Chardonnay z Burgundska a JAR

Březen, 3.03.2017 08:59

Pokud by někdo uspořádal soutěž o největší superšlágr, dlouhohrající hit ve světě vína, těžko by to mohlo vyhrát něco jiného než Chardonnay. Tahle odrůda je symbolem těch nejvyhledávanějších bílých vín Evropy, stejně jako revoluce, která se odehrála v druhé polovině 20.století v tzv. zemích Nového světa. A zatímco v superluxusní kategorii si drží Chardonnay z Burgundska své pozice celkem neochvějně, v kategorii běžných konzumních vín se konkurence neuvěřitelně vyrovnala. Příkladem budiž dnešní zástupci  – Chardonnay z JAR a Viré-Clessé z Maconnais.

IMG_4149

Chardonnay je bílý král! Výsadbami mu může konkurovat snad je španělská odrůda Airén, celosvětovým významem však tato méně kvalitní odrůda nesahá „CHáčku“ ani po kotník. S Chardonnay se vinařům dobře pracuje napříč kontinenty, říká se, že slušné Chardonnay uděláte, i když máte ve vinici příliš zimu, příliš horko, příliš sucho nebo příliš vlhko. Podobně jako Rocky Balboa, Chardonnay snese všechno. Navíc ho lidi milujou! Je to prostě sázka na jistotu.

Na Burgundsko je v tuzemsku expert každý druhý, takže raději přihodím pár základních údajů o Chardonnay v JAR. Jihoafrická republika má dnes suma sumárum vysazených necelých 100 000 hektarů vinic, s mírnou převahou bílých odrůd. Nejvysazenější bílou odrůdou je s 18 % Chenin Blanc, následuje Colombard a Sauvignon Blanc. Chardonnay se musí spokojit se 7 % a tedy nějakými 7 000 hektary. V Burgundsku je ho pro srovnávní více než 2x tolik. Největší výsadby Chardonnay najdete v Jihoafrické republice ve vinařských regionech jako Robertson, Stellenbosch, Paarl nebo chladnějších přímořských oblastech Elgin a Walker Bay. Jedničkou je Robertson, kde si odrůda užívá vápenitých půd a studených odpoledních vánků. Kromě tichých vín se zde Chardonnay prosazuje jako základ šumivých vín. 

V následujícím rozstřelu to u mne mírně vyhrál Nový svět. O nic nejde, ale radši to na mne neříkejte ve Facebookové skupině „Burgundská vína“, mohli by mne vyloučit:). JAR v tomto případě nabízí skutečně o něco více muziky, navíc za lepší cenu. Stylem jsou tahle vína celkem výrazně odlišná, každý nechť si zvolí polohu, která mu více vyhovuje. Viré-Clessé je takové cudnější „misionářské“, Neethlingshof jde rovnou na věc, rozbalí to na první dobrou.

Chardonnay 2014 (unwooded), Neethlingshof, 14,4 %          Hodnocení: 87/100

Vína z Jihoafrické republiky nepiji tak často, ale když už nějaké ochutnám většinou stojí za to. Tohle není výjimka. Víno na etiketě hrdě nese označení „unwooded“, přebarikovaná Chardonnay z Nového světa už prostě tolik neletí. V tomto případě má víno sytější zlatavou barvu, vůně je pronikavá a sebevědomá. Nechybí v ní tóny zralých citrusů, exotického ovoce, hrušky a bylinek, doplněné o tóny toustu a smetany. V chuti plné, robustní, zároveň celkem svěží, koresponduje s aromatickým profilem na nose. Dochuť je příjemná a delší.

Orientační cena: 273 Kč (www.wineplanet.cz)

IMG_4151

Viré-Clessé 2015, Cave de Lugny, 13,5 %          Hodnocení: 85/100

Víno z 30letých vinohradů, se světlejší žlutou barvou. Během vinifikace prošlo MLF a jemným zráním na kvasničných kalech. Na nose se prezentuje celkem jemně, s tóny citrusů, kdoule nebo žlutého jablka a květinových tónů připomínajících akát. V ústech svěží, přímočaré a nekomplikované. Příjemné citrusové tóny, meruňka, v pěkném souladu s kyselinou vytváří šťavnatou a vysoce pitelnou kombinaci. Tohle víno se asi nedostane mezi Vaše Burgundské TOP 10, ale v každém případě mu nelze upřít slušný „chlastací“ charakter.

Orientační cena: 390 Kč (www.pro-vino.cz)

3 komentáře:

Radek

3. March 2017 09:23

Jen poznámka k novému světu – na Novém Zélandu už se taky učí velmi slušné minerální Chardonnay s minimálním dotekem sudu (Hawkes Bay, Martinborough a některé polohy v Marlborough).

Luboš Osička

13. March 2017 18:19

hm, rozumím, a mimochodem pil jsem spoustu skvělých vín z NS, ale podle čeho bereš základ – podle vinaře (že je to papírově jeho základ) a nebo podle ceny?

miky

14. March 2017 07:54

Ahoj, v tomto případě jsem myslel spíše na cenu. Burgundsko mám rád, samozřejmě spousta skvělých vín, ale za ceny, které se už běžného konzumenta moc netýkají (někdy i u základních vín vinaře). V cenové kategorii viž článek rozhodně Burgundsko nijak nedominuje, dle své osobní zkušenosti bych při výběru asi radši sáhnul po Chardonnay odjinud.

Okomentovat:

*

Loading...