Darovanému vínu na etiketu hleď!

Listopad, 15.11.2013 08:42

Moc dobře vím, co se říká o darovaných koních a jejich chrupu. Vždy, když se zblízka setkám snějakým zástupcem rodu koňovitých, súctou a rozvahou zvažuji veškeré své pohyby a činy a tak by mne nikdy nenapadlo provádět kopytníkovi dentální hygienu. A to ani vpřípadě, že bych ho obdržel darem. U vín je to ale něco jiného, tady se cítím trošku více vkramflecích, a když nedejbože dostanu nějakou tu lahvinku, hned se zájmem zjišťuji, co je to zač.

Nedávno jsem vyrazil se svým vozem na výměnu přezutí. Jelikož zatím ve středních Čechách letos nenapadl ani milimetr bílého nesmyslu, byla vmém oblíbeném servisu pohodička, klídeček. Žádné špalíry vystresovaných řidičů. Místní fachmani mi kvapem vyměnili pneumatiky a dokonce mi při placení jako bonus předali dar. Vpapírové tašce ukrytou lahev moravského Pinotu!Lehce šokován nepředvídatelností této situace jsem nejprve asi tak na dvě vteřiny zažil pocit radosti a zadostiučinění, že ty hodiny vynaložené na psaní blogu stály za to, když i vservisu vHradešíně chlapi vědí, jakou lásku chovám kodrůdě Pinot noir. Po chvilkovém poblouznění samozřejmě zapracovalo logické uvažování a dedukce. Správně jsem pochopil, že dar je neosobní, věrnostní, určen všem zákazníkům servisu bez rozdílu rasy, přesvědčení, barvy karoserie nebo typu motoru. Sdíky jsem papírovou tašku s lahví převzal (s ohledem na nedávnou lapálii srozbitým vínem dokonce i s přidržením za dno) a vycouval na zimních gumách ze servisu. To je kurňa proklientský přístup, taková blbost, ale potěší to.To jsem ještě nevěděl, že není všechno zlato, co se třpytí. Do reality jsem se dostal až doma, když jsem se jal sedmičku červeného zblízka zkoumati. Bohužel čím více jsem se zetikety dočetl, tím více se začalo mé nadšení měnit vúdiv a nakonec i pověstnou blbou náladu. No posuďte sami, na lahvi se píše toto.Víno Pinot noire 2009, Vinařství Bzenec, Vinařská oblast Morava, podoblast Mikulovská, obec Popice, viniční trať Somberk. JUDr Blanka Durinová, Masarykovo nábřeží 14, Praha 1. Stáčírna Zámecká 17, Bzenec. Možná to je po právní stránce všechno vpořádku, ale mne po přečtení těchto informací trochu jímá obava, co že se ve flašce vlastně skrývá. Je Pinot noir to samé jako Pinot noire? Sonberk známe každý, ale Somberk? Praha – Popice – Bzenec? To je jak popis jedné zetap Závodu míru… Na webu vinařství se mimo jiné dozvíte, že rodinné“ vinařství vlastní vinice scelkovou rozlohou jeden hektar vbzenecké trati Psí hora, která má specifické mikroklima a příznivé podmínky pro přívlastková vína. Kromě toho nakupuje hrozny ze smluvně zajištěných ploch od vinohradníků zobcí Čejč-Terezín, Svatobořice-Mistřín, Bzenec a Ostrožská Lhota.“ Najdete tu ovšem také vyjádření majitelky ke zveřejnění vín zprodukce vinařství na portál SZPI „ Závadné potraviny na pranýři“. Problémem mělo být neprokázání původu hroznů zMoravy.

No prostě co vám budu povídat, tenhle dárek mi zkazil náladu hned dvakrát. Za prvé je smutné, že někdo dává zákazníkům za věrnost dary, o jejichž kvalitě či původu buď vůbec nic neví, nebo ví a o to je to horší. Radost nemám ani ztoho, že ta pověstná česká „vyčůranost“ vpodnikání stále boduje, na druhou stranu kultura pití vína zatím nepokročila natolik, aby podobné „podivnosti“ vytlačila ztrhu. I kdyby se SZPI mýlila a všechny hrozny pocházely zdeklarovaných lokalit, např. tratě Somberk, tak takhle si nepředstavuji vína, která bych chtěl pít. Vína, která vsobě nesou ono magické spojení přírody a člověka, víno vzniklé zkonkrétního terroiru dotvořené osobitou filozofií konkrétního vinaře. Ale možná to příliš dramatizuji, pojďme se podívat, co se skrývá vlahvi snázvem Pinot noire.

Víno má světlejší rubínovou barvu, celkem slušnou viskozitu. Aroma je takové „řídké“, ve skleničce se tak trochu ztrácí. Objevují se v něm višňové tóny, které ovšem překrývá svíravý, dusivý charakter vína. Víno mi připadá dost přesířené. Na jazyku je víno krátké, ploché, něco červeného ovoce, višní, jahod. Hodně problematická je dochuť, víno po polknutí doslova křiví ústa. Vglobálu víno, které bohužel příjemně nepřekvapilo a kterého bych ani zúcty kdaru lahev opravdu nevypil.

Takže asi tak. To je vkostce ta nejasná zpráva, kterou jsem chtěl pro dnešek vyslat do světa. Do svého oblíbeného servisu budu každopádně jezdit dál, sautem mne už několikrát vytáhli pánové zprůseru. Co se ale týká vín, tak příští věrnostní Pinot noire sdíky odmítnu. A to samé prosím udělejte vpodobné situaci také. Chtějte po svých autoservisech, kadeřnících, zvěrolékařích nebo instalatérech jen kvalitní Pinot, protože bez toho se skutečně dál nepohneme.

2 komentáře:

Anonymous

19. November 2013 10:04

Širas: Kolik je asi na Sonberku vysázeno PN? Co vím, z modrých je tam jen Merlot. Teda pokud existuje trať Somberk a v Popicích to určitě nebude. Toto by měla SZPI brát jako podnět k šetření. Jak to může projít zatříděním?????

Anonymous

27. November 2013 17:41

Číslo zatřídění nesouhlasí, po ním má zatřídeno stejné víno PPS Agri Strachotin. Mnoho chyb na vinětě může ukazova na padělek. Alles

Okomentovat:

*

Loading...