Už počítám metr, krátí se to, brzy odjezd směr Toskánsko! Těším se jak malej Jaroušek od sousedů, co si budeme povídat. Představuju si, jak budu ve 40 stupních hezky ležet u bazénu a k tomu srkat Chianti z velké sklenice, do toho návštěvy vinařství a sklepů. Dovolená jako řemen. Před červenou toskánskou tsunami si ale ještě užívám výdobytků severských vinařských regionů. Z vinotéky jsem vytáhl dvě parádní vína ze svých oblíbených „zámků“ – Schloss Gobelsburg a Schloss Vollrads. Rakouský Veltlín a německý Riesling.
K oběma těmto vinařstvím chovám úctu, protože vím, jak skvělá vína umí vyprodukovat. Nejprve Rakousko. Schloss Gobelsburg najdete poblíž známé vinařské obce Langenlois a pánem tohoto historického sídla, které původně sloužilo jako cisterciánský klášter, je dnes charismatický Michael Moosbrugger. Během studia WSET Diploma jsem měl možnost nejen navštívit vinařství, jeho historický sklep, jehož nejstarší části sahají až do 11. století, ale také obhlédnout slavnou vinici Heiligenstein. Jednu z rakouských Erste Lage či chcete li „Grand Cru“. Zážitek veliký. Vinařství Schloss Gobelsburg rozhodně patří k absolutní špičce rakouské produkce, pokud byste někdy jeli kolem, rozhodně nevynechejte. Hlavní specializací vinařství jsou samozřejmě vína odrůd Riesling a GV z různých poloh, sortiment doplňují červená vína Pinot noir, St.Laurent, Merlot nebo Zweigeltrebe. Pamatuji si, že jsme na společném obědě ochutnávali třeba Pinot noir – Alte Haide 2009 a byla to velká pecička.
Grüner Veltliner 2015 Langenlois, Schloss Gobelsburg, 13 % Hodnocení: 88/100
Nádherně pitelné delikátní víno. S barvou bílého zlata, ve vůni výraznější s tóny připomínající čerstvé peckoviny, meruňku, bílou broskev, ale také kdouli a jemnou stopu bílého pepře. Svůdně voňavé. V chuti krásně vrstevnaté, okouzlující v jemných detailech, jednoduše se rozplývá na jazyku. Kombinace ovocných tónů, meruněk, grepu, jemné kořenitosti a bylinek. Vyvážené, s příjemnou delší dochutí, elegantní.
S druhým zámkem opouštíme Rakousko a přesouváme se k našim západním sousedům. Schloss Vollrads, tradiční vinařství ze špičkového regionu Rheingau. Ne, že bych si myslel, že je toto vinařství nutně nejlepší volbou mezi místními producenty, ale tak nějak na něj trochu trpím, co jsem loni zažil na ProWeinu prezentaci vín s názvem 300 let Kabinetu. Ředitel vinařství Dr. Rowald Hepp nás tehdy svými Rieslingy posadil na velké hýžďové svaly. Schloss Vollrads je jedno z tradičních vinařství Rheingau, které se 100% orientuje na královskou německou odrůdu, nic jiného se tu nelahvuje. Na internetových stránkách je to zdůvodněno následujícím způsobem: „We believe that an outstanding Riesling makes you happy. That’s why we only grow Riesling grapes.“ Jak jednoduché a výstižné…
Historii prodeje vína má vinařství doloženou do roku 1211! Dnes vinařství disponuje 80 hektary vinic. Na degustaci v rámci ProWeinu se rozlévalo tekuté zlato ročníků 1969, 1971, 1985 nebo 1993 a jak jsem již naznačil, bylo to nebíčko, nebo jak se dnes často uvádí „byl to strop“! Z archivu jsem včera každopádně tasil mladší vzorek, a sice Riesling 2009, uzavřený pod skleněným uzávěrem Vinolok.
Riesling 2009 Erstes Gewächs, Schloss Vollrads, 13 % Hodnocení: 90/100
Suché víno sytější nazrálé zlatavé barvy. Také ve vůni je patrné ležení v láhvi, ve velké Bordeaux sklenici se Riesling rozhodně neztrácí a nabízí paletu vůní od zralých jablek, citrusů, meruněk, přes tóny bylinek a květového medu a jemné tóny petroleje. V chuti krásně zjemněný časem, ale zároveň chlapácký, s vyšší kyselinou a nazrálými citrusově medovými tóny. Působí noblesně, relativně hodně vyvinutým dojmem, pro mne osobně aktuálně v krásném rozpoložení. Ale určitě si můžete ještě počkat. Dochuť je dlouhá, s jemně minerálním závěrem.