Zaostřeno na Chardonnay

Listopad, 20.11.2020 08:58

Ačkoliv jsou poslední dekádu na vzestupu různé lokální odrůdy, lze poslední čtvrtstoletí ve světě bílého vína jednoznačně označit za éru Chardonnay. V letech 1990 až 2010 se plocha vinic s Chardonnay celosvětově ztrojnásobila a v roce 2017 dosáhla podle OIV úctyhodných 211 000 hektarů. Chardonnay se pěstuje na vinicích v desítkách vinařských zemí, a co se týká charakteru a stylu výsledných vín, jde o velmi bohatou kategorii. Dokladem budiž dnešní test, v rámci kterého nechybí vína z Francie, Itálie, Jihoafrické republiky, Nového Zélandu, Rakouska nebo Slovenska.

125339849_3446167195465666_1500389677373232743_o

Chardonnay pochází z Francie a podle genetických analýz odrůda pravděpodobně vznikla křížením Gouais Blanc a Pinot noir. Postupně se Chardonnay rozšířilo snad do všech významnějších vinařských zemí a stalo se jedním ze symbolů vzestupu tzv. Nového světa. Vysoká prestiž a neustále rostoucí ceny burgundských vín jsou inspirací pro vinaře napříč vinařskými regiony. Popularita odrůdy je z části dána také její univerzálností a nenáročností na podmínky, ve kterých se pěstuje. S výjimkou nejsevernějších oblastí se tak s ní lze setkat prakticky všude. Velmi flexibilně se dá s Chardonnay také pracovat ve sklepě. Z Chardonnay se stala doslova globální značka, která v sobě skrývá některá z nejvíce fascinujících bílých vín, ale také hromadu průměrného pití.

I přes úspěšné tažení napříč glóbem ve výsadbách Chardonnay stále vede Francie. Zásadní je samozřejmě role Chardonnay pro výrobu šumivých vín v Champagne, nejlepší a nejdražší Chardonnay světa vznikají z hroznů vysazených na vinicích v Burgundsku, velmi slušné zastoupení má Chardonnay také na jihu v Languedoc-Rousillon. A nechybí v některých dalších oblastech jako údolí Loiry, Jura nebo na jihozápadu Francie.

Jestli se v případě červených vín můžeme hádat o tom, zda je mezinárodně úspěšnější Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Syrah, tak v bílých je podobná diskuze bezpředmětná. Žádná jiná bílá odrůda nebyla tak úspěšná v dobývání světových vinic, jako Chardonnay. Ve vinicích Kalifornie dosahuje 20% podílu, v Austrálii drží pozici třetí nejrozšířenější odrůdy. Podobně významné zastoupení má třeba v Chile, nebo Jihoafrické republice. I taková Itálie, kde se tradičně sází zejména na domácí autochtonní odrůdy, zažívá rostoucí zájem vinařů o výsadbu Chardonnay. Hned 16 500 hektarů vinic je napříč Itálií věnováno této francouzské odrůdě.

Chardonnay samozřejmě patří i k České republice, jen pro představu, na světových výsadbách se podílíme 960 hektary. I u nás stále více vinařů po vzoru Burgundska vinifikuje Chardonnay v sudech. Ale o tom zase třeba někdy příště, následující srovnání záměrně tvoří vína zahraniční. Nabízím tipy na osm vín z šesti vinařských zemí, s cenou většinou pod 500 Kč. Pokud máte nějaké zajímavé tipy na konkrétní vína v této cenové kategorii, neváhejte se o ně podělit.

Chardonnay 2017, La Couronne, 14 %    Hodnocení: 90/100

Jihoafrické Chardonnay, z oblasti Franschoek, je chuťově bohaté víno, s výraznějším, ale krásně integrovaným dřevem. Víno má intenzivnější zlatavou barvu ve skleničce. S tóny zralých bílých broskví, melounu nebo banánu. Ovoce doplňují intenzivní tóny vanilky a vypáleného dřeva.  V ústech je víno komplexní, jsou ho doslova celá ústa, zároveň ale působí vyváženým a elegantním dojmem. Uhlazené ve svém projevu, s tóny zralého ovoce, vanilky, vše podpořené příjemnou kyselinou. Víno má skvělou délku, v závěru je lehce minerální. Na první dobrou v sobě víno nezapře „novosvětský“ charakter, ale spíš než na sílu to hraje na eleganci.

Orientační cena: 439 Kč (Zebra Wines)

IMG_20201114_120606

Pouilly-Fuissé 2017 – Les Crays, Deux Roches, 13,5 %   Hodnocení: 89/100

Velmi delikátní a skvěle pitelné Chardonnay z burgundské apelace Pouilly-Fuissé. Fermentace v barikových sudech, následně zrání na kvasničných kalech po dobu 18 až 24 měsíců. Víno má středně intenzivní a zářivě žlutou barvu, jeho vůně je příjemná a svůdná. Působí svěže a elegantně, s tóny žluté hrušky nebo melounu, s jemným náznakem bílých květů. V chuti je víno kulaté a vyvážené, doslova pohlazení po jazyku. Příjemný ovocný charakter vína doplňuje svěží kyselina. Skvělá práce se sudem. Delší dochuť kombinující kyselost a jemnou minerální slanost. Elegantní Chardonnay s dalším potenciálem. Dejte mu čas se ve skle pořádně nadechnout. Za odměnu vás nepřestane bavit u druhé, třetí sklenice…

Orientační cena: 850 Kč (Winebar.cz)

IMG_20201113_144933

Chardonnay barrique 2017 „Saxess X“, Winzerhof Sax, 13,5 %   Hodnocení: 88/100

Hrozny pro toto Chardonnay pocházejí z viniční tratě Käferthal, která má žulové podloží. Fermentace ve francouzských barikových sudech a následné zrání na jemných kvasničných kalech po dobu 12 měsíců. Víno má sytější zlatavou barvu, jemnou aromatiku s tóny zralých citrusů, broskve, žlutého melounu a vanilky.  V chuti středně plné, s tóny zralých žlutých peckovin, výraznějšími tóny dřeva. Kořenitý, až smetanový projev se středně výraznou kyselinou. V delší dochuti se objevují příjemné citrusové tóny. Robustnější styl Chardonnay s příjemně nazrálým charakterem.

Orientační cena: 510 (Winebar.cz)

IMG_20201113_145048

Chardonnay 2019, Villa Maria, 13,5 %   Hodnocení: 87/100

Ovocně květinové Chardonnay, s výraznou aromatickou a příjemnou svěžestí. Hrozny pochází ze severního ostrova, z přímořských regionů Gisborne a Hawkes Bay. Fermentace probíhala v dubových sudech. Víno má středně výraznou a zářivou slámovou barvu, vůně je intenzivní, kombinuje zralé citrusy, peckové a tropické ovoce, náznak bylin a jemnou vanilku. Středně plné v ústech, v chuti jednoznačně převažuje exotická ovocnost nad tóny dřeva. Víno s širokým záběrem potenciálních fanoušků, zajímavým způsobem kombinuje tělnatost při zachování svěžesti. Delší dochuť vybízí k dalšímu napití.

Orientační cena: 289 Kč (Wineplanet.cz)

 IMG_20201113_145016

Beviòn Chardonnay 2018, Boeri Alfonso, 13 5 %    Hodnocení: 87/100

Piemontské Chardonnay z vinice jménem Beviòn. První víno tohoto testu, které je čistě vinifikované v nerezu a absence dřeva mu nikterak nechybí v bohatosti projevu. Ve skleničce má Beviòn intenzivnější slámovou barvu. Vůně je výrazná, připomíná citrusové plody, jablka nebo rozkvetlou louku. V chuti je víno středně plné, spíše lehčí, s velmi šťavnatým citrusovo limetkovým projevem, podpořeným vyšší kyselinou. Dochuť je delší, jemně minerální. Čisté, přímočaré pití, se zajímavým osobitým charakterem. Naturálnější nesířený styl, se skvělou pitelností.

Orientační cena: 265 Kč (Vinoprovas.cz)

 IMG_20201113_144536

Beviòn Selezione Chardonnay 2018, Boeri Alfonso, 14 5 %    Hodnocení: 86/100

Víno z hroznů starších 40letých keřů Chardonnay. Rok zrání v barikových sudech, následně ještě rok ležení na láhvi, než víno míří k zákazníkům. Ve skleničce má víno středně výraznou zlatavou barvu, vůně je středně výrazná, nabízí kombinaci citrusů, bílé broskve a jemných tónů ušlechtilého dřeva. V chuti je víno těžší, kombinuje tóny broskve, žlutého melounu a jemné vanilky. Vínu sluší příjemná vyšší kyselina, dřevo je dobře integrované, ale v závěru chuti se objevuje lehce vystupující alkohol. V každém případě víno s osobností, pro mě ale trochu komplikovanou. I po delším provzdušnění víno působí tak nějak těžkopádně. Vyzkoušejte a dejte vědět, co si o něm myslíte.

Orientační cena: 427 Kč (Vinoprovas.cz)

 IMG_20201113_145117

Chardonnay 2019 Cote des Roses, Gérard Bertrand, 13,5 %    Hodnocení: 85/100

Víno v originálním balení se skleněným uzávěrem a speciálním designem dna láhve, které připomíná růži. Ve vůni je víno středně výrazné, s primárními ovocnými tóny připomínajícími hrušku, broskev nebo grep. V chuti středně plné, spíše lehčí, přímočaře ovocné, s tóny bílých peckovin, banánu a citrusových plodů, zejména citrónové kůry nebo grepu. Středně dlouhý závěr. Víno z jihu Francie, nenáročné letní pití, na terasu k bazénu nebo ke grillu, z pohledu zákazníků univerzální a líbivý styl. Víno určené k vypití, nikoliv zkoumání.

Orientační cena: 359 Kč (Wineplanet.cz)

 IMG_20201113_145142

Chardonnay 2019, PD Mojmírovce, 13,5 %   Hodnocení: 84/100

Suché Chardonnay z Nitranské oblasti, pravděpodobně čistě z nerezu. Víno má světlejší slámovou barvu, jemné perlení na skle. Ve vůni je expresivní, výrazné, působí mladým ovocným dojmem. Objevují se tóny grepu, broskve, tropické ovoce připomínající ananas nebo žlutý meloun. V chuti je středně plné, s vyšší kyselinou a středně dlouhou perzistencí. Chuť navazuje na vůni, je výrazně ovocná, s tóny peckového a exotického ovoce.

Orientační cena: 250 Kč (Wineplanet.cz)

IMG_20201113_144830

Chardonnay

Okomentovat:

*

Loading...