Zajímavá degustace alsaských vín

Březen, 23.03.2017 09:20

Dostal jsem hroznou chuť na alsaská vína. Nekecám. Takovou, že jsem se včera v podvečerní špičce vydal autem přes půl Prahy do Stodůlek, kde se v sídle společnosti Dobrá vína uskutečnila degustace vín tří vinařství Alsaska. Vrcholem degustace se určitě stal fantastický Riesling Grand Cru Eichberg 2004 z vinařství Paul Ginglinger. Pohádkově vyzrálé víno, které jasně ukázalo, o čem je kvalitní Alsasko.

IMG_20170322_191021_1

Degustační lístek obsahoval ambiciózních 14 položek, když k tomu připočteme bonusový vzorek a ještě večeři o třech chodech, nepřekvapí, že se degustace natáhla na více než tři hodiny. Vína a vinaře představil jednatel společnosti Miroslav Kredvík a ve výběru nám postupně naservíroval vzorky všech významných alsaských odrůd – Pinot Blanc, Sylvaner, Muscat, Riesling, Pinot Gris a Gewürztraminer. Nedošlo jen na červená vína z odrůdy Pinot noir.

Některá vína byla více zajímavá, některá méně. Úplně mi nesedly včera Pinoty, a to jak bílé, tak šedé. Z šestice vín bych asi vytáhnul příjemně květinový a osobitý Pinot Blanc 2015 od Paula Ginglingera. Zajímavé bylo také porovnání ročníků 2014 a 2015, kdy v prvním případě byla některá vína vybavena doslova brutálními kyselinami. A to já mám prosím pěkně kyseliny rád, ale všeho s mírou. Ročník 2015 je pak v Alsasku obecně považován za velmi dobrý. Z 15 ochutnaných vín jsem vybral následujících TOP5, shodou okolností všechna z tradičního 12hektarového rodinného vinařství Paul Ginglinger. Sedla mi nejvíce. Krásně odrůdově čistá, vyvážená vína, u Grand Cru s otiskem konkrétních viničních poloh:

Sylvaner 2015, Paul Ginglinger, 12,5 %         Hodnocení: 87/100

Relativně výrazně aromatické na nose, víno voní po citrusech, čerstvých bylinkách, akátovém medu. Hodně květinové. V chuti je příjemně koncentrované, elegantní, dlouze se táhne. Nechybí čisté tóny bílých peckovin, bylinek a delší kořenitá dochuť. Opravdu příjemný a do sucha udělaný Sylván.

Orientační cena: 349 Kč (Dobrá vína)

IMG_20170322_191720_1

Muscat 2014 Cuvée Caroline, Paul Ginglinger, 12,5 %          Hodnocení: 87/100

Možná někoho překvapím volbou Muškátu, ale ten k Alsasku neodmyslitelně patří a Cuvée Caroline bylo parádní. Muškátů vypiju za rok jen pár, ale tenhle bych si klidně s chutí zopakoval. Už na nose nenechá víno nikoho na pochybách, s kým že máte tu čest. Exploze vůní, od exotického koření, exotického ovoce, liči až po meruňky a mandarinky. V chuti krásně vyvedený do sucha s fajn kyselinou, opět s koncentrovanými chutěmi, dobře podchlazený poslouží jako ideální aperitiv. Pánové, s tímhle uděláte na děvčata dojem. Určitě by mne zajímal vývoj tohoto vína v čase, protože vinařství Paul Ginglinger na stránkách svým muškátům predikuje zhruba osm let života.

Orientační cena: 359 Kč (Dobrá vína)

Riesling 2015 Grand Cru Pfersigberg, Paul Ginglinger        Hodnocení: 89/100

V kvartetu Rieslingů na degustačním lístku mne zaujal nejvíce tento. Pokud má někdo rád ovocnější lehčí polohu, doporučil bych víno Riesling Drei Exa od vinařství Paul Ginglinger. Víno z Grand Cru Pfersigberg naopak oslovilo svou komplexností a robustností v chuti. Na nose působí víno celkem nesměle, ale v ústech to je chlapácké a nařezané pití, prostě takový „dřevorubecký styl“. V chuti plné, dá se doslova kousat, s říznější kyselinou a svěžími tóny meruněk, grepu, citrusů. V dochuti příjemná mineralita. Mlaďoučké víno, které čeká zajímavý vývoj. K tomuhle vínu bych se chtěl vrátit třeba za 10 let.

Orientační cena: 545 Kč (Dobrá vína)

IMG_20170322_204845_1

Gewürztraminer 2014 Grand Cru Pfersigberg, Paul Ginglinger          Hodnocení: 89/100

Stejná vinice, úplně jiné víno. Grand Cru Pfersigberg lze určitě považovat za jednu z nejlepších alsaských poloh pro Gewürztraminer. V tomto případě se jedná o krásně vyvážené, elegantní víno, s romatickými tóny exotického ovoce, liči, papáji, mandarinkou, exotickým kořením nebo pupeny růže. Chuť je nasládlá, ale doplněná o příjemnou kyselinu, víno je dlouhé s čistými tóny meruněk nebo ananasu a delším medově kořenitým závěrem. Krásný Tramín, který bych se nebál odsoudit do dlouhého sklepního žaláře.

Orientační cena: 545 Kč (Dobrá vína)

IMG_20170322_215143_1

Grand Cru Eichberg 2004, Paul Ginglinger          Hodnocení: 92/100

Bonusové víno mimo degustační lístek, které se stalo nádhernou tečkou degustačního večera. Jasná ukázka toho, kam se mohou alsaské Rieslingy dostat, když jim dáte čas se projevit. Ve vůni opojná, noblesní kombinace zralých citrusů, sušených meruněk, náznaku medu, bylinek a jemných petrolejových tónů. Chuť je delikátní, čistá, s tóny meruněk, citrusů, lučních bylin, heřmánku, až medicínská, s dlouhou minerální dochutí. Krásná kombinace nazrálého charakteru, svěží kyseliny a stále relativně čerstvého ovoce. Víno z dobrého ročníku, které ještě rozhodně neřeklo poslední slovo!

Orientační cena: 619 Kč (Dobrá vína)

IMG_20170322_221033_1

Okomentovat:

*

Loading...