Bílá cuvée ze Slovenska

Říjen, 24.10.2017 08:02

Dostal jsem dva vzorky bílých vín ze Slovenska, v obou případech cuvée a obě vína vinifikovaná v sudech. Jedno bylo lepší než druhé, tak schválně, co myslíte? Karpatská perla a její Štyri živly nebo Paves Cuvée 2015 od Pavelky?

IMG_20171024_075518

Karpatská perla je rodinné vinařství ze Šenkvíc, založené v roce 1991 manžely Margitou a Ladislavem Šebovcovými. Aktuálně vinařství disponuje 50 hektary vinic v rámci Malokarpatské vinařské oblasti. Největší vinice Suchý vrch z toho tvoří 28 hektarů a právě odsud pochází i víno Štyri živly. Zajímavostí vinařství je určitě jeho moderní architektonické ztvárnění, kterému dominuje 21 metrů vysoká vyhlídková věž, před rekonstrukcí sloužící jako vodárenská.

Štyri živly 2015, Karpatská perla, 13 %          Hodnocení: 85/100

Víno s poetickým názvem, kombinující ve skutečnosti čtyři různé odrůdy – Ryzlink rýnský, Vetlínské zelené, Pinot Gris a Aurelius. Suché v pozdním sběru, zraje zhruba čtyři měsíce v barikových sudech. Barva je středně výrazná, zlatavá. Ve vůni najdete kombinaci ovoce, jako jsou citrusy, bílá hruška, bílá broskev a jemnou nasládlou kořenitost připomínající vanilku a bílý pepř. V chuti je víno přímočaré, trochu podbízivé, středně dlouhé. V dochuti zůstávají sladce kořenité tóny. V tomto případě jsem čekal trochu víc.

Orientační cena: 370 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20171024_075623

Vinařství Pavelka se na slovenské vinařské scéně objevilo v roce 1995, díky Ing. Milanu Pavelkovi. Název PAVES označuje prestižní řadu vín, tvořenou červeným cuvée (Cabernet sauvignon, Frankovka a Neronet) cuvée a bílou obdobou ve složení Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský a Chardonnay. Podobně jako Karpatská perla je i Pavelka dnes středně velké vinařství s 50 hektary vlastních vinic, v katastru obce Pezinek. Širokou paletu pěstovaných odrůd tvoří Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnsky, Rulandské šedé a bílé, Tramín červený, Rulandské modré, Frankovka, Neronet, Alibernet nebo Cabernet Sauvignon.

Pavelka a syn, Paves Cuvée 2015, 12,5 %         Hodnocení: 87/100

Zlatavá barva. Na nose intenzivní, s tóny žlutých peckovin, kdoule, heřmánku a celkem výrazné vanilky. Komplexnější, než předchozí víno, v projevu je asi nejmarkantnější odrůda Chardonnay.  V ústech je cuvée vláčně, plnější, příjemný charakter vína dotváří střední kyselina. Hezky zakulacené, s tóny zralých citrusů, ananasu nebo vanilky. Ačkoliv je sud docela dost přítomný, jako celek víno působí harmonicky, kompaktně, dobře se pije a rozhodně nenudí.

Orientační cena: 380 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20171024_075540

Okomentovat:

*

Loading...