Bordeaux a hrozny – tipy na podzimní čtení

Září, 14.09.2015 03:02

Přes léto nějak není tolik času na čtení. Člověk raději po večerech vysedává u piva na náplavce nebo někde na zahrádce, griluje flákoty či opéká špekáčky, koupe se, sportuje do roztrhání těla. Prostě užívá prodloužených slunečných dní, a když už ohnivé kolo konečně zapadne za obzor, leží někde pod širákem a místo listování publikací počítá hvězdy a hledá polárku. Ale tomu je už konec. Podzim se začíná pomalu hlásit o slovo. Možná vám tak přijdou vhod tipy na dvě zajímavé knihy o víně, kterými jsem nedávno doplnil svou knihovnu.

Oz Clarke

První je aktualizovaná a doplněná kniha s všeříkajícím názvem Bordeaux, která se již pro velký úspěch dočkala dvou reedicí (poprvé vyšla již v roce 2008). Druhou pak kniha Grapes & Wines s podtitulem „ucelený průvodce odrůdami a chutěmi“. Pod oběma knihami je podepsán jeden z nejznámějších expertů na víno, co po téhle planetě běhá, a sice Oz Clarke (spoluautorkou druhé knihy je Margaret Rand). Přitom do roku 1984 se Oz živil jako herec a zpěvák, ale pak se rozhodl naplno věnovat vínu. Knih o víně napsal více, než se dá na prstech jedné ruky spočítat, pravidelně přispívá do časopisu Decanter, známé jsou jeho pořady v rámci BBC TV a rádia. S Jamesem Mayem z TOP GEARu natočil několik seriálových dílek na téma poznávání vín. Oz Clarke je prostě kapacita, zkušený chlapík s vytříbenou chutí. Jeho velkou láskou jsou vína z Bordeaux.

Jak sám v knize Bordeaux: The wines, the vineyards, the winemakers přiznává, ještě nedávno patřil ale mezi kritiky tohoto regionu. Nelíbila se mu agresivní cenová politika ani nevalná kvalita mnoha základních vín. Na druhou stranu vína Bordeaux (zejména pak Château Léoville-Barton 1962) vyvolala jeho prvotní lásku k vínům a započala proces jejich poznávání. A svůj vztah k slavnému regionu prezentuje právě v této knize. Psaná srozumitelně a přehledně může posloužit jako vstupní informace pro začínající Bordeaux pijáky, stejně tak encyklopedickým zpracováním pomůže či poradí zkušenějšímu čtenáři.

Kromě představení regionu, jeho historie, hlavních odrůd, terroiru nebo popisu jeho obchodních specifik, se dočtete více či méně o jednotlivých apelacích levého i pravého břehu, i méně prestižní oblasti mezi řekami Dordogne a Garrone. Nechybí představení 300 významných vinařství Bordeaux, doporučení k nákupu dostupných vín nebo informace o jednotlivých ročnících. Pokud se do Bordeaux chystáte vyrazit, čerpat lze i z přehledu důležitých adres a kontaktů. Listovat a nimrat se v knize lze až nekonečně dlouho.

IMG_3239[1]

Ještě více mne ale nadchla kniha druhá, a sice titul s názvem Grapes & Wines. Nebo jinak. Jsem z ní prostě nepokrytě nadšen. Oz Clarke pravděpodobně miluje číslo 300, tentokrát jde ale o počet odrůd, které tato kniha představuje. Ano, Jancis Robinson jich do svého opusu Wine Grapes dokázala vměstnat dokonce 700, ale věřte, že v běžném vinném světě si vystačíte se znalostmi o daleko menším počtu odrůd. Jak se uvádí v předmluvě knihy Oze Clarka, zhruba 80 % světových vín pochází z 20 hlavních odrůd. A právě jim se kniha věnuje ve velkém detailu.

IMG_3235[1]

Nechybí představení původu a specifik odrůd, geografické rozšíření, náročnost na klima, půdu, způsoby, jak se s odrůdou pracuje ve vinařství a v neposlední řadě charakteristiky výsledných vín. Jak se třeba aromaticky a chuťově liší Chardonnay z chladnějšího regionu od Chardonnay z teplé oblasti, jak dlouho vyzrává Chardonnay z Chablis, Côte de Beaune nebo australské oblasti Adelaide Hills. Kniha je našlapaná fakty, poskytuje komplexní pohled na nejvýznamnější odrůdy, se kterými se potkáte v regálech vinoték po celém světě. Příjemným bonusem jsou doporučení na prestižní producenty jednotlivých oblastí a vín.

S těmihle knihami můžete celkem v pohodě přestát melancholické podzimní (pro někoho depresivní) stavy, zasednout do houpacího křesla a se skleničkou v ruce vychutnávat příjemné plynutí času. A jestli na podzim radši brouzdáte v holinkách blátem a popadaným listím, přidejte alespoň jednoho Oz Clarka na seznam prosincových vánočních přání.

IMG_3242[1]

1 komentář:

Hana

14. January 2016 14:48

Dobrý deň, môžem sa spýtať, kde ste túto knižku kúpili? Kde by som ich zohnala?

Okomentovat:

*

Loading...