Bonboniéra od Maděřiče

Květen, 2.05.2017 09:11

Na dotaz ohledně odrůdové specializace tu nedávno trochu s nadsázkou v rozhovoru Jiří Maděřič prohlásil, že pro potřeby tuzemského trhu je skvělé mít velkou „bonboniéru“ různých odrůd. No a jedno balení svých dobrot mi Jiří Maděřič před časem také poslal. Představte si krabici, v ní šest různých druhů bonbónků. Na zadní straně obligátní obrázky s popiskem jejich obsahu. Za mne by textace mohla vypadat asi následovně.

IMG_4195

Celkem Vinařství Maděřič z Moravského Žižkova disponuje ve vinicích hned 17 odrůdami révy vinné. V kategorii bílá vína najdete laskominy odrůd Muškát moravský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Tramín, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Neuburské, Chardonnay, Müller – Thurgau nebo Sauvignon blanc. Tady chybí snad už jen Pálava… Při výrobě bílých vín Jiří Maděřič velmi často pracuje s jemnými kvasničními kaly, kromě jednoodrůdových vín v portfoliu vinařství najdete i směsky, jako Cuvée Devítka (Chardonnay + Veltlínské zelené).

Vína Jiřího Maděřiče, to není žádná studentská pečeť. Tady se nehraje na přídavky a vycpávky v podobě sušené ovoce, arašídů nebo želé. Svou přímočarostí a čistotou každopádně umí i tak vykouzlit úsměv na tváři… a to i ráno po probuzení:). A která „cukrovinka“ to u mne vyhrála? Pokud bych měl vybrat vítěze, asi by to bylo krásné delikátní Rulandské bílé 2015, popisky ke všem vínům na následujících řádcích.

Rulandské bílé 2015 SUR LIE, Vinařství Maděřič, 12 %          Hodnocení: 88/100

Víno v přívlastku pozdní sběr, suché, zrálo 10 měsíců na jemných kvasničných kalech. Ve vůni výraznější, elegantně voňavé, s tóny, které připomínají broskve, hrušku máslovku, kdouli a luční kvítí. V chuti plnější, krásně vláčné a krémové, s příjemnou kořenitostí. Meruňky, broskve a hrušky doplňuje jemná medovost a vanilka. Akurátní kyselinka a dlouze odeznívající závěr. Elegantní a delikátní záležitost.

IMG_4201

Tramín 2015, Vinařství Maděřič, 13 %          Hodnocení: 87/100

Pozdní sběr, polosladké víno. Ve vůni středně výrazné víno s tóny exotického ovoce, mango, grep, trocha muškátu, li-či. V chuti příjemně vyvážené se zřetelným zbytkovým cukrem a jemnou kyselinou. Sladké meruňky, pomeranče, muškátový květ, jemňoučké pohlazení po jazyku. Pěkný Tramín, elegantní a nevtíravý, s hodně příjemnou dochutí.

IMG_4198

Neuburské 2013, Vinařství Maděřič, 13 %          Hodnocení: 86/100

Suché víno, etiketa prozrazuje práci s kvasničními kaly (Sur-Lie). Ve skleničce se Neuburské prezentuje sytě zlatavou barvou, vůně je pronikavá, nazrálá, s tóny banánů, broskví, žlutého melounu, medových pláství a jemné kořenitosti. Chuť je plnější, krémově vláčná, s tóny sušeného ovoce, medu, ořechů a vanilky. Kyselinka příjemně doplňuje strukturu vína, dochuť je lehce nasládlá a s delším odezníváním.

IMG_4202

Cuvée Devítka 2013, Vinařství Maděřič, 12,5 %          Hodnocení: 86/100

Víno z nejstarší vinice vinařství, kde je na devíti řádcích vysazeno Veltlínské zelené a Chardonnay. Suché, zrálo 10 měsíců na jemných kvasničných kalech. Barva je výrazně zlatavá, ve vůni kombinace žlutých peckovin, sušených bylinek a špetky vanilky. V chuti dominují tóny citrusových plodů, peckovin a zeleného jablka, doplněné o říznější kyselinku. Příjemně šťavnaté víno, krásně pitelné, s dalším potenciálem vyzrávat.

IMG_4200

Ryzlink vlašský 2015, Vinařství Maděřič, 11,5 %          Hodnocení: 85/100

Víno kabinetní, suché. Vůně je spíše jemná, s tóny jablka, dominantních citrusů a lipového medu. V chuti víno oslovuje svou svěžestí, s tóny čerstvých citrusů a pikantní kyselinou. Nechybí příjemně bylinkové tóny a jemná mineralita v dochuti. Středně plný vlašák, přímočarý a vysoce pitelný.

IMG_4199

Müller Thurgau 2016, Vinařství Maděřič, 12,5 %          Hodnocení: 82/100

Mlaďoučké šťavnaté víno, jeho vůně připomíná bílou broskvi, grep, s náznakem muškátu. V chuti lehké, s vyšší kyselinou a kombinací citrusů a broskve s jemným angreštem v pozadí. Nekomplikované víno, „chlastací“, středně dlouhé, působí příjemným svěžím dojmem.

IMG_4197

Okomentovat:

*

Loading...