Beton a barik od Mádla

Říjen, 27.10.2020 07:50

Letošní rok je hodně specifický ohledně cestování a návštěv vinařství jsem stihl méně než bych si přál. Červnová degustační zastávka ve vinařství Malý vinař ve Velkých Bílovicích každopádně stála za to. O zajímavé plejádě vín, kterou jsme si s Davidem Mádlem prošli, jsem tu před časem psal. Kromě klasického nerezu se ve vinařství pro zrání bílých vín používají moderní betonově nádoby a prestižní vína leží měsíce ve francouzských barikových sudech. Dnes se k vinařství Malý vinař vrátím prostřednictvím svěžích šťavnatých vín z řady BETON a luxusního Sauvignonu blanc 2017 barrique.

IMG_20201022_164524

Mohutné a zároveň elegantní betonové nádoby dnes dominují degustačnímu prostoru vinařství Malý vinař. První čtyři betonové nádrže z Itálie ve vinařství objednali v roce 2012 a dnes jich mají už osm. Kapacita jedné je přitom 3800 litrů vína. Od loňského roku pak některá vína v betonu i spontánně fermentují. Kromě mikrooxidace a vlivu na samotné víno pak jako benefit betonových nádrží David Mádl vidí velmi snadnou údržbu.

Poznávacím znamením řada vín BETON  černá etiketa se siluetou míchačky. Tento symbol odkazuje na použitý materiál pro zrání vín, nikoliv snad na jejich těžkopádnost či robustnost. Naopak, vína této řady disponují příjemnou svěžestí, odrůdovým projevem i vysokou pitelností. Ideální na vypití hned teď. Letos v dubnu se mi hodně líbila BETON Frankovka 2016, pěkně strukturované víno, delší, s vyšší svěží kyselinou, středními tříslovinami a uhlazenou ovocností. Tentokrát jsem tedy ze stejné řady zkusil dvě bílá vína.

BETON Veltlínské zelené 2019, Malý vinař, 11,5 %

Suché, kabinetní víno, zrající devět měsíců v moderních betonových tancích. Světlejší slámová barva ve skleničce. Vůně je středně výrazná, s tóny žlutých jablek, meruňkou a květinovými tóny, které připomínají lipový květ. Svěží, mladistvá a energická kombinace. V chuti říznější víno, s tóny citrusů, zelených jablek, limetky a vyšší kyselinou. Delikátní, spíše lehčí, s příjemnou mineralitou v závěru. Čistá práce, nic opulentního, ale krásně pitelné víno s nižším alkoholem. Hodně suché, ideální vypít jako takto mladé.

BETON Cuvée Sauvignon & Neuburské  2019, Malý vinař 12 %

Suché víno, opět devět měsíců v betonu. Cuvée tvořené ze 70 % odrůdou Sauvignon blanc a 30 % odrůdou Neuburské. Světlejší barva ve skleničce a pronikavá vůně, ve které logicky hraje prim odrůda Sauvignon blanc. Objevíte tóny bílé broskve, grepu nebo hrušky. Středně plné v chuti, opět příjemně svěží víno, které kombinace výraznější ovocnost a vyšší kyselinu. Relativně koncentrované, ve skleničce působí sebevědomě. V delší dochuti víno disponuje jemnou minerální slaností. Kvalitní mainstream, věřím, že toto se musí dobře prodávat.

Sauvignon 2017 barrique, Malý vinař, 12 %

Suché víno v pozdním sběru, zrálo 18 měsíců v barikových sudech. Letos jsem ve vinařství ochutnal verzi ročníku 2011 a byla skvělá. V tomto případě ač víno mnohem mladší, i tak disponuje intenzivnější zlatavou barvou. Ve vůni najdete širokou paletu tónů, zralé peckoviny, bylinky nebo ušlechtilé dřevo. Nechybí vanilka a jemná nakouřenost. Na víně mě hodně baví jeho vyvážený projev. Ano, s výraznými tóny dřeva, ale zároveň krásně svěží a šťavnaté. Středně plné, ucítíte výraznější tóny zralých peckovin, dřeva, heřmánku nebo vanilky. Vše podtrhuje příjemně vystupující kyselina a víno je tak super pitelně. Líbilo se mi moc, po sedmičce se rychle zaprášilo a maloobchodní cena kolem 270 Kč je hodně příjemný bonus.

Okomentovat:

*

Loading...