Když se řekne Pálava, i třikrát vyléčený alkoholik dostane chuť na skleničku moravského vína. V hlavě se rozjíždí živé obrazy o sluncem zalitých vinohradech, letní pohodě kolem Nových mlýnů a večerním koštu s cimbálem, který až nad ránem utne kvílivý zvuk cirkulárky odněkud ze sousedství. Co se názvu týče, odrůda Pálava dopadla mnohem lépe než třeba takové Primitivo, Domina nebo Xarel-lo. A už vůbec nemluvím o posledních novinkách v tuzemské Státní odrůdové knize, kam mezi moštové odrůdy nedávno přibyly Mery, Medea, Rulenka nebo Svojsen. Jednoduše žádná konkurence pro Pálavu.
Pálava je prostě naše odrůdové zlato! A samozřejmě nejde jen o název odrůdy, ale také jedinečný a velmi charakteristický projev vín. Pálava vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller-Thurgau. Počátek jejího šlechtění se datuje do 50. let minulého století a „na svědomí“ ho má Ing. Josef Veverka (podobně jako odrůdu Aurelius). Všeobecně rozšířenému Müller-Thurgau dodal sexy štych aromatického Tramínu a výsledkem jsou osobitá a hodně pitelná vína. Do Státní odrůdové knihy byla Pálava zapsána v roce 1977.
Jeden by si řekl, že Pálava už bude dávno out, podobně jako třeba „účes na Jágra“, přenosný discman nebo pivo z petky, ale kdepak. Výsadby Pálavy na Moravě každoročně rostou a zatím nic nenasvědčuje o změně kurzu. Aktuálně se v tuzemsku pěstuje zhruba na 722 hektarech vinic a jen v letech 2018 až 2021 bylo vysazeno 178 hektarů Pálavy. Nejvíce se Pálava pěstuje v Mikulovské vinařské podoblasti, s odstupem pak na Znojemsku a Velkopavlovicku. Naopak ve vinařské oblasti Čechy ji ve vinohradech prakticky nenajdete.
Není Pálava, jako Pálava
Výrazně aromatické bílé odrůdy a jejich vína, to je hodně specifická kategorie. Buď patříte do skupiny jejich fanoušků, nebo si je dopřejete maximálně několikrát do roka. Stačí spočítat těch pár příspěvků na téma Pálava, která se tu za ty roky na blogu objevily a zjistíte, do jaké kategorie patřím já.
Pálava by se pro Moravu mohla stát tím, čím je Tramín pro Alsasko. Odrůdou, která bude zdrojem jak pozoruhodných suchých aromatických vín, tak těch opojně sladkých dezertních. Svou roli ale zatím nenaplňuje. Poměrně hodně vinařů totiž osciluje stylem spíš někde uprostřed a jejich vína postrádají komplexnost, eleganci a vyváženost chuti. Navoněná, ale utahaná Pálava, bez kyseliny a energie, na dominantním zbytkovém cukru, to je důvod, proč má v tuzemsku více odmítačů než očkování.
Pálava je odrůda, která u nás vyvolává snad největší emoce, naštěstí někdy také ty pozitivní. Vinařství, které u nás dlouhodobě s Pálavou odvádí velmi dobrou práci, je Sonberk. Na téhle adrese se Pálava vyplatí ochutnat, samozřejmě vedle Ryzlinku rýnského. V posledních dnech mne potěšily dvě jejich aktuální vína – Pálava VOC 2021 a Pálava Noble rot 2021.
Pálava VOC 2021, Velký Sonberk, Sonberk, 14 % Hodnocení: 89/100
Suché víno zařazené pod značku VOC Mikulovsko, vinifikace v nerezu. Zbytkový cukr lehce přes 7 gramů, kyselina 6,5 gramů. Ve skleničce se zářivou, středně výraznou barvou, dobrou viskozitou. Typicky odrůdové aroma, čisté, příjemné intenzity s exotickými ovocnými tóny, podbarvenými vůní bílých květů a peckovin. Chuť krásně navazuje na vůni, je středně plná, na Pálavu se super svěžestí a delším závěrem. I přes vyšší alkohol tohle víno působí lehkovážně, energicky, rozhodně potěší nejen milovníky téhle aromaticky výrazné odrůdy.
Orientační cena: 360 Kč
Pálava Noble rot 2021, Velký Sonberk, Sonberk, 12,5 % Hodnocení: 92/100
Pálava ve své sladké podobě s botrytickým charakterem, ve výběru z hroznů. V tomto případě 7,2 gramů kyseliny oproti necelým 103 gramům zbytkového cukru. Už na nose výrazné víno, doslova parfémová záležitost, s tóny, které připomínají meruňky, broskve a mandarinky, doplněné o příjemně medovou linku, tóny letní louky a bylin. V chuti koncentrované víno, až sirupového charakteru. Sladký projev příjemně osvěžuje vyšší kyselina. Dlouhý závěr, s tóny kandovaného ovce a medu. Pokud přemýšlíte, co si otevřít na Štědrý den k vánočnímu cukroví, tak tahle Pálava je žhavý kandidát, jak sladké hřešení posunout na vyšší úroveň.
Orientační cena: 450 Kč