Dnes se ještě trochu vrátím k festivalu (Ne)vinné Lány. Z této povedené akce jsem si totiž odvezl dvě láhve k detailnějšímu domácímu prostudování. Konkrétně jediné červené ze stánku vinařství Plenér, tedy Frankovku 2016 a fantasticky pitelný Müller-Thurgau 2015 ze Školního statku Mělník.
Ten jsem si stylově otevřel k trochu nezáživnému seriálu Putování za vínem, který se minulý týden zrovinka věnoval vinařům Litoměřicka a jejich vínům odrůdy Müller-Thurgau. Zatímco seriál s hlavním protagonistou Václavem Žmolíkem působí tak trochu těžkopádně, Müller-Thurgau 2015 ze Školního statku Mělník má pozitivní energie na rozdávání.
Víno přirozené, naturální, přímočaré a zábavné. Jdoucí proti image naší druhé nejrozšířenější bílé odrůdy, která trpí historickým stigmatem producenta nevýrazných a fádních vín. V řadě případů tomu samozřejmě tak je, ale vinaři z Čech makají na změně. Sklepmistr Školního statku Mělník, Vojtěch Kušina, své müllerce nadělil delší kontakt s kvasinkami, zrání ve velkých sudech. Víno v ročníku 2015 je udělané do sucha, krásně drží šťavnatý a svěží charakter. Tohle mne prostě chytilo za srdíčko, když pominu jihotyrolského Feldrmarschalla, asi nejslavnější italský Müller-Thurgau, vlastně tak nějak marně vzpomínám, kdy mne Müller-Thurgau takhle upřímně pobavil.
Müller-Thurgau 2015, Školní statek Mělník, 12 % Hodnocení: 87/100
Víno světlejší, s odstínem bílého zlata. Ve vůni s kombinací ovocných tónů, bílé broskve, meruňky, žlutá jablka, náznak angreštu. Jemné kvasnicové tóny, luční kvítí, heřmánek. V ústech krásně šťavnaté, působí vyváženě, vyzrále, s fajn kyselinou. Lehčí, ale zároveň příjemně tělnaté, v ústech se rozhodně neztrácí, je sebevědomé. Dochuť je delší a hodně příjemná. Naturálnější styl, víno, které si na nic nehraje, přitom je neskutečně zábavné. Tohle prostě nechcete přestat pít a prázdnou láhev obrečíte stejně intenzivně, jak výsledek poslední prezidentské volby. Z Lán jsem si měl místo jedné sedmičky odvézt celý karton.
Dominika Černohorská s vinařstvím Plenér vtrhla na vinnou scénu relativně nedávno, zato s velkou razancí. Základ vinařství tvoří bílá vína, hodně se toho namluvilo a napsalo o Leonardovi nebo Cuvée Tři. Já jsem do budoucna ale hodně zvědav i na plenérská červená. Vůbec první z nich, tedy Frankovka 2016, je totiž velkým příslibem.
Tak povedený „první hit“ snad svého času neměla ani Ilona Csáková, když zpívala „jen růžová to může být.“ Mám hroznou radost, že Frankovce se věnuje víc a víc vinařů, kteří cílí na náročného konzumenta, tahle odrůda si to jednoznačně zaslouží a její potenciál u nás zatím ještě nebyl vyčerpán. Hrozny pro plenérskou Frankovku pochází z Modrých hor, tedy vinařské oblasti této odrůdě zaslíbené, z viniční trati s trochu lascivním názvem Lizniperky.
Frankovka 2016, Plenér, 13 % Hodnocení: 89/100
Víno zrající 12 měsíců v dubovém sudu a následně rok v láhvi. Lahvováno bez filtrace a bez přidané síry. Barva ve skleničce výraznější rubínová, ve vůni je tahle Frankovka nasládle ovocně kořenitá, s tóny šestky, povidel, brusinek, hřebíčku a jemnou vanilkou. Široká paleta tónů, stále je co objevovat. V chuti hřejivé, plnější, uhlazené, s delším závěrem. Středně výrazná kyselina, tóny švestky, ostružin, povidel nebo kávy. Co má společného s Müller-Thurgau ze Školního statku Mělník? Opět hrozně příjemně pitelné víno. Měl jsem navíc možnost toto víno ochutnat opět zhruba po roce a musím říci, že delší ležení na láhvi mu rozhodně prospělo.
V tuto chvíli je v sortimentu vinařství jen a pouze Frankovka, do budoucna by měl přibýt snad i Pinot noir.