Bílá vína vinařství Zlomek & Vávra

Září, 30.09.2019 08:26

Relativně mladé vinařství, založené v roce 2007, se pod vedením čtyř mladých mužů rychle zařadilo mezi nepřehlédnutelné producenty Slovácké vinařské podoblasti. V Boršicích navíc před měsícem bratři Zlomkové a Vávrové slavnostně otevřeli zcela nové vinařství, a to včetně rozsáhlých sklepních prostor. Na svou první návštěvu nových výrobních prostor vinařství Zlomek & Vávra si ještě budu muset počkat, bílá vína ze současné produkce vinařství, jsem měl i tak možnost ochutnat.

IMG_20190929_161729

„V loňském roce tomu bylo přesně deset let od doby, kdy naše vinařství vyrobilo své první láhve vína. A právě v tomto pro nás tolik symbolickém roce jsme si začali postupně plnit jeden náš velký společný sen. Chtěli jsme totiž maximálně zúročit naše dosavadní velmi bohaté vinohradnické i vinařské zkušenosti a získat zázemí, kde budou díky moderním technologickým postupům vznikat skutečně špičková vína. Stálo nás to obrovské úsilí a nasazení, spousty překonaných překážek, stovky probdělých nocí. Ale jsem rád, že se nám tento sen podařilo splnit a slavnostně otevřít naše nové vinařství,“ uvedl Tomáš Vávra, spolumajitel Vinařství Zlomek & Vávra.

Kromě splněných snů moderní výrobní technologie pomůže v následujících letech rozšířit výrobu vinařství a novinkou v sortimentu budou i šumivá vína.  „Nová izobarická linka nám umožní výrobu perlivých vín, frizzante a dalších novinek. Navíc se tak celková kapacita našeho vinařství zvýší až na 500 tisíc láhví ročně,“ uvádí se v tiskové zprávě společnosti. Dnes vinařství hospodaří na 25 hektarech vlastních vinic. Vysazeny jsou různé odrůdy, mezi kterými nechybí Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Pálava, Hibernal nebo vlajková loď vinařství odrůda Rulandské bílé neboli Pinot blanc.

Do sucha!

Na tuzemské poměry má vínařství pěknou a moderně vyvedenou firemní identitu a design lahví. Barevné, hravé, fresh, láhve prostě poutají pozornost. Vinařství Zlomek & Vávra registruji delší dobu, ale širší komplet vín ochutnal až nyní. Ve výběru, který jsem od Tomáše Vávry dostal, byla sladší Pálava a Hibernal a čtyři suchá vína – Rulandské bílé, Chardonnay, můj oblíbený Ryzlink rýnský a také Muškát moravský.

Pálava a Hibernal v podání vinařství Zlomek & Vávra, to je frontální útok na dámské chuťové pohárky. Vína, která jsou na mne prostě příliš sladká, jsem „testoval“ na ženách a cílové skupině chutnala. Jako doplněk portfolia, vlastně proč ne.

Otázku proč jsem si interně musel dávat u suchých bílých vín, která se dle mého názoru zbytečně podbízí zbytkovým cukrem kolem pěti gramů. Legislativně suchá ano, chuťově pro mne osobně nikoliv. Jak jsem vinařství chválil za modernost v prezentaci, tak stylem bych si přece jen vína představoval trochu jinde. Ale to je můj subjektivní pocit, věřím, že cílovou skupinu zákazníků mají ve vinařství  Zlomek & Vávra dobře zmapovanou. Světlou výjimkou je příjemně šťavnatý a řízný Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr, kombinující dva gramy cukru a osm gramů kyselin. A u ryzlinku bych klidně zrovna nějaký ten gram navíc snesl.

Suma sumárum, vinařství Zlomek & Vávra aktuálně charakterizují technologicky velmi dobře zvládnutá vína, postavená na výraznější primární aromatice. V chuti líbivá a čistá. Nové výrobní prostory jistě skýtají velký potenciál pro budoucnost, k zamyšlení je zda výrazněji neodlišit filozofii dvou produktových řad Radost a Okamžiky a nejít s některými víny vstříc náročnějším klientům a gastronomii.

Rulandské bílé 2017, výběr z hroznů, 13,5 %        Hodnocení: 84/100

Víno z viniční trati Molvy, s výraznějším zlatavým odstínem ve skleničce. Ve vůni najdete paletu ovocných tónů, od hrušky, žlutého melounu, banánu, přes jemnou medovost, tóny bílých květin, heřmánku. Ovoce působí lehce nasládle ala „bonpari“. Víno má příjemnou kyselinu, je středně plné v ústech, šťavnatě ovocné. Mohlo by být vrstevnatější, délka je slušná, závěr je ovocně nasládlý. Vínu rozhodně nechybí pitelnost, na druhou stranu u Pinotu blanc mám rád kombinaci elegance, osobitosti a v tomto případě mi to u vína trochu chybí.

IMG_20190929_161903

Chardonnay 2015, výběr z hroznů, 13 %         Hodnocení: 85/100

Víno z hroznů viniční trati Nová hora. Odrůdově typická aromatika bílých peckovin, nasládlých tónů vanilky, smetany a nakouřenosti sudu. „Novosvětské“ Chardonnay s výraznou stopou sudu, plnější, krémové v chuti. Hutnější, svalnaté víno, tóny exotického ovoce doplňuje příjemně vystupující kyselina. Středně dlouhý závěr.

IMG_20190929_161847

Ryzlink rýnský 2017, pozdní sběr, 12 %        Hodnocení: 85/100

Na ryzlink jsem byl hodně zvědav a potěšil. Ve vůni s tóny žlutých jablek, meruněk a bylin. Středně intenzivní a svěží. V chuti konečně něco pěkně od podlahy, s říznější kyselinou, hodně suché. Tóny citrusů, limetka, meruňka. Velmi pitelné v dobrém slova smyslu, letní pití, refresh. Nečekejte pertolej, ale primárně ovocné tóny a v závěru jemnou mineralitu. Přímočaré pití, tohle mne bavilo.

IMG_20190929_161935

Muškát moravský 2017, kabinetní, 12 %      Hodnocení: 83/100

Hrozny pochází z viniční trati Čtvrtky. Letos jsem zatím Muškátů moravských moc nevypil, tenhle je fajn. Splňuje vše, co čekám od vína této odrůdy. Spíše lehčí v chuti, svěží a příjemně aromatický. V tónech nechybí typická kořenitost, svěží meruňky nebo citrusy. Energické pití, s chutí bych si ho dal k nějakému výraznějšímu jídlu.

IMG_20190929_161833

Morava

Okomentovat:

*

Loading...