Barolo 2014 v akci za 195 Kč

Srpen, 30.08.2021 07:16

Přiznám se, že v supermarketech nakupuji víno velmi sporadicky, ačkoliv ostatní základní potraviny, jako třeba chleba a pivo, tam obstarávám celkem běžně. Nabídka vín je ve velkých obchodech prostě z velké části nezajímavá. Při víkendovém nákupu mi ovšem v Albertu padlo do oka Barolo v akční výprodejové ceně 195 Kč. Měli tam asi tři láhve, ale z opatrnosti jsem vzal jen jednu. Jaké bylo? A vrátil jsem se pro zbylé dvě? Zůstaňte u svých mobilních přijímačů, nejen to se dočtete v dnešním příspěvku.

email.seznam.cz

Před časem mne zaujala statistika, že průměrná cena vína prodávaného ve francouzských supermarketech je 3.8 euro za litr, tedy necelých 100 Kč. Neznám přesná čísla týkající se tuzemských obchodních řetězců, ale při letmém  pohledu do regálů si umím představit, že jsme na tom dost podobně. Úplně dole u země se většinou krčí krabice a velké zelené litrovky s cenou kolem 50 Kč, nahoře v úrovni očí pak „prestižní“ vína za 150. V hypermarketu Albert pak mají i jakousi VIP sekci, kde seženete něco dražšího z Moravy, luxusněji vyhlížející Bordeaux, nebo slavnostní Champagne. No a dle všeho zcela omylem také italské Barolo.

Důvodem, proč jsem musel po láhvi vína Barolo 2014 z vinařství Canti sáhnout je ten, že jsem velký fanda těchto noblesních piemontských vín. Máloco mne umí ve světě vína tak rozparádit, jako nazrálé komplexní Barolo. Tady jsem ovšem nečekal velké věci, hned z několika důvodů. Prvním je ročník 2014, který opravdu nebyl v Barolu mimořádný, spíš naopak. Vzhledem k chladným podmínkám řada vín postrádá typickou komplexnost a eleganci a jsou spíše určena k vypití během několika let. Canti rozhodně není ikonické vinařství, je to velký výrobce, který sídlí v Piemontu a kromě zdejších klasických vín na mezinárodní trhy valí vše, co je třeba, tedy Pinot Grigio, Prosecco, Chardonnay, Merlot, Sangiovese…

V neposlední řadě pak ostražitost budí cena vína. Ta je sice dle všeho hodně nad úrovní supermarketové hladiny, na druhou stranu Barolo je stejně prestižní záležitost jako třeba Champagne. V obou případech, pokud chcete pít opravdu reprezentativního zástupce regionu, počítejte spíše s cenou někde kolem 800 až 1000 Kč a v řadě případů samozřejmě i mnohem výše.

V případě Barola je vysoká cena ovlivněná relativně malou dostupností těchto vín, celá oblast čítá necelých 2000 hektarů a výnosy, které může vinař aplikovat na výrobu těchto vín, jsou omezené. Přísná jsou i pravidla pro minimální zrání vín ve vinařství. Vzhledem k charakteru odrůdy Nebbiolo, jejíž vína disponují vysokými tříslovinami i kyselinou, je potřeba, aby šla na trh až po několikaletém zrání. Minimální požadavek na zrání ve vinařství je tedy stanoven na 38 měsíců. Nyní jsou na trhu tedy nejmladší Barola ročníku 2017. Vysoká cena vín Barolo je samozřejmě dána i jejich schopností krásně vyzrávat v čase, u kvalitních vín i desítky let

Zpět k vínu od Canti. V jeho prospěch hovoří například oblíbená aplikace Vivino, kterou já sice nepoužívám, která ale uvádí u vína Barolo 2014 celkem slušné hodnocení 3,7 z 5. A třeba v ročníku 2016 dostalo víno tohoto výrobce exceletní skóre 93/100 od Jamese Sucklinga. Jaké tedy je?

Barolo 2014, Canti, 13,5 %    Hodnocení: 87/100

Víno má ve skleničce pro odrůdu typickou světlejší rubínově cihlovou barvu. Vůně je celkem zajímavá, nabízí zejména zralé peckové ovoce, tmavé třešně, červený rybíz, ale také jemné květinové tóny a tón tabáku. V chuti působí na Barolo přece jen trochu jednodušeji, chybí mu větší délka. Ovoce nemá hloubku, doplňuje ho jakoby lehce oxidativní nádech, dochuť je spíše středně dlouhá. Víno je trochu tvrdé, s agresivními tříslovinami, postrádá eleganci typickou pro velká vína Barolo. Na druhou stranu víno drží styl a charakteristické prvky odrůdy i apelace, při slepé degustaci bych asi neváhal, označit ho za Barolo nebo alespoň Langhe Nebbiolo. Upřímně čekal jsem to asi horší, za dvě stovky jsem ochutnal už hromadu horších červených vín.

Barolo

3 komentáře:

Sajmik

3. September 2021 14:30

V Brně měli v tomto výprodeji ročník 2016 , snad bude o chlup lepší :-)

miky

5. September 2021 20:06

To by mělo být o chlup lepší:)

Sajmik

23. October 2021 20:23

Včera jsme měli láhev 2014, která působila dost jiným dojmem než popisujete. Vůně i chuť zřetelně nazrálá, ale celkem komplexní a elegantní, třísloviny jemnozrnné, pěkně zaoblené, vůbec ne agresivní. Celkem pěkné víno, jenom zjevně dozrálo podstatně rychleji, než je u Barola zvykem, nejspíše vlivem (pod)průměrného ročníku.

Okomentovat:

*

Loading...