Báječné Drops of God

Červenec, 30.07.2012 07:44

Zatetelil jsem se radostí, když před pár dny konečně dorazila zásilka zAmazonu. Kromě pár knih jsem totiž objednal i první dva svazky kultovního vínokomiksu Drops of God, který si kromě Asie už stihl podmanit i francouzské vínomilce. Má sbírka komiksů se tak po letech odolávání konečně rozrostla o japonskou mangu. Na Batmana tak tentokrát nezbylo vbalíku místo. Sorry kámo…

Komiksová série

Drops of God

vyšla vJaponsku poprvé vroce 2004 a úspěšně pokračuje dodnes. Díky obrovské popularitě se postupně rozšířila do Jižní Koreje nebo Hong Kongu a od roku 2008 vychází i ve Francii. Titul se vAsii stal tak oblíbeným, že ovlivňuje prodeje prémiových vín, zejména vJaponsku a Jižní Koreji, a přispívá krostoucí popularitě vína vtěchto zemích. Co pije hlavní hrdina série Shizuku Kanzaki zde má bez přehánění větší význam, než co si otevře kvečeři Robert Parker jr.Jen vJaponsku týdně Drops of God přečte 350000 vínomilů. Není se tak co divit, že vinaři po celém světě vždy snapětím očekávají, zda se náhodou jejich víno vnovém díle komiksové ságy neobjeví. Když se například vjednom zpříběhů objevilo víno od Château Mont-Pérat, prodal jeden dovozce na Taiwanu 50 krabic vín ztohoto vinařství během dvou dní. Vroce 2010 se zase stalo vJaponsku díky komiksu ohromně populární Bordeaux 2003 z Château le Puy. O fenoménu komiksu Drops of God dnes pochybuje málokdo. Britský časopis Decanter například vroce 2009 tuto sérii označil, co se týká vlivu, za nejzásadnější literární dílo o víně za posledních 20 let.Za příběhem stojí sourozenecký autorský pár Shin a Yuko Kibayashi, kteří vystupují pod společným pseudonymem Tadashi Agi. V Japonsku protřelý autorský tým, který má za sebou několik cenami oceněných počinů. O typickou manga kresbu se pak stará Shu Okimoto. Ti, kteří stejně jako já, neovládají Japonštinu či Francouzštinu, si museli počkat do loňského roku, kdy série začala vycházet také v anglickém jazyce. Jak tedy chutná víno s příchutí mangy?Při psaní tohoto příspěvku jsem se dostal zhruba do poloviny druhé knihy a rovnou směle prohlásím, že brzy bude muset následovat objevnávka dalších dvou dílů, které jsou aktuálně k dispozici.

Čtení Drops of God je totiž silně návykové

, stejně jako pití dobrého vína. Člověk nemusí být fanda do komiksů, aby ho série chytla. Stačí fascinace vínem a vším, co se děje kolem něj. Víno totiž opravdu hraje v tomto kresleném opusu hlavní roli.Château Mouton Rothschild 1982, Château Mont – Pérat 2001, Château d’Yquem 1990, Henri Jayer Cros – Parantoux 1999, Rosso Miani, Emmanuel Rouget Cros – Parantoux 1999, Château Calon Ségur 2000 nebo Château Mouton Rothschild 2000. Výčet lahví, které se jen v prvním díle objeví, dle mých přibližných počtů přesahuje přesahuje číslovku 50. Vína jsou nejen krásně do detailu vykreslena, ale vždy se o nich dozvíte něco zajímavého a co je hlavní, tvoří důležitou součást příběhu.Dějová linka je celkem chytře vymyšlena a spolu s hlavním hrdinou Shizuku Kanzakim tak čtenář objevuje tajemství a krásy světa vína. Na své si určitě přijdou nejen začínající vínomilové, ale i zkušení vínoharcovníci. Hlavní hrdina, syn uznávaného odborníka na víno, musí po smrti svého otce bojovat o dědictví vpodobě bohaté sbírky luxusních lahví. Protivníkem mu je uhlazený záporák, vycházející hvězda a kritik vína Issei Tomino. Shizuku, který doposud pracoval vrámci firmy produkující pivo, se musí rychle naučit o víně co nejvíc, aby byl schopen splnit úkol formulovaný vzávěti. Jde o to rozklíčovat 13 vín, které jeho otec označil za 12 apoštolů, nad kterými stojí to nej víno, neboli Drops of God. Tam, kde hlavnímu hrdinovi chybí znalosti, to nahrazuje vytříbenou chutí a citem pro vína, které vněm otec od malička pěstoval.Kresba je hravá, expresivní, jak už tomu u manga komiksů bývá. Tradičně také chybí barvy, ale překvapivě to ani u příběhu o vínech příliš nevadí. Během prvního dílu se objeví celkem dost zajímavých vedlejších postav, například Rober Doi, který žije vpapírové krabici mezi bezdomovci a popíjí vína jako Opus One. Bude určitě zajímavé sledovat, jak snimi bude naloženo dále.Těch 430 stránek prvního dílu se zdá jako velká porce, ale příběh vás celkem rychle vtáhne do děje a vy jen bezmocně sledujete, jak zknihy ukrajujete po desítkách listů.

Kombinace skvělých vín a krásných okatých Japonek, to je prostě zábavná a sexy směska.

Zkomiksu navíc vyzařuje fakt, že ho psal někdo, kdo vínům rozumí, nebo komu někdo zdatně napovídal. Jediná škoda je časové zpoždění, se kterým se kúvodním dílům jako čtenáři dostáváme. První kniha je osm let stará a vína vní prezentovaná jsou nejčastěji ročníků 1999, 2000 nebo 2001. I kdyby měl člověk chuť a peníze něco znich ochutnat, asi je nyní bude těžko shánět. Ale třeba budou tituly vAngličtině chrleny sdostatečnou kadencí, aby se podařilo postupně zpoždění oproti aktuálním výtiskům dohnat.

2 komentáře:

podkorkem.net

30. July 2012 08:19

Aj ta krajta…Tak snad to bude, co se týká hlavního příběhu zkousnutelné…

Okomentovat:

*

Loading...