WOW! Weingut Fußer a ryzlink z rajské zahrady

Leden, 31.01.2020 08:49

Ze Španělska jsem si přivezl lehký kašlíček, a proto jsem si naordinoval pár dní bez vína a čaj s citronem. Nic se ale nemá přehánět, a tak jsem celkem rychle sladký Robitussin vyměnil za kyselou německou medicínu. Na nohy mne postavil skvělý biodynamický Paradiesgarten Riesling 2018 z vinařství Weingut Fußer z Pfalze.

IMG_20200129_172946

Ryzlink rýnský z Německa, to je moje oblíbená kategorie a je mi vlastně jedno, jestli je z Mosely, Rheingau, Rheinhessen, Nahe nebo třeba Pfalze. Německý Rielsing je totiž král! Němci to vědí,  a proto je v Německu aktuálně nejpěstovanější odrůdou s nějakými 24 000 hektary vinic z celkových více než 100 000. Vysazen je ve všech 13 vinařských regionech Německa, třeba v Rheingau tvoří 80 % vinic, na Mosele více než 60 %. V dalších regionech jako Pfalz nebo Nahe je to kolem čtvrtiny.

Pfalz je po Rheinhessen s 23 600 hektary vinic druhým největším vinařským regionem Německa. Právě zde poblíž městečka Deidesheim založili bratři Martin a Georg vinařství Weingut Fußer. Podnik vznikl v roce 2006 na základech vinařské produkce jejich otce. Martin a Georg jsou mladí vinaři, typická ukázka nastupující generace v Německu. Zaměřují se prakticky výhradně na odrůdy Rielsing a Pinot noir, které pěstují na některých špičkových polohách jako Paradiesgarten, Herrgottsacker nebo Leinhöhle. Jestě jednou: Paradiesgarten, Herrgottsacker, Leinhöhle. Já nevím jak na vás, ale v této souvislosti na mne Němčina působí hrozně sexy.

Celkem Weingut Fußer disponuje 14 hektary vinic. Oba bratři přitom během krátké doby své vinice konvertovali do organického režimu a následně začali aplikovat biodynamické postupy.

Paradiesgarten Riesling 2018 Weingut Fußer, 13 %      Hodnocení: 91/100

Lokalita Paradiesgarten získala své jméno v 50. letech 20. století díky své jedinečné malebné poloze nad Deidesheimem. Víno světlejšího zlatavého odstínu. Výraznější, krásně odrůdová aromatika. Primárně směřující do ovoce. Kombinace citrusů, bílé broskve, bylinek a lehké nakouřenosti šutru. Chuť je komplexní, plnější a vyvážená. Nechybí tóny limetky, citronové kůry, grepu nebo meruněk. Víno je suché, s lehce vystupující kyselinou, ale vyváženou s výraznější ovocností. Dochuť je delší, kombinuje kyselost a minerální slanost. Delikátní a energický kousek, víno na svém začátku a se slušným potenciálem zrát v láhvi. Tady se musí každý milovník německých rýňáků spokojeně rochnit.

IMG_20200129_172906

Riesling

Okomentovat:

*

Loading...