Znojemská nová vlna

Duben, 16.04.2021 08:46

Má drahá polovička pochází z dědiny kousek od Znojma. Miluje víno, a proto když jede od rodičů, přiveze kromě domácích vajíček vždy také nějakou tu znojemskou láhev. Tedy po pravdě spíše dvě nebo tři… Pravidelně v jejím výběru nechybí sedmička od Martina Vajčnera a tentokrát to byl povedený Weinschnitt Müller- Thurgau 2018. Ochutnali jsme také voňavý Sauvignon 2019 z Víno Perk a Veltlínské zelené z panenské sklizně vinařství Lambeck. Je vidět, že na Znojemsku to slušně „kvasí“ a není tu nouze o nové ambiciózní vinařské projekty.

IMG_20210412_111017__01

O Martinu Vajčnerovi a jeho vínech tu na blogu v relativně krátké době píši již potřetí. Loni jsem tu dával tip  na jeho povedený Tramín červený a publikoval hodně zajímavý rozhovor o vzniku jeho vinařského projektu. Vinařství Martin Vajčner otevřelo svůj sklep teprve v roce 2018, a kdybych si měl tak trochu zahrát na Libuši, tak říkám: vidím víno veliké, jehož sláva bude hvězd se dotýkati. Pokud vydrží zápal a nadšení tvůrce, máme se v příštích letech ještě na co těšit!

Weinschnitt Müller-Thurgau 2018, Martin Vajčner, 13 %    88/100

Víno vyrobené z viniční tratě Pod lesem v Popicích ze Znojemska. Víno kvasilo a zrálo na kvasničných kalech v akátovém sudu a skleněných nádobách. Následně ještě ležení v sudech z moravského dubu. Že je Müller-Thurgau nudná odrůda bez potenciálu? Zapomeňte! Ve skleničce má víno zlatavou barvu, intenzivnější, na první pohled nefiltrováno. Vůně je bohatá a expresivní, s tóny broskve, žlutých jablek, zralých citrusů, pomerančové kůry, s lehce herbálním projevem, nechybí kvasnicové tóny. V chuti středně plné víno, s fajn ovocností, slušnou délkou. Vyvážené a uhlazené, s dobře vystupující kyselinou, suché. Dochuť je moc příjemná a delikátní!

IMG_20210412_204921_648

I vinařství Víno Perk lze zahrnout do kategorie nové znojemské vlny. Prvním ročník, který byl uveden pod touto značkou na trh, je 2017. Vinařství sídlí v obci Miroslav a obhospodařuje 35 hektarů ve viniční trati Weinperky. Odtud pochází Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Neuburské, ale třeba i následující Sauvignon blanc s vyšší kyselinou a jemným zbytkovým cukrem. Některé další odrůdy má vinařství vysazeny ve viniční trati U Vinohradu (Ryzlink rýnský, Dornfelder, Zweigeltrebe). Zatím nejvýraznější vzpomínku na Víno Perk mám v souvislosti s povedeným suchým veltlínem, ale k bližšímu prozkoumání portfolia jsem se zatím nedostal. V nabídce mne určitě hodně zaujal suchý Rotgiplfer, tak snad někdy příště.

Sauvignon 2019, Víno Perk, 11,5 %    Hodnocení: 84/100

Sauvignon z viniční trati Weinperky. Světle žlutá barva ve skleničce se stříbrnými odlesky. Na první přivonění je odrůda jasně čitelná, ve vůni se objevují tóny broskve, černorybízového listu, mandarinky, ale také nasládlý jemně medový nádech. V chuti má víno vyvážený poměr zbytkového cukru a kyseliny, celek působí spíše lehčím dojmem. Objevíte ovocné tóny připomínající bílé peckoviny, grep nebo limetkovou kůru. Trochu do bonpari. Středně dlouhé, s příjemně vystupující kyselostí v závěru.

IMG_20210412_111113__01

Přiznám se, že vinařství Lambeck je pro mne úplná novinka, i když jak jsem zjistil, pár let už svá vína na trh uvádí. Jde o vinařský projekt tří kamarádů, sídlící ve vinařské obci Popice u Znojma. Sortiment tvoří klasické znojemské odrůdy Sauvignon blanc, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, tedy zároveň profilová trojice místního VOC Znojmo.

Veltlínské zelené 2019, Lambeck, 13,5 %   Hodnocení: 84/100

Panenská sklizeň, víno z viniční trati Pod Lesem, z Popic u Znojma. Středně intenzivní žlutá barva se slámovým odstínem. Vůně je relativně nenápadná, s tóny citrusových plodů, hrušky, heřmánku a jemným smetanovým nádechem. V chuti je víno příjemně svěží, kombinuje citróny, meruňku, s příjemně bylinkovým nádechem a tóny mandle. Středně dlouhá dochuť, kombinující kyselinu a jemně minerální slanost.  Dobře pitelné, absolutně suché.

IMG_20210412_111138__01

MoravaZnojmo

Okomentovat:

*

Loading...