V pořadí čtvrtém větším srovnávacím testu zaměřeném na tuzemskou produkci se podíváme pod korky vínům odrůdy Ryzlink vlašský. Vína v převážné míře suchá, s pěknou kyselinou, pořádně nachlazená ideální do současného tropického počasí. Ve výběru vlašáků nejlépe dopadly vzorky od vinařství Volařík, Mikrosvín Mikulov a také Petra Mokrušy z Mutěnic. Ten mne osobně svým vínem příjemně překvapil a slušně zakonkuroval vyhlášeným vlašákovým hegemonům z okolí Pálavy. Na druhou stranu od některých vín jsem možná čekal více.
Ryzlink vlašský asi není potřeba sáhodlouze představovat. Dlouhodobě patří mezi nejvíce vysazené bílé odrůdy u nás, lépe je na tom pouze Veltlínské zelené, Müller Thurgau a o pár desítek hektarů také Ryzlink rýnský. Vinaři s touto odrůdou navíc počítají i do budoucna, svým zastoupením se neztrácí ani v nových výsadbách.
Zejména v souvislosti s vinicemi v okolí Pálavy a jejich vápencovými půdami se o Ryzlinku vlašském mluví jako o odrůdě, která dokáže na Moravě vyprodukovat opravdu jedinečná vína vytříbené kvality. Není proto překvapením, že v rámci Mikulovské podoblasti najdeme hned polovinu veškeré výsadby Ryzlinku vlašského u nás. Navíc se někteří místní vinaři snaží zvýraznit specifika místních vlašáků a pouze pro tuto odrůdu vyhradili speciální známku VOC Pálava.
Vína, která chtějí nést toto označení, musí být vyráběna pouze z hroznů vypěstovaných na registrovaných vinicích na území vymezeném částmi pozemních komunikací mezi obcemi Perná, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Pavlov, Klentnice, Mikulov a Bavory. Povolen je pouze ruční sběr hroznů. Mošt pro výrobu vína musí mít 21° – 27° cukernatosti podle Normalizovaného moštoměru. Hrozny musí být zpracovány bez exogenních enzymů a jiných maceračních přídavných látek. Důležitá je minimalizace síření před kvašením, do moštu je povoleno přidávat max. 50 mg SO2/l moštu. Není povolen přídavek kyseliny askorbové. Doporučuje se minimálně čtyřhodinová macerace (včetně lisování). VOC Pálava byla zaregistrována teprve v roce 2010, vín, která nesou toto označení zatím mnoho není. V dnešním srovnání se přece jen jeden vzorek objevil a nedopadl vůbec špatně.
Celkově v dnešním testu najdete vína mladá, zejména ročníků 2013 a 2014. Nejstarší vína pochází z ročníku 2012. Charakterem se vína dají rozdělit do dvou kategorií. Korpulentní a minerální vína „pálavského“ typu, a na druhé straně svěží lehčí ovocná vína, postavená na příjemné kyselině. V některých případech podle mne zbytečně podporovaná větším či menším zbytkovým cukrem. Výsledek je tedy následující:
Ryzlink vlašský 2013, Vinařství Volařík, 14 % Hodnocení: 87/100
Víno vyšší řady Terroir, z vyhlášené viniční trati Kotelná. Ve skleničce má víno sytou slámově žlutou barvu. Vůně je typická, koncentrovaná, hutnější, kombinuje luční med, sušené žluté ovoce, bylinky. Chuť je plnější, objevuje se v ní jemná ovocná nasládlost, zralé citrusy, pomeranče, bylinky nebo minerální železitost. Středně výrazná kyselina podporující celkovou svěžest vína. Pěkné, ale mám pocit, že už jsem v minulosti narazil na Kotelnou s ještě o něco větším „K“.
Orientační cena: 330 Kč
Ryzlink vlašský 2013, Petr Mokruša, 13,3 % Hodnocení: 87/100
Suchý Ryzlink vlašský z viniční trati Mutěnická hora. Vůně zajímavá, výraznější, ve skleničce se pěkně vyvíjí. Zralé citrusy, špetka exotického koření, až zelené tóny, zemitost, vlašské ořechy. V ústech suché, s příjemně zakomponovanou kyselinou, působí silně, ale elegantně. Relativně minimalistické, nic ze skleničky nekřičí, kompaktní, hodně pitelné. Nedominuje ovoce, naopak zemitost, až jemná nakouřenost, mineralita.
Orientační cena: 200 Kč
Ryzlink vlašský 2014, Vinařství Volařík, 12,5 % Hodnocení: 86/100
Víno v kategorii pozdní sběr, suché, z viniční trati Purmice. Barva ve skleničce sytější zářivě zlatavá. Na nose výraznější, medově kořenité aroma, pestré, s tóny bylinek nebo lučního kvítí. Chuť je plnější, botrytická, působí koncentrovaně. Kombinace zralých citrusů, tóny připomínajícími pomeranče, jemná medovost, kořenitost. V dochuti se objevuje hořko-slaná mineralita. Víno je delší, svěží, mladistvé ale charakterní.
Orientační cena: 239 Kč
Ryzlink vlašský 2012, Vinařství Mikrosvín, 14 % Hodnocení: 86/100
Víno VOC Pálava, z viniční trati Goldhammer. Středně intenzivní, citronově žlutá barva. Vůně trochu nesmělá, ale podmanivá. Objevují se zralé citrusy, luční kvítí nebo vlašské ořechy. V ústech plnější, s akurátní kyselinou, minerální, nahořkle slané. Zajímavě, rozhodně nic ovocně přímočarého. Vyšší alkohol v chuti patrný.
Orientační cena: 270 Kč
Ryzlink vlašský 2014, Leoš Horák, 12 % Hodnocení: 84/100
Suché kabinetní víno se světlejší žlutozelenou barvou. Svěží a pikantní aromatika připomínající limetkou, žlutý meloun nebo ananas. Hodně šťavnaté a řízné v chuti (zbytková kyselina 7 g/l), lehčí, mladistvě ovocné, s citrusovými tóny. V dochuti jemný náznak minerality. Fajn osvěžující letní pití.
Orientační cena: 169 Kč
Ryzlink vlašský 2012, Vladimír Tetur, 13,5 % Hodnocení: 83/100
Suché víno jakostní. Středně sytá žlutá barva. Ve skleničce víno jemně voní po citrusech, lučních květech. V ústech působí lehkých ovocným a relativně vyzrálým dojmem. Nechybí náznak zelených tónů, zemitosti. Spíše kratší, příjemně pitelné.
Orientační cena: 99 Kč
Ryzlink vlašský 2013, Reisten, 12,5 % Hodnocení: 82/100
Polosuché víno (Cukr: 9,8 g/l, Kyselina: 7,4 g/l), pozdní sběr z viniční trati U Bužích muk. Světlejší citronově žlutá barva, vůně připomínající zralé žluté ovoce, meruňky, kdoule. Trocha lipového květu. Chuť je středně plná, lehce nasládlá, podpořená zbytkovým cukrem. V dochuti naopak příjemně svěží, citrusové.
Orientační cena: 199 Kč
Ryzlink vlašský 2014, Vinařství Na Soutoku, 9,5 % Hodnocení: 82/100
Lehké, kabinetní víno, v kategorii polosuché. Viniční trať Úlehle. Víno má světlou zelenkavou barvu. Výraznější ovocně nasládlá vůně se doslova dere ze skleničky, připomíná meruňkový sirup, hrušku, sladké koření. V ústech mladistvé, křiklavě ovocné, s tóny meruněk nebo grepu. Jemné, dámské pití, s patrným zbytkovým cukrem, středně dlouhé v dochuti.
Orientační cena: 249 Kč
Ryzlink vlašský 2013, BM Vinařství, 12 % Hodnocení: 81/100
Víno v pozdním sběru, suché, viniční trať Padělky, obec Tvrdonice. Světle žlutá barva, aroma nabízí svěží tóny zelených jablek, citrusů, jemnou chlebovinku. Spíše decentní, víno ze skleničky nekřičí. V chuti postavené na pikantní kyselině, působí až kovově, opět s tóny citrusů a jablek. Lehké letní pití.
Orientační cena: 169 Kč
Ryzlink vlašský 2013, Vladimír Tetur, 11,5 % Hodnocení: 79/100
Suché víno jakostní. Středně sytá, citronově žlutá barva. Vůně jednoduší, citronově bylinková. V ústech svěží s dominantní kyselinou. Limetka a nádech exotického ovoce. Kratší v dochuti.
Orientační cena: 99 Kč
testomil
11. August 2015 08:32
Zkouším napsat komentář ke článku. Zobrazí se?