Bordeaux letem světem

Březen, 13.03.2012 08:44

Vrámci vinařského putování po Francii – seriálu Tour de France, se dostáváme do Bordeaux. Kromě označení největšího francouzského vinařského regionu je Bordeaux synonymem pro velká červená vína, zejména zodrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Ceny těch nejslavnějších díky čínské „bordeaux“ mánii zposledních let astronomicky rostou do neskutečných výšin. Já jsem se však držel při zemi a ochutnal tři červená Bordeaux vceně do 300 Kč.

Historie pěstování révy vBordeaux je podobně jako vjiných francouzských regionech dva tisíce let stará a pojí se spůsobností Římanů na tomto území. První písemná zmínka dokládající výskyt vína a révy vBordeaux však pochází ze čtvrtého století. Ve středověku zažila oblast svoji první vrcholnou etapu. Roku 1307 například Bordeaux dostalo zakázku na 1152000 lahví určených na oslavu svatby britského panovníka Edwarda II. Každá sláva netrvá moc dlouho, takže ještě ve 14. století oblast zplundrovala Stoletá válka a následný mor. Prosperita byla obnovena až v17. století, zejména díky skotským obchodníkům, kteří se zasadili o vznik nových vinic a začali smístním vínem úspěšně obchodovat. Mezi lety 1875 – 1892 řádila vBordeaux, stejně jako jinde vEvropě, mšička révokaz, která zničila většinu místní révy. Spásu přinesla až metoda roubování révy na americké podnože.

Bordeaux na vrcholu

Od té doby se Bordeaux prakticky nepřetržitě drží na výsluní popularity, která vsoučasnosti hraničí smánií. Díky globalizaci svět vína pronikl do nových teritorií, roste nejen spotřeba vína, ale také počet bohatýrů, kteří neváhají za nejlepší vína zBordeaux zaplatit astronomické ceny. Hodně bezedných peněženek se vposlední době objevuje zejména vČíně. Kde je vyšší poptávka, je logicky i vyšší cena. Počet čínských objednávek se v Bordeaux zvýšil 39x oproti roku 2000. Dle odhadů dnes do Číny proudí 10 % exportu zBordeaux. Pohostit obchodního partnera či známého luxusním francouzským vínem světoznámé značky se nyní v Číně nosí. V rámci aukcí tak Číňané masivně nakupují třeba láhve Chateau Lafite-Rothschild nebo Chateau Pétrus. Slavný producent Château Smith Haut Lafitte loni prodal 80 % své produkce ročníku 2009 během šesti hodin, navíc za dvojnásobné ceny než v případě ročníku 2008. Průměrná cena za láhev Bordeaux vzrostla z 60 dolarů pro ročník 2008 na 100 dolarů za vína 2009. Bordeaux je prostě především velký byznys. Není asi proto náhodou, že za posledních 11 let byly hned čtyři ročníky místních vín označeny za ročníky století (2000, 2005, 2009 a 2010).

Cabernetové směsky

Bordeaux je tvořena pěti hlavními podoblastmi: Medoc, St. Emilion, Pomerol, Graves a Sauternes, v nichž působí na 9000 vinařských firem. V nejslavnějším vinařském regionu Francie se ročně vyprodukuje něco mezi 700 až 800 miliony lahví vín. S89 % jasně dominují červená vína oproti bílým. Většina vín zBordeaux jsou odrůdové směsky, tvořené ze dvou či více odrůd.Typická je pro Bordeaux kombinace Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. První dvě jmenované odrůdy jsou také nejpěstovanější vtomto regionu. Červené odrůdy pak doplňuje vmenší míře Malbec nebo Petit Verdot. Zbílých odrůd se na místních vinicích můžete setkat sSémilionem, Sauvignonem Banc nebo Muscadelle.

3x Bordeaux pod 300 Kč

Hned zkraje musím říct, že jsem byl ochutnanými víny spíše zklamán. Určitě se dají vtéto kategorii sehnat zajímavé kousky, ale já jsem tentokrát zřejmě při výběru šťastnou ruku neměl. Nejlépe se prezentovalo víno

Château David Beaulieu 2009

, Bordeaux Superior. Pamětníci si možná vzpomenou na jeho vítězství vtestu časopisu Víno & Styl.Pro výrobu tohoto moku byly spojeny odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Víno má čistou rubínovou barvu vyšší intenzity a jemně voní po lesních plodech. Vchuti je lehčí, středně plné sjemnou tříslovinou. Přes avizovaných 14 % alkoholu velmi pěkně pitelné a svěží díky elegantnímu ovocnému charakteru. Celkem povedený kousek, vše sladěno jak má být.Druhým vínem byl

Chateau Taffard de Blaignan

2006, Appellation Medoc Controlee. Vtomto případě se 1:1 míchal Cabernet Sauvignon a Merlot. Světlejší rubínová barva naznačuje, že toto víno už si něco „odsedělo“, nebo spíše odleželo veskleněném žaláři a už se nemohlo dočkat, až ho přeliji do své oblé sklenky. Aroma vína je lehce rybízové, kořeněné a působí malinko unaveným dojmem. Chuť je decentní, kořeněná svýraznějšími taniny vzávěru. Vínu chybí větší hloubka, to nejlepší má už asi za sebou. Jako by se zlahve ozývaly Alphaville a jejich Forever young I want to be forever young. A do třetice všeho Bordeaux láhev

Chateau Les Anguilleres 2009

, Appellation Bordeaux Controlee. Na etiketě víno hrdě hlásá 14 % alkoholu a bronzovou medaili zPaříže 2010. Po přelití do skleničky se prezentuje temnou inkoustovou barvou, po zakroužení pěkně řetízkuje. Vůně je jemná, lze vní nalézt ostružiny nebo višně. Vchuti víno pokračuje vnastoleném trendu, po polknutí je však silně svíravé. Vprůběhu zdolávání této lahve mi výrazná svíravost vadila čím dál tím více a sohledem na tento fakt bych vrámci hodnocení zařadil Chateau Les Anguilleres až na chvost víkendové Bordeaux trojice. Máte nějaké zajímavé tipy na Bordeaux vína sdobrým poměrem cena kvalita? Neváhejte a podělte se snámi.

1 komentář:

Anonymous

20. March 2012 07:18

Chateau La Demoiselle 2006 Haut Medoc z Château Peyrat-Fourthon, cena u vinaře 10€ je slušné, středně plné až plné chuti po ostružinách, černém rybízu, trochu čokolády. Ještě malinko vyšší tříslo. Jeho o rok mladší brácha se ještě uspořádává, je za tutéž cenu.

Okomentovat:

*

Loading...