Degustace: Pinot noir NASLEPO

Září, 5.09.2023 08:47

Nalijte si doušek vína do úst a soustřeďte se pouze na samotnou chuť, její strukturu, intenzitu a délku. Poznávejte víno bez předchozích znalostí o značce, regionu nebo ceně. Potrénujte si své degustační schopnosti a přijďte se pobavit na slepou ochutnávku vín Podkorkem NASLEPO. Na začátku degustace dostanete seznam degustovaných vín, ale pořadí vzorků se budeme snažit společně rozklíčovat čistě podle obsahu sklenic. Tématem první slepé degustace 27. září budou vína odrůdy Pinot noir.

91021662_2817713084977750_3468795671933353984_n

„Bůh stvořit Cabernet, zatímco ďábel stvořil Pinot noir“, řekl André Tchelistcheff, když chtěl podtrhnout náročnost a starosti, jaké burgundská odrůda přináší vinařům po celém světě. Na druhou stranu skvělý Pinot noir ve skleničce překoná máloco. Proto jsem se rozhodl jako téma první slepé degustace zvolit právě červená vína této odrůdy. „Jsem jako dítě v cukrárně, pokud jde o Pinot Noir. Je to nejromantičtější ze všech vín,“ prohlásil na adresu odrůdy jeden z mých oblíbených herců Bill Murray.

V typicky elegantní a jemné pinotové chuti toho lze opravdu hledat mnoho, Pinot noir je navíc odrůda, která se velmi výrazně prosazuje také na tuzemských vinohradech. V rámci slepé degustace si tedy porovnáme některé z nejlepších moravských pinotů v přímém srovnání s víny z Burgundska, Itálie nebo některých zemí Nového světa. Obstojí vína v silné konkurenci a jsou senzoricky rozpoznatelná oproti vínům ze vzdálených vinařských regionů?

V rámci slepé degustace ochutnáte osm kvalitních vín odrůdy Pinot noir. Lahve budou zabaleny v černém igelitu a jejich identitu se budete snažit rozluštit na základě vůně či chuti. Aby to nebylo tak jednoduché, zařadím do flightu také jednoho „šotka“. Tím může být víno ze supermarketu nebo víno jiné odrůdy. Těšit se můžete i na šumivý welcome drink. Celkem tedy 10 vín, servírovaných do sklenic Květná 1794. To vše v příjemné komorní atmosféře, počet degustujících je omezen na 10 osob.

Proč degustovat naslepo?

Slepice nebo chcete-li slepé degustování vín, patří mezi zábavné a oblíbené kratochvíle milovníků vín i profesionálů. Je to užitečný nástroj pro trénink chutí, možnost, jak poznávat vína z nového úhlu a v neposlední řadě pak velká zábava. Dekódovat obsah vinné sklenice, poznat odrůdu, stáří vína či region původu totiž není úplně jednoduché, ale když se zadaří, je to čirá radost.

Slepá degustace Pinotu noir se uskuteční 27. září od 19h na adrese Na Pankráci 125, Praha 4. Cena degustace je 750 Kč. Pokud se chcete zúčastnit, napište mi na podkorkem@gmail.com

Okomentovat:

*

Loading...