň ty části, které jdou… A co, že bych chtěl stihnut, zvládnout v letošním roce? Tady je krátké desatero, logicky řada jeho položek je navázána na to, čemu se věnuji na stránkách tohoto blogu a co je už několik let mým hlavním koníčkem:).

Udržet Pod korkem při životě – ono se to možná nezdá, ale psaní blogu je občas dřina. Pro někoho větší, pro někoho asi menší. Já píšu rád, jinak by v letošním roce blog podkorkem neslavil již své 4. narozeniny, ale ne vždy příspěvky vznikají s lehkostí, jakou bych očekával nebo bych si přál. Každopádně tenhle blog mi také hodně dává, umožňuje mi setkání se zajímavými lidmi, ať už se bavíme o ochutnávkách a degustacích tady v Praze, návštěvách moravských vinařství nebo o světových osobnostech, kteří míří do Čech (loni například Patrice Marchand, Isabelle Legeron). V loňském roce jsem také investoval do nové a doufám i lepší podoby blogu, takže mi nezbývá nic jiného, než pokračovat:)

Učit se, učit se a učit se! – Začal jsem už v loňském roce, ale letos bych chtěl kromě psaní věnovat hodně času také rozšiřování znalostí o víně a zvyšování své odbornosti. Začít bych chtěl v únoru prostřednictvím kurzu Prague Wine Academy (Advanced), a když se mi ho podaří úspěšně dokončit, tak navázat třeba něčím dalším. Rád bych také přečetl alespoň několik zajímavých knih o víně (loni to bylo například Wine Science od Jamieho Gooda nebo The Concise Guide to Wine & Bling Tasting od Neela Burtona).

Běhat jako o život – běhání jsem propadl už před několika lety, ale tak se nějak nikdy neposunul za rekreační úroveň běžce na vzdálenosti do 10 kilometrů. Několik posledních měsíců ale dřu o něco víc, jak se říká, „obul“ jsem se do toho a aktuálně mám maximum úspěšně posunuto na 23 kilometrů. No a jestli vydrží zdravíčko, chci se v květnu porvat s maratonskou distancí.

Být skvělým tátou – už jsem tu myslím zmiňoval, že můj syn je o týden mladší než tento blog. Koncem března oslaví své čtvrté narozeniny a je v krásném věku, kdy ho všechno baví, vše rád zkouší, testuje i ochutnává (včetně vína:)). Letos spolu musíme vyrazit na lyže, zajet poprvé k moři, navštívit hokejový zápas Sparty, složit puzzle alespoň o 100 dílcích, svézt se rychlíkem Leo Express nebo sjet alespoň 1000x tobogán… Prostě čas strávený se synem mám ještě raději než ten strávený s vínem.

Ochutnat ještě více vín – ročně se mi daří ochutnat stovky různých vín, což určitě není na zápis do Guinessovy knihy rekordů, ale na amatéra, který víno kloubí s řadou dalších aktivit a povoláním, které se vína netýká, to zase není tak špatné. V roce 2014 jsem se přesvědčil o pestrosti dnešního vinného světa a ochutnal skvělá vína třeba z Libanonu, Švýcarska, Izraele nebo Slovinska. Letos bych chtěl ochutnat zase o nějakou tu stovku vín více než loni a přiblížit se třeba 1000 nově poznaných vín během jednoho roku.

Zdravěji jíst – jsem si vědom toho, že nejsem žádný vzor, co se týká otázky stravování. Kromě toho, že jím tak rychle, že málokdy dokončím oběd později než jiný ze strávníků u stolu, tak konzumuji relativně dost masa. Vegetarián ze mne nikdy nebude, ale pokusím se upravit skladbu jídel v průběhu týdne a třeba zařadit jeden pravidelný bezmasý den. Obecně více zeleniny a ovoce, ryb a méně „éček“.

Vycestovat za vínem – v letošním roce bych chtěl také vyjet za vínem za hranice České republiky. Nabízí se Rakousko, kde jsem obecně hrozně dlouho nebyl (pokud nepočítám víkend ve Vídni), rád bych se podíval třeba do Piemontu nebo Alsaska. O Burgundsku už vůbec nemluvě. Jestli se podaří tento cíl splnit, budu vás samozřejmě formou příspěvku informovat na tomto blogu.

Být blíže vínu – svou práci mám rád, ale přece jen bych se chtěl jednou v budoucnu naplno věnovat vínu. Tedy alespoň teď to tak cítím. Je jedno, jestli jako someliér v restauraci, marketingový manažer ve vinařství nebo autor píšící o vínech. Prostě být s víny v mnohem užším kontaktu, než je to dnes. Vzhledem k tomu, že blog mi přináší jen občasné benefity v podobě lahví zaslaných vinaři nebo dovozci, potažmo občasnou bannerovou reklamu, nečekám, že se ze mne letos zčistajasna stane „profesionál“ ve světě vína. Ke svému snu se ale chci letos alespoň přiblížit. Uvidíme, jaké nové projekty či kontakty rok 2015 přinese.

Naučit se plavat – počátkem listopadu jsem po šesti letech změnil své bydliště a z Prahy – východ se přestěhoval do Podolí. Ačkoliv jsem původně chtěl na Letnou, nakonec jsem u vody více než spokojen. V jednom z příspěvků letošního roku bych se chtěl určitě věnovat zajímavým gastro a vinným podnikům, které se v okolí nachází a které jsem již stihl odhalit. V pěší vzdálenosti mám ale také stánek vodního sportu – Plavecký stadion Podolí. Kde jinde bych si tedy měl zlepšit svou techniku plavání a konečně se naučit prsa nebo kraul s ponorem, tak aby mne po dvou bazénech nebolelo za krkem?

Víc se usmívat – mé okolí možná potvrdí, že jsem člověkem veselým, se smyslem pro humor. Rád se zasměju a někdy mne i od smíchu bolí lícní kosti, což o to… V loňském roce jsem v práci dostal novou lektorku na Angličtinu, národností to byla Španělka. Na jedné z prvních hodin jsme se pak bavili o tom, co ji během dosavadního pobytu v Praze nejvíce překvapilo. Pamatuji si na dvě věci. Za prvé nikde v Evropě prý neviděla chodit tolik lidí v teplákách jako v Praze. Druhá věc, kterou zmínila, bylo to, že v porovnání se Španěly se Češi na ulici vůbec neusmívají. Většina lidí při očním kontaktu uhýbá pohledem, tváří se nepřítomně, zamyšleně nebo se mračí. Od té doby si toho více všímám a nejhorší jsou zamyšlení frajeři v teplákách. Pro letošek se tedy pokusím pochytit trochu té jižanské krve a na potkání rozdávat úsměvy a radost. Naviděnou v roce 2015!

Jaký je ten Váš seznam pro letošní rok?

Okomentovat:

*

Loading...