Alsasko, Rakousko nebo Německo? 8x Ryzlink rýnský

Srpen, 3.08.2015 09:00

Nedávno jsem tu psal o Cabernetu Sauvignon, krerý se za poslední čtvrtstoletí dokázal vyšvihnout do pozice nejvysazenější odrůdy na světě. Kdybychom chtěli hledat podobnou success story, co se bílých odrůd týká, dal by se za hvězdu uplynulé dekády označit Ryzling rýnský. Neprávem podceňovaná odrůda, dlouho schovaná ve stínu barikem našlapaných Chardonnay, zažívá příjemný návrat na výsluní popularity. Na největším vinném trhu v USA, dnes světe div se patří mezi rychle rostoucí kategorie ve výsadbách i spotřebě.

IMG_3106

Ryzlink rýnský se rozlohou vinic asi nikdy nebude rovnat mnohem více rozšířenému Chardonnay nebo Sauvignonu blanc. Navíc zhruba polovinu celosvětové výsadby 48 000 hektarů mají ve svým vinohradech vinaři z Německa. Ale bacha, skvělé ryzlinky dnes vinaři neprodukují jen u našich západních sousedů. Samozřejmě je to také Alsasko, Rakousko, ale i Austrálie, USA, Kanada, Nový Zéland nebo třeba Jihoafrická republika.

Proč se Ryzlinku rýnskému v současnosti tak daří? Problémem byla určitě u německých vín dlouho kvalita. Německý trh, který je dlouhodobě orientovaný na levná vína, v kombinaci s oblibou vyššího zbytkového cukru, dusil jakýkoliv mezinárodní potenciál této odrůdy. Poslední dekády ovšem Německo zažívá opětovné přeorientovávání na suchá vína (i k nelibosti řady vinařů), upravilo svůj systém značení vín a v duchu francouzských apelací přidalo prestižní kategorie Erste Lage nebo Großes Gewächs, kde pokud není na etiketě doplněn přívlastek, jde vždy o suché víno pocházející z některé z nejprestižnějších poloh. V Německu také vzniká řada zajímavých vinařských projektů a rozsah špičkové produkce se neustále rozšiřuje.

Ryzlinku rýnskému také pomáhají současné trendy ve světě vína. Konzumenti začali být unaveni těžkými na bariku postavenými Chardonnay a Ryzlink rýnský, který se s tímto typem sudu příliš nesnese, začal fungovat jako ideální protipól. Mnohem zajímavější než třeba takové lehké italské Pinot Grigio. Další výhodou Ryzlinku rýnského je jeho svěží charakter, často s výraznější kyselinou a nižším alkoholem. Ideálně s ním lze pracovat jako s partnerem různých gastronomických lahůdek, hodí se omáčkám, drůbeži, rybám, italským těstovinám nebo kořenité a pikantní asijské kuchyni. Já bych ho mohl pít snad každý den.

Mimořádný je také Ryzlink rýnský ve variabilitě, v jaké je schopen produkovat skvělá vína. Od zcela suchých, přes polosuchá vína s jemným zbytkovým cukrem, až po sladké botrytické sběry. Kromě tichých vín se ryzlink se svou pikantní kyselinou hodí také pro výrobu odrůdových sektů. V neposlední řadě, Ryzlink rýnský také patří mezi bílé odrůdy s největším potenciálem pro archivaci.

Co se týká původu této odrůdy, jde pravděpodobně o křížence odrůdy Heunisch bílý a Savagnin (Traminer). V Německu je Ryzlink rýnský nejstarší zdokumentovanou odrůdou, zápisy o jejím výskytu sahají až do první poloviny 15. století. Kvality této odrůdy byly rozpoznány už ve středověku a od poloviny 16. století byla široce rozšířena v oblastech podél řeky Rýn a Mosela. První zmínky o spojení Ryzlinku rýnského s Alsaskem pak pochází z druhé poloviny 15. století, první skutečný důkaz o výsadbě této odrůdy v Alsasku je až z roku 1628.

Rieslingu se nejlépe daří v chladnějších klimatických podmínkách. Potřebuje ale také dostatek sluníčka pro ideální vyzrávání, a proto je v některých regionech jako Mosela nebo rakouské Wachau vysazován na příkrých terasovitých vinicích poblíž říčních toků. Maximalizuje se tak příjem slunečních paprsků a tepla. Chladnější noci pomáhají ve vínech udržovat kyselinu.

Do Státní odrůdové knihy ČR byl Ryzlink rýnský zapsán už v roce 1941. Dnes je v tuzemsku třetí nejvíce rozšířenou bílou odrůdou, s rozlohou 1250 hektarů vinic (31. prosince 2013). V Čechách je dokonce druhý hned za Müllerem-Thurgau. Ryzlink rýnský je jednou z odrůd povolených pro výrobu vín s označením VOC Znojmo. V letech 2010 až 2013 bylo u nás vysazeno 84 hektarů Ryzlinku rýnského, jen pro srovnání, Chardonnay 96 hektarů a Pálavy 190 hektarů. Takže v tuzemsku aktuálně Ryzlink rýnský souboj s Chardonnay o prsa prohrává, což je škoda. Podmínky pro ryzlink jsou u nás dobré.

Ale zpět za hranice naší země. Na následujících řádcích přináším tipy na osm Ryzlinků rýnských, ze tří tradičních oblastí – Alsasko, Německo a Rakousko a jedna zajímavost v podání slovinského vína.

Riesling 2005 Gaisberg, Schloss Gobelsburg, 12,5 %     Hodnocení: 92/100

Víno, které jsem si před pár měsíci přivezl jako suvenýr přímo z vinařství, je dokladem archivačního potenciálu této odrůdy. Barva vína je sytě zlatavá. Pronikává vůně, vyzrálého charakteru, je tvořena tóny zralých citrusů, bílých květů. Jemně medová, s tóny připomínajícími vlhké kameny. V chuti svěží, energické, zároveň krémové a elegantní. Svěží pikantní kyselina, citrusové tóny, meruňkový sirup, delší minerální dochuť. Skvělé víno, které ještě rozhodně neřeklo poslední slovo.

IMG_3114

Riesling 2013 Grand Cru Schlossberg, André Blanc, 13 %     Hodnocení: 88/100

Víno pocházející z největší alsaské Grand Cru vinice, má světlejší žlutou barvu. Na nose působí spíše nenápadně, decentně, jemně. Bílé květy, ovocné tóny připomínající bílou hrušku, jablko, jemná mineralita. V ústech je plnější, s živou kyselinou, citrusově ovocné, lehce přecházející do lučních travnatých tónů, minerality. Delší šťavnatá dochuť s jemně kořenitým závěrem. Zajímavé, komplexní víno.

Orientační cena: 456 Kč (Vindalsace.cz)

IMG_3117

Riesling 2011 Grand Cru Pfingstberg, Camille Braun, 14 %     Hodnocení: 87/100

Menší 14 hektarové vinařství pracující v organickém režimu s přechodem na biodynamiku. Ve skleničce má tento ryzlink světlejší barvu se zlatavými odlesky, vyšší viskozitu. Vůně se nepodbízí, při kroužení se objevují jemné květinové tóny, bylinky či špetka medu. Kamenitost. V ústech relativně mohutný, říznější, sofistikovaný. Nejvíce minerální ze všech osmi ryzlinků. Příjemná ovocná kyselina, tóny připomínající jablka, nektarinky, bílý pepř. Delší dochuť.

Orientační cena: 543 Kč (Vindalsace.cz)

IMG_3113

Riesling Strassertaler 2013, Allram, 12,5 %     Hodnocení: 85/100

Ryzlink z rakouského Kamptalu. Barva vína je citronově žlutá. Aroma zajímavé, lehce nakouřené, s tóny bílých broskví, nektarinek. Chuť je plnější, šťavnatá, kombinující jablka, citrusy nebo bílé broskve. Příjemná delší dochuť. Celkově vyvážené, energické, svěží pití.

Orientační cena: 300 Kč

IMG_3112

Riesling 2012 Grand Cru Effenberg, Camille Braun, 13 %     Hodnocení: 85/100

Světlejší žlutě-citronová barva. Výrazná vůně kombinující tóny zralých citrusových plodů, bílého ovoce, bílé broskve nebo hrušky. Bílé květy. Na jazyku je uhlazené, vyvážené, s fajn kyselinou. Vysoce pitelné, minerální v dochuti až malinko nahořklé. Totálně elegantní, jemné dámské pití.

Orientační cena: 404 Kč (Vindalsace.cz)

IMG_3116

Riesling 2013 trocken, Anselmann, 13,5 %     Hodnocení: 84/100

Anselmann je jeden z vyhlášených producentů německého regionu Pfalz. Tento mladý ryzlink ve skleničce charakterizuje sytější žlutě-zlatavá barva. Aroma je středně intenzivní, jemně ovocitá vůně připomíná jablka, grep nebo meruňky. V ústech je víno hodně svěží, s pikantní kyselinou. Lehčí, vysoce pitelné (zvlášť za současného počasí), nic vysoce komplikovaného.

Orientační cena: 207 Kč (Vicom)

IMG_3111

Renski Rizling 2013, Zlati Grič, 12,5 %     Hodnocení: 83/100

Citronově žlutá barva. Výraznější lehce nasládlá vůně, připomínající meruňkový sirup, žlutý meloun, v kombinaci s lehkou kořenitostí. Lehce květinové. Víno je v kategorii polosuché, zbytkový cukr poměrně zdárně vyvažuje výraznější kyselina. Primárně ovocné, s tóny limetkové kůry, mandarinek. Středně dlouhé.

Orientační cena: 185 Kč (Vajn.cz)

IMG_3115

Riesling 2014, André Lorentz, 12,5 %     Hodnocení: 78/100

Světlejší žlutá barva. Aroma působí lehce nakouřeným dojmem, úzké. V ústech spíše kratší, lehce ovocné, s tóny zelených jablek, kovové. Příjemná kyselina zvyšuje pitelnost, jinak základní víno postrádající komplexnost a strukturu.

Orientační cena: 180 Kč (vinovyhodne.cz)

IMG_3110

Okomentovat:

*

Loading...