10 vín, která musíte na Galadegustaci vín ochutnat

Červen, 8.06.2023 07:23

Za tři týdny v Praze proběhne 5. ročník Galadegustace vín společnosti Vinodoc, vinná akce kterou vždy prožívám o něco více než ostatní, protože ji tak nějak celou připravuji! Letošní sestava 21 vinařství bude velmi pestrá, ze 14 italských zástupců budou hned čtyři z Toskánska a další dva z Piemontu. K ochutnání budou prestižní italské bublinky Prosecco Valdobbiadene Superiore DOCG i Franciacorta DOCG. To nejlepší z Rakouska budou reprezentovat vinařství Weingut Birgit Eichinger z Kamptalu a Weingut Türk z Kremstalu. Ale bude toho mnohem více, pokud se na akci chystáte, určitě oceníte mých 10 tipů na vína, která za žádných okolností nevynechat.

19_gala3-85

Prezentovaných vín bude ale na akci více než 120, další tipy tedy rád předám osobně přímo na místě! Galadegustace proběhne 28. června v Praze od 13 do 19h. Vstupenky a kompletní seznam vinařství jsou k dispozici na www.denitalskychvin.cz . Pokud svou vstupenku již máte, poznamenejte si následující desítku vín mezi povinné položky degustace!

Franciacorta „Cuvee Demetra“ DOCG Extra Brut 2016, Mirabella

Tradiční metodou dělané bublinky Franciacorta z vinařství Mirabella. V tomto případě šumivé víno postavené na Chardonnay, s příměsí odrůd Pinot Nero a Pinot Bianco. Vlajková loď vinařství, víno v láhvi zraje minimálně 55 měsíců na kvasnicích a degorzáž se provádí šest měsíců před uvedením vína na trh. Vína z vinařství Mirabella jsou minimálně sířena. Zatímco běžně je v italských šumivých vínech úroveň siřičitanů kolem 90 mg/l, ve vínech od Mirabelly je to jen zhruba 35 až 40 mg/l.

Grüner Veltliner Ried Obere Sandgrube 2016, Weingut Türk

Málokdo má vytrvalost a kapacitu pro delší archivaci rakouských veltlínů. Já osobně je většinou vypiju jako extrémně mladé. Přitom špičkové veltlíny zrají velmi dobře, třeba jako ty od od Weingut Türk. Některá z vín proto vinařství pouští na trh jako Late Release, tedy po několikaletém zrání ve sklepě. To je i příklad tohoto vína, které si budete moci na galadegustaci porovnat v ročnících 2021 a právě 2016!

Ried Heiligenstein Erste Lage Riesling 2021, Weingut Birgit Eichinger

Na kopci Heiligenstein jsem loni byl, v Rakousku se těžko hledá slavnější a úchvatnější vinice. Zdejší terasovité vinice přejí Ryzlinku rýnskému a víno ze skvělého ročníku 2021 od Birgit Eichinger je toho dokladem. Rakouská ročenka vín Falstaff ho zařadila mezi nejlepší rýňáky ročníku a nadělila mu skvělé skóre 97 bodů ze 100 možných! Kombinace úžasného terroiru, šikovné vinařky a dobrého ročníku.

Barbera d´Alba „Valletta“ DOC 2020, Claudio Alario

Matteo Alario bude u svého stolečku rozlévat i skvělé Barolo, ale Barbera d´Alba „Valletta“ je prostě legenda. Pověst této piemontské odrůdy aktuálně není úplně v topu, ale svou komplexností a robustností Valleta většinou degustujícím vyráží dech. Réva pro toto víno pochází ze staré vinice, kde jsou 60leté keře. Před nalahvováním víno zraje 20 měsíců v kvalitních francouzských barikových sudech.

VIENI VIA COM ME Costa Toscana Rosso IGT 2018, Toscani

100% Cabernet Franc z nejlepších hroznů vinice Monteromboli, poblíž toskánského pobřeží. Vinařství Toscani sídlí kousek od Bolgheri, kde na Cabernet Franc v posledních letech hodně sází a mluví o něm jako o odrůdě budoucnosti. Toscani, to není úplně klasické Bolgheri, jde o vinařství naturálního střihu, tedy bez zbytečných zásahů ve sklepě a BIO ve vinici. V tomto případě víno před lahvováním zrálo 12 měsíců v 350 litrových francouzských dubových sudech tonneaux. Nefiltrováno. Kromě zajímavých červených od Toscani zkuste také pet-nat s názvem Loli.

Vino Nobile di Montepulciano ‚VIGNA D’ALFIERO‘ DOCG 2019, Tenuta Valdipiatta

Vlajková loď vinařství a víno s příběhem. Víno Vigna d’Alfiero se vyrábí z hroznů Sangiovese z jedné z nejcennějších vinic vinařství, vysazené na konci 60. let 20. století. Vinici vysadil Alfiero Carpini, původní sklepmistr v Tenuta Valdipiatta, podle něhož nyní nese vinice své jméno. Kombinace tradičního toskánského charakteru a francouzské elegance. Od roku 2010 vinařství spolupracuje s enologem Ericem Boissenotem, který poskytuje své služby také prestižním vinařstvím z Médocu, jako jsou Lafite Rothschild, Latour, Margaux, Mouton Rothschild a Palmer.

Chianti Rufina Riserva „VIGNA ALLA STELE“ DOCG 2018, Frascole

Už jste měli víno z kategorie „Terraelectae“? Jde o zcela novou kvalitativní úroveň vín z oblasti Chianti Rufina, kterou místní vinaři uvedli po vzoru již zavedeného Gran Selezione Chianti Classico. Každým rok může vinař vybrat jen jedno víno z jedné vinice, které označí jako „Terraelectae“. Víno „VIGNA ALLA STELE“ je 100% Sangiovese, víno pochází z hroznů vinice s názvem „La stele“, která byla vysazena v roce 1996. Vinařství Frascole je poctivé rodinné vinařství pracující BIO ve vinici a s minimem zásahů ve sklepě.

Malbec Cabernet Grande Reserve 2018, Diamandes

Vlajková loď vinařství DiamAndes a selekce těch nejlepších hroznů odrůd Malbec a Cabernet Sauvignon. Vinařství Diamandes bude asi největší „exotika“ celé degustace, respektive jediný zástupce vinařského Nového světa. Velké červené víno, z vinic údolí Uco, vysazených 1100 metrů nad mořem. Vinařství bylo založeno v roce 2005 francouzskou rodinou Bonnie, která v Bordeaux vlastní prestižní vinařství Château Malartic-Lagravière (Grand Cru Classé z Graves) a Château Gazin Rocquencourt (Pessac-Léognan). Vína posledně jmenovaného vinařství budou k ochutnání také.

Bolgheri Rosso Superiore „Millepassi“ DOC 2018, Donna Olimpia 1898

Vlajková loď relativně mladého vinařství a víno, které se v hodnoceních pravidelně umísťuje mezi vůbec nejlepšími víny z regionu Bolgheri. Klasický Bordeaux blend, tedy Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot. Víno uhlazené, komplexní a s velkým potenciálem dál zrát na láhvi.

Barbaresco „Pora“ DOCG 2017, Ca del Baio

Piemont je má vůbec nejoblíbenější italská destinace, pokud jde o víno, nemohu tedy s tipy skončit jinak! Tohle Barbaresco pochází z jedné z nejprestižnějších poloh oblasti, navíc v případě vinařství Ca del Baio víno, kterým ročně naplní jen dva malé sudy. Takže raritní kousek a krásně elegantní víno, v tomto ročníku jedna z posledních příležitostí ho ochutnat.

Těším se naviděnou!!

Okomentovat:

*

Loading...