WOW! Parádní Zweigeltrebe 2008 barrique od Malý vinař

Leden, 17.01.2020 08:18

Upřímně, tenhle týden budu asi rád, pokud vůbec přežiju. Úterní degustace Frankovek se povedla, to už víte, včera jsem navázal ochutnávkou Chianti Classico a v sobotu usedám do vlaku směr Tábor a Bottled Alive. Do toho ještě stíhám odpíjet něco málo doma, jako třeba tohle senzační Zweigeltrebe z vinařství Malý vinař.

IMG_20200112_125504

Že se v Rakousku předepisuje Zweigeltrebe snad i proti úplavici víme, tamější pijáci vína jsou v pití Zweiglu mistři světa. To u nás tahle odrůda, ač hojně vysazena, si neužívá příliš pozornosti v záři reflektorů. Tak třeba v aktuální kolekci Salónu vín najdete hned devět Pinotů noir, pět Frankovek, tři Merloty a dokonce André nebo Alibernet, ale „cvajglík“ prostě chybí. Současně se přiznám, že si nějak nevybavuji, kdy naposledy jsem pil moravské Zweigeltrebe, které by mne jak se říká vystřelilo ze sandálů. Tedy až do tohoto týdne, kdy jsem otevřel krásně nazrálé Zweigeltrebe 2008 z Velkých Bílovic.

Zweigeltrebe 2008 barrique, Malý vinař, 13 %       Hodnocení: 91/100

No himmelhergot, ještě někdo bude tvrdit, že to na Moravě s červenými nejde? Tenhle Zweigelt mne posadil na sedací sval. Pozdní sběr, suché víno, před nalahvováním zrálo 18 měsíců ve francouzských barikových sudech. Viniční trať Široká hora. Víno se středně výraznou rubínovou barvou, s lehce cihlovým okrajem. Ve vůni tmavé třešně, švestky, brusinky, v nazrálé, až sušené podobě. Lehce animální dvoreček, tóny tabáku a pepře. V chuti je víno až překvapivě svěží, čekal daleko nazrálejší projev. Kyselé třesně, červený rybíz, švestky, jemná vanilka, zemitost, troška animality a nakouřenosti dřeva. Pestrá a hravá chuť. Tohle víno je příjemně ovocně kyselé, stále plné života, rozhodně neřeklo poslední slovo. Slušná délka, pěkná ovocná dochuť. Klobouk dolů!

IMG_20200112_125523

Okomentovat:

*

Loading...