Běhej a pij!

Listopad, 18.11.2015 09:28

Ani slunečnice od van Gogha, ani Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci, v žádném případě Kompozice od Joana Miró a už vůbec ne Lekníny od Moneta. Víte, který z obrazů mi v poslední době udělal největší radost? Světe div se ten můj, krevní. Na místě je tedy udělat malou zdravotní agitku a osvětu!

behani

Před nedávnou dobou mne můj zaměstnavatel poslal po čtyřech odsloužených letech za odměnu na preventivní prohlídku k lékaři. Pamatuji si, že když jsem nastupoval do zaměstnání, nedopadl jsem ve svých 30 letech příliš slavně. Zvýšená hladina cholesterolu a doporučená úprava jídelníčku. Logicky jsem teď s čerstvou 35kou na krku mířil k lékaři malinko nervózní. Až jsem si z toho v linkovém autobuse číslo 121 těsně za zastávkou Doliny uvědomil, že jsem doma zapomněl to nejdůležitější.

Nakonec jsem na kliniku přece jen dorazil, s malým zpožděním a lahvičkou v kapse. Obsah čirý, barva světlejší, lehce slámového odstínu. Popis aroma a chuťového profilu tentokrát vynechám… Sestřičce to bylo málo, takže si mě napíchla a bonusem si odebrala tři ampulky sytě rudé kapaliny, vizuálně zaměnitelné s australským Shirazem. Tak a přijďte si pak pro výsledky, povídá…

Zrak mám už rok jak ostříž, nohy ploché tak akorát, takže jsem při druhé opětovné návštěvě ordinace s napětím očekával jen výsledky rozboru „slámovky a červeného“. Jak jsem naznačil v úvodu, dopadlo to více než dobře, všechny parametry v ideálních hodnotách, bez odchylek a byl jsem tedy pochválen ze strany lékaře (pouze slovně, bez lízatka). Dokonce se paní doktorka podivovala nad proměnou oproti čtyři roky starým hodnotám. Na otázku pijete alkohol? Jsem si hrdě mohl dovolit odpovědět ano. Víno, denně. Sport? Běh!

O pozitivních účincích vína na zdraví toho bylo sepsáno mnoho. Řada studií například potvrdilo, že víno pozitivně působí proti stárnutí organismu, posiluje kosti nebo snižuje riziko vzniku cévní mozkové příhody. U lidí, kteří pravidelně pijí víno, byl potvrzen nižší výskyt cévních a srdeční chorob (tzv. Francouzský paradox). Víno zmenšuje pravděpodobnost výskytu cukrovky, látka resveratrol zase potlačuje vznik karcinogenů. Pokud by Vás toto téma zajímalo více, přečtěte si knížku Víno na zdraví, která před pár lety u nás vyšla. „Osoba mírně popíjející víno má naději žít o čtyři roky déle než abstinent,“ shrnuje spoluautor knihy profesor Milan Šamánek pozitivní dopady vína na lidské zdraví.

A běh? V první řadě je to pohyb, podobně jako zvedání vinné skleničky. Je prokázáno, že běžci například podléhají méně často onemocněním jako nachlazení nebo chřipka. Mohu potvrdit. Zhruba před rokem jsem začal intenzivně běhat a připravovat se na pražský maraton. Po dlouhé době jsem přestál celou zimu bez výraznějších problémů, prostě zdravej jako lípa. Konečně jsem i přes svůj neřízený jídelníček zhubnul nějaké to kilo. Ne 20 kilo, jak si myslel jeden známý, kterého jsem potkal zhruba po roce, ale něco málo dolů šlo. Sečteno podtrženo, cítím se dobře.

Je běhání a víno lék na dlouhověkost? Ačkoliv jsem tlačil paní doktorku do vyřčení tohoto stanoviska, nenechala se zatlačit do kouta ordinace. Pozitivní přínos pravidelného běhu a střídmé konzumace vína mi ale samozřejmě potvrdila a já jsem toho prosím pěkně se svým obrazem živým důkazem. A to úž vůbec nemluvím o mentální pohodě a čipernosti, kterou mi víno a sport dodává… Takže mládeži, pokud se budete chtít ve 35 cítit stále „jako mladík“ běhejte a pijte (víno)! Ámen!

běhvíno
Loading...