Zkuste Ruchè místo Nebbiola

Prosinec, 15.12.2020 09:38

Piemont je bezesporu jednou z nejvýznamnějších vinařských destinací Itálie. Většina si ho spojí s ikonickými víny Barolo a Barbaresco, se známým bílým vínem Gavi či šumivým Asti nebo odrůdami jako Barbera a Dolcetto. Ve skutečnosti je ale tento region s vinicemi roztroušenými na jih, západ i sever od Turína daleko pestřejší. Ti, kdo rádi hledají ve skleničce nové netradiční chutě a vůně si v Piemontu přijdou na své. Příkladem budiž lokální odrůda Ruchè, která je zdrojem zajímavě strukturovaných a výrazně aromatických červených vín. Ruchè je rarita, ale dostupná i v tuzemsku. Hned dvě verze Ruchè má ve své nabídce milovník Piemontu František Šamla z VínoProVás.cz.

IMG_20201212_120615

O tom, že Ruchè (čte se ruké) není jen tak ledajaké víno, svědčí prestižní označení DOCG, které v Itálii hrdě nesou ta nejlepší vína s dlouhou historií. Vinice s odrůdou Ruchè najdete pouze v Piemontu a téměř výhradně v rámci zóny severovýchodně od Asti. Zde má výroba těchto červených vín dlouhou tradici, i když dlouho šlo o vína sladká. Nejvíce je odrůda rozšířena kolem dvou menších městeček Castagnole Monferrato a Scurzolengo.

Dle místních výrobců odrůdě Ruchè vyhovují spíše chladnější polohy, není tak neobvyklé, že vinaři révu vysazují na vinicích se severní orientací. Cílem je dosáhnout pozvolného vyzrávání hroznů a uchránit je před extrémy horkého letního sluníčka. Výsledné víno tak ideálně kombinuje eleganci a bohatě aromatický charakter. Vína odrůdy Ruchè byla vždy lokálně považována za něco výjimečného a otevírána v rámci slavnostních okamžiků, jako oslava narozenin, promoce, či jiné rodinné události. Ta nejlepší vína nesou označení Ruchè di Castagnole Monferrato DOCG.

Co se týká rozlohy vinic Ruchè, v roce 2010 byla odrůda v Piemontu vysazena zhruba na 120 hektarech. Ročně se nalahvuje kolem půl milionu lahví Ruchè a většinu těchto vín vypijí místní. Co se týká původu odrůdy, v úvahu přichází dvě možnosti. Buď se skutečně jedná o starou původní odrůdu z Piemontu nebo bylo Ruchè v 18. století přivezeno odněkud z Francie. Hovoří se i o Burgundsku.

Ochutnat Ruchè bývá zážitkem i pro osoby vína hodně znalé. Vína oplývají bohatým aroma, ve kterém nechybí kromě červených peckovin a koření ani intenzivní květinové tóny, které mohou připomínat růži nebo levanduli. V tomto ohledu může připomínat některé další italské aromatické odrůdy jako Lacrima nebo Brachetto. Geneticky ovšem tyto odrůdy nejsou příbuzné.

Pod označením Ruchè di Castagnole Monferrato DOCG se mohou lahvovat pouze suchá tichá vína. Odrůdově musí být víno alespoň z 90 % Ruchè, malým podílem mohou přispět další piemontské odrůdy jako Barbera nebo Brachetto.

Vinařství Montalbera bylo založeno na začátku 20. století a od počátku funguje jako rodinný podnik se zaměřením na piemontské odrůdy jako Barbera nebo Grignolino. Od 80. let dochází pod vedením Enrica Riccarda Moranda k rozšiřování vlastních vinic až na více než 100 hektarů. Ve stejné době se zrodila také myšlenka výrazné orientace na odrůdu Ruchè. Montalbera tak v současnosti disponuje největšími výsadbami Ruchè v Piemontu a z této odrůdy produkuje širokou paletu vín od suchých zrajících na nerezu, až po sladká dezertní vína.

La Tradizione 2016 Ruchè di Castagnole Monferrato DOCG, Montalbera, 14 %   Hodnocení: 89/100

Víno 100% tvořené odrůdou Ruchè, před lahvováním zrající čistě v nerezových tancích. Vynikne tak aromatický charakter odrůdy. Ve skleničce má víno zářivou barvu rubínového odstínu, vůně je bohatá a expresivní. Na nose se objevují tóny červeného peckového ovoce, růže, fialky nebo černého pepře. Víno působí až parfémově. V chuti je plnější, s tóny jahod, červeného rybízu, kořenitostí pepře. Štavnatě ovocné, s vyšší kyselinou a jemně vystupujícími tříslovinami. Opravdu pěkná struktura, harmonie, lehce hřejivé. V delší dochuti nechybí minerální slanost.

Orientační cena: 375 Kč (vinoprovas.cz)

IMG_20201212_120915

Laccento 2016 Ruchè di Castagnole Monferrato DOCG, Montalbera, 14,5 %   Hodnocení: 91/100

Robustnější a koncentrovanější verze Ruchè z dílny vinařství Montalbera. Víno opět zraje v nerezu, ale pětina hroznů byla nechána na vinici déle a sklizena v přezrálé formě. Víno má tak ve finále vyšší alkohol, ale hlavně svaly a vyšší bohatost chuti. Rubínově červené, s dobrou viskozitou, krásně slzí po stěnách sklenice. Výrazné aroma nepostrádá kořenitost, růžové květy, višňový likér, švestku. Na jazyku je víno svěží, kombinuje ovocné a květinové tóny. Vůbec nepůsobí těžce, víno disponuje příjemným tříslem a křupavou kyselinou. Slušná perzistence, v závěru je víno doslova delikátní. Stylem toto víno není úplně nepodobné slavnému piemontskému Barbarescu. Pokud máte rádi velká vína z Piemontu, určitě zkuste i méně známé Ruchè.

Orientační cena: 455 Kč (vinoprovas.cz)

IMG_20201212_121107

ItáliePiemont

Okomentovat:

*

Loading...