Cabernet sem, Cabernet Franc

Duben, 1.04.2016 06:24

Tato odrůda patří mezi 20 nejrozšířenějších na světě. Sehnat 100% Cabernet Franc ale není úplně sranda. Spíše narazíte na Cabernet Franc jako součást kupáže s Cabernetem Sauvignon, Merlotem nebo jinými odrůdami. Navíc ve výsledném víně často hraje druhé či třetí housle. Čistý Cabernet Franc se přitom dokáže projevit neskutečným kouzlem, umí ohromit svým delikátním charakterem. Tož nelenil jsem a vyhledal v nabídce tuzemských eshopů kvartet 100% Cabernetů Franc. Minimálně tři z nich rozhodně stojí za to ochutnat.

cabernet-franc

Pokud se bavíme o Cabernetu Franc, tak řeč je zejména o Francii a Itálii, kde jsou prosím pěkně zakořeněny čtyři pětiny celosvětové výsadby této odrůdy (celkem 54 000 hektarů). V případě Francie si zapamatujte Bordeaux (zejména pravý břeh), údolí Loiry (Anjou-Saumur, Touraine) a pokud byste během degustování vín s přáteli chtěli hodně zamachrovat, tak také baskický region Irouléguy [iruˈleɡi]. Po překvapeném údivu kolemstojících zopakujte [iruˈleɡi] ještě dvakrát a ta okatá bruneta s velkou skleničkou bude mít ten večer jediného favorita… Co se Itálie týče, tak za zmínku stojí Benátsko nebo Friuli, kde byl Cabernet Franc dlouho zaměňován za Carmenére, a pak samozřejmě toskánská vína z Bolgheri, ve kterých se Cabernet Franc ve větší či menší míře objevuje. Cabernet Franc je relativně více vysazen také v USA, najdete ho v Maďarsku nebo Chile.

Snad v každém článku o Cabernetu Franc se dočtete, že aktuálně žije ve stínu slavného a milovaného Cabernetu Sauvignon. A je to stín velký jak sloní ucho, protože Cabernet Sauvignon je v současnosti tak nějak nejrozšířenější odrůdou vinného světa. Zároveň se ale hovoří o tom, že Cabernet Franc se vrací na scénu a zejména v souvislosti s vinařskými zeměmi jako Chile nebo Argentina má šanci posílit své pozice a výrazněji oslovit konzumenty Nového světa. Další slibnou oblastí expanze je pro Cabernet Franc Čína. Číňané jak známo milují vína z Bordeaux a v rychle rostoucích výsadbách země draka tvoří Cabernet Franc zhruba 10% podíl.

Rodinná pouta

Do kupáží se Cabernet Franc používá pro zjemnění Cabernetu Sauvignon, nemá typicky tak výrazné tříslo. Podobný název těchto odrůd není čistě náhodný. V roce 1997 bylo genetickou analýzou potvrzeno, že Cabernet Franc je spolu s bílou odrůdou Sauvignon Blanc rodičem odrůdy Cabernet Sauvignon. Výskyt Cabernetu Franc je v Bordeaux zdokumentován až do konce 18. století, dnes ale tahá ve výsadbách za kratší konec. Ještě v 60. letech 20. století byly obě cabernetové odrůdy v Bordeaux zhruba stejně zastoupeny, postupná obměna vinic, zejména náhrada bílých odrůd těmi modrými, ale jasně posílila pozici Cabernetu Sauvignon. Dítko, které výrazně přerostlo význam svého otce. Tak by se obrazně dal popsat vztah Cabernetu Sauvignon a Cabernetu Franc.

Velkým plusem odrůdy Cabernet Franc je také její všestrannost. V Bordeaux září v kombinaci s dalšími odrůdami, v podmínkách údolí Loiry vznikají čistě odrůdová vína s elegantním ovocným projevem a lehkostí, vína Nového světa se prezentují větší robustností, v Kanadě dokonce najdete variantu Cabernet Franc jako ledové víno. Pro našince je Cabernet Franc trochu exotikou. V první řadě protože nemáme tuto odrůdu zapsánu ve Státní odrůdové knize, na rozdíl od Cabernetu Sauvignon, Cabernetu Cortis, Cabernetu Dorsa a Cabernetu Moravia. Sehnat tak čistě odrůdový Cabernet Franc z tuzemské produkce je prakticky nemožné, z dovozu pak přinejmenším obtížné. Prolezl jsem několik online obchodů tuzemských dovozců a nakonec několik vzorků objevil. Konkrétně zajímavá vína z údolí Loiry, Itálie nebo Chile.

Cabernet Franc 2010 Le Bouquet, Domaine Laporte, 12,5 % Hodnocení: 89/100

Delikátní Cabernet Franc ze Sancerre. Středně výrazná karmínová barva s cihlovým okrajem. Ve skleničce to velmi pěkně hraje vůněmi, zejména sušeného červeného ovoce, exotického koření a špetky tabáku. Víno zdobí sametová vláčnost, noblesní taniny a živá kyselinka. Vybalancované, s koncentrovanými tóny černého ovoce. Parádně kombinuje nazrálost šestiletého vína a živý „fresh“ projev na jazyku.

Orientační cena: 261 Kč (www.wineplanet.cz)

IMG_3543

Cabernet Franc 2013, Cantina le Monde, 13 % Hodnocení: 88/100

Zástupce italského regionu Friuli. Víno barvy středně výrazné, šik rubínového odstínu. Ve vůni se objevuje koncentrované aroma brusinek, malin nebo červeného rybízu a také náznak květin (růže). Suché, s vyší kyselinou, perzistentní, vrstevnaté s delší nasládle kořenitou dochutí. Zajímavý charakter, krásně sladěné, doslova ňam ňam a svůdné. Sedmička zmizí na počkání.

Orientační cena: 280 Kč (www.wine-emotion.cz)

IMG_3546

Cabernet Franc 2010, Edición Limitada, Morandé, 14 % Hodnocení: 87/100

Hodně slušný vzorek z chilského Maipo valley, před nalahvováním strávil 16 měsíců ve francouzských dubových sudech. Víno tmavší barvy, se sympaticky vyzrálou aromatikou kombinující tmavé ovoce, pepř, hřebíček, jemnou fialku a trochu tabáku. V chuti je víno plnější, s expresivními tóny malin nebo brusinek. Ovocnou chuť krásně podporuje svěží kyselina a delikátní tanin. Víno v sobě nezapře Nový svět, chce se zalíbit, ale používá celkem rafinované a dobře nakombinované zbraně.

Orientační cena: 439 Kč (www.taberna.cz)

IMG_3549

Les Terres Chaudes 2010, Chateau de Tigné, 13 % Hodnocení: 82/100

100% Cabernet Franc z Anjou. Už poněkolikáté jsem zkusil produkci z vinařství slavného francouzského či ruského herce Gérarda Depardieu, ale ani tentokrát mne nepřesvědčila. Trochu divoká vůně červeného rybízu v kombinaci se zelenými paprikovými až medicínskými tóny. V ústech dominuje razantní kyselina, víno působí nevyváženě, spíše kratší. Hodně těžkopádný styl, který si lze jen těžko zamilovat.

Orientační cena: 389 Kč (www.taberna.cz)

IMG_3547

Cabernet Franc

Okomentovat:

*

Loading...