WOW: Springbank Vintage 1997 Single Malt

Březen, 20.03.2020 08:07

Těžké časy si žádají speciální láhve. Poloprázdné ulice měst a sem tam bloudící postavy v rouškách, to si asi pár měsíců zpátky dokázal představit málokdo. Jako na potvoru si prý užíváme nejteplejší zimu za posledních 60 let, ale k čemu to je. Vinotéky a vinné bary geschlossen, za točené pivo s posezením na zahrádce bych pomalu vraždil. Do toho v televizi promlouvá ovarová hlava. To chce panáka. Takže dnes to nebude Wine, ale Whisky Of the Week: Springbank Vintage 1997 Single Malt.

IMG_20200320_075202

Ani tu snad nebudu rozebírat, co jsem v roce 1997 ve svých 17 letech prováděl. Každopádně o dobrém víně, ani dobré Whisky jsem tehdy ještě neměl ponětí. Večírky, nebo chcete li „degustace s příteli“, tehdy měly zcela jiný charakter, pilo se pivo ze sudu, to nejlevnější víno a do toho snad vodka co si pamatuju. Ale jinak panovalo asi veselejší klima než dnes. Na hradě byl před třiadvaceti lety Václav Havel, Jan Svěrák dostal Oskara za Kolju a v Londýně knižně vyšel první díl Harryho Pottera (který teď má shodou okolností vášnivě rozečtený můj osmiletý syn). Kde jsou ty časy, nezbývá než zvolat CARPE RETRACTUM Springbank Single Malt!

Whisky, kterou mám před sebou (Batch No.2), šla do láhve v květnu 2007. Na svědomí ji má skotská palírna Springbank. Palírna Springbank je jedním z posledních přežívajících producentů v městečku Campbeltown, které se nachází na jižním poloostrově Kintyre. Produkuje tři různé druhy jednosladové whisky. Palírna byla založena v roce 1828 rodinou Mitchellových na místě pokoutní palírny Archibalda Mitchella. Původně se jmenovala Riechlachan. V Campbeltownu to tehdy hodně žilo, v městečku se nacházelo hned 30 legálních palíren, dnes tam fungují poslední tři.

Springbank je jednou z nejstarších rodinných palíren ve Skotsku, dnes vedená pátou generací rodiny. Unikátní z pohledu výroby zdejší whisky je, že celý výrobní proces, od sladování ječmene po stáčení a zrání destilátu, probíhá v původních prostorách palírny. Vše je na jednom místě a kompletně pod dohledem Mitchellových. Sortiment palírny dnes tvoří oblíbená Springbank Single Malt, dále Longrow Single Malt a destilovaná whisky a nejmladší člen portfolia Hazelburn Single Malt.

Springbank Vintage 1997 Single Malt, 54,9 %

Na rovinu se přiznávám, že nejsem Whisky expert, záliba v těchto destilátech u mne propukla relativně nedávno. Táta by měl radost, jako celoživotní fanoušek Whisky. Tohle je za mne docela chlapácké, přísnější pití. Barva je krásně zlatavá a vůně stále relativně svěží, s kandovaným ovocem, výrazně nakouřenými a uzenými tóny, toastem, vanilkou, pepřem. Chuť je hřejivá, hodně striktní, whisky nezapře svůj alkoholový level, ale zároveň v ústech cítíte harmonii, vyváženost a klid. Trocha sušeného ovoce, příjemný kouřový nádech, zemitost, jemné tóny karamelu. Dochuť je dlouhá, evokuje tóny dubu, Sherry nebo náznak kůže. Noblesní pití s ostrými lokty, jedinou nevýhodou je vyšší cenovka téhle láhve.

Budete-li ale projíždět Berounem, stavte na pohárek. V dobách pandemie je potřeba sdílet nejen roušky, ale i dezinfekci:)

Okomentovat:

*

Loading...