Chardonnay z Krásné hory a od Galy

Srpen, 14.08.2019 07:58

Asi není větších pochyb o tom, že jednou z nejlepších bílých odrůd světa je Chardonnay. Pokud nevěříte,vydejte se do Burgundska a ochutnejte zdejší vína, kterým se vinaři napříč kontinenty snaží s větším či menším úspěchem vyrovnat. A velkoryse vinifikovaných Chardonnay na sudu v posledních letech přibývá i na Moravě. Alespoň mi to tak přijde.  Já pro dnešek sáhnul po dvou vínech, která podle mne patří k tomu nejlepšímu, co u nás v Chardonnay můžete ochutnat. Konkrétně Chardonnay Barrel Selection 2015 z Krásné hory a mladší Chardonnay Hermes 2017 z vinařství Gala.

IMG_20190811_164159

Burgundsko bylo „vinařským vzorem“ už ve 14. století a tak v roce 1351 prý nechal Karel IV. přivézt do Čech tamní révu a přikázal osadit svahy kolem Mělníka a Prahy. Co se týká odrůdového složení, nepatří tento francouzský region k těm nejkomplikovanějším. Burgundsko je jak známo především Pinot noir a Chardonnay.

Pokud se přeneseme o více než 600 let vpřed tak platí, že Morava není Oregon. Takže pokud dnes jako vinař toužíte nalahvovat víno, které by mělo mít potenciál vyrazit Burgunďanovi dech, je sázka na Chardonnay jistější volbou. Flexibilnější a méně náročná odrůda má v našich končinách velmi dobré podmínky, však je také ve vinicích hojně zastoupena. Chardonnay je osazeno necelých 1000 hektarů vinic, nejvíce v mikulovské a slovácké oblasti. Schopnosti a zkušenosti některých vinařů v tuzemsku pak dávají vzniknout vínům mimořádné kvality.

U obou dnešních vín se mi líbila jejich kombinace svěžesti, příjemné kyseliny, dobře zakomponovaného dřeva, ve výsledku prostě elegance a rafinovanost. Vína s 12,5 % potažmo 13,5 % alkoholu, za mne značka ideál, žádní mastodonti s 14,5 %, jak tomu někdy bývá u vín z Kalifornie, JAR apod. Každé z vín prezentuje trochu odlišný styl, v Krásné hoře volí výraznější sud, v kombinaci s vlivem ročníku a větší naleželostí pak víno působilo oproti Chardonnay od Galy robustněji a tučněji. Obě vína každopádně disponují velmi vysokou pitelností v tom nejlepším smyslu slova.

Chardonnay Hermes 2017, Gala Vinařství, 13,5 %        Hodnocení: 91/100

Pro zrání tohoto vína se používají nové nebo starší dubové a akátové sudy, zhruba 10 měsíců, včetně míchání na jemných kvasničních kalech. Víno ve skleničce s výraznější zlatavou barvou. Vůně je intenzivnější, připomíná žluté hrušky, broskve, náznak tropického ovoce. Tóny lučních květin, akátu, lehce kořenité. Krásně voňavé víno, doslova se dere ze skleničky, baví svou pestrostí a svěžím charakterem. A stejné je to i v chuti. Chardonnay Hermes se prezentuje zajímavou komplexností, je plnější, s vyšší kyselinou. Tóny zralých citrusů, exotického ovoce, trocha vanilky a kvasnicových tónů. Velmi pěkně integrovaný sud, slušná délka, vše precizně vyladěné do elegantního celku. Potenciál dalšího zrání do roku 2023.

IMG_20190811_164220

Chardonnay Barrel Selection 2015, Krásná hora, 12,5 %      Hodnocení: 90/100

Dvanáct hodin macerace na slupkách, následná fermentace v nových francouzských dubových sudech bez přidání síry, zrání jeden rok na kvasnicích. Zářivá sytější barva bílého zlata. Robustní a expresivní vůně s tóny žlutých jablek, broskve, vanilky a smetany. V chuti je víno tělnaté, působí uhlazeně, vyzrále, s tóny žlutých peckovin, smetany, vanilky a nakouřenosti sudu. Velmi slušná délka. Chardonnay velmi sebevědomého a zároveň atraktivního stylu, doslova vás připoutá ke skleničce. Radost pít, ideálně do roku 2021.

IMG_20190811_164231

Okomentovat:

*

Loading...