3 vína z údolí Loiry

Říjen, 31.10.2011 09:14

Poslední říjnový den končíme již třetí etapu Tour de France, která nás zavedla do rozmanitého údolí Loiry. Během uplynulého týdne jsem postupně ochutnal tři vína pocházející ztéto oblasti. Jeden Chenin Blanc zVouvray a dva místní Sauvignony. A jaké to bylo?

První lahvinku jsem si vytáhl zregálu obchodního řetězce Marks & Spencer. Přijde mi, že se zde dá čas od času narazit na něco zajímavého za rozumnou cenu. Dobrým příkladem budiž toto víno. Vysoká a štíhlá láhev zelené barvy nese stručné označení

Chenin Blanc 2009, Vouvray

. Při detailnějším studování objevíte, že do řetězce je víno dodáváno z Domaine de la Pouvraie.Víno má hodně světle žlutou barvu, je to taková bledule. Ačkoliv aroma kombinuje travnaté až zemité tóny, je lehké a příjemné. Vchuti je víno nekomplikované, svěží a krásně pitelné. Zpočátku medově sladké na patře, ale postupně přecházející vkřupavou kyselinku. Pokud rádi hryžete zelená jablka, sradostí se zakousnete i do tohoto Cheninu Blanc.

Sauvignon 2010

, CUVÉE PRESTIGE má na svědomí vinařství Villebois zLa Chardoise. Vinař Joost de Villabois o sobě tvrdí, že: „Being as green as possible in my vineyards is very important to me.” Jistě chválihodný postoj. Víno nese označení Appellation Touraine Controlée a slovo PRESTIGE znamená, že je vyrobeno zručně sbíraných hroznů znejstarších vinic tohoto vinařského podniku. Víno má za sebou nějaké úspěchy, získalo například bronzovou medaili na soutěži International Wine Challenge 2011. Ochutnala ho i Jancis Robinson a na jeho konto stručně poznamenala, že je „pěkně vyvážené, svérázné a opravdu živé“ .Ze tří ochutnaných vín zúdolí Loiry mi právě tento Sauvignon asi sednul nejvíce. Víno sintenzivním aroma a koncentrovanou chutí. Vústech čekejte bílé ovoce aminerální koncovku. Chuťově moc pěkné víno, dlouho se drží na jazyku. Pokud byste ho otevřeli jeden večer spolu svýše zmíněným Chenin Blanc, věřím, že by se pěkně doplňovala.A do třetice trocha té Loiry –

Destinéa, Sauvignon blanc 2009

Víno kategorie Vin de Pays. Víno pochází od vinařství Joseph Mellot, jednoho znejstarších vinařství regionu. Na láhvi najdete pyšně napsaný letopočet 1513. Nikoho pak asi nepřekvapí motto vinařství: Naše vína mají historii. Co bylo, bylo, dnes poměrně velká firma, která nabízí vína šesti různých apelací zhroznů pěstovaných na 100 hektarech vinic vúdolí Loiry. Můj Sauvignon patří do apelace Sancerre. Víno světle žluté barvy a nevýrazného typicky odrůdového aroma sangreštovými tóny. Chuť šťavnatá ale menší intenzity. Tento Sauvignon mne příliš neoslovil, vcenové kategorii kolem 200 Kč spíše zklamání.Listopad je za dveřmi, sTour de France se přesuneme do jedné znejvyhlášenějších vinařských regionů Francie – Burgundska.

Okomentovat:

*

Loading...