WOW: Komplexní a sametová Roda 1 2013

Květen, 7.05.2020 06:35

Za současné situace téměř se slzou v oku vzpomínám na letošní jedinou zahraniční cestu za vínem. Mrazivě chladné, ale vinařsky obohacující lednové putování po vinicích španělských regionů Rioja a Ribera del Duero. Nezapomenutelným zážitkem byla návštěva špičkového vinařství Roda v Haru. No a tento týden jsem z domácí vinotéky vylovil víno Roda 1 ročníku 2013, které si nezaslouží jen titul „víno týdne“, ale bezpochyby i označení jedno z nejlepších, která se mi dostala do skleničky v průběhu letošního roku.

IMG_20200423_083755

Městečko Haro při návštěvě nejslavnější vinařské oblasti Španělska nemůžete vynechat. Místo, kde na vás doslova sálá historie a vínem to doslova žije. Právě kolem zdejší železniční stanice, která byla dokončena v roce 1880, se dnes koncentrují na malém území některá z nejlepších vinařství Španělska. Vedle sebe tu je CVNE, Muga, Gómez Cruzado, R. López de Heredia Viña Tondonia nebo Bodegas La Rioja Alta. Mezi roky 1868 a 1902 vzniklo v regionu Rioja 18 bodegas neboli chcete-li vinařství a hned 10 z nich právě v Haro.

Vinařství Roda je relativně mladé a najdete ho na vrcholku menšího kopce a většinu ostatních producentů a železniční stanicí má na dohled pod sebou. Přímo naproti vinařství Roda stojí přes silnici jeden ze zmíněných mohykánů – Bodegas La Rioja Alta. Přes svou krátkou historii se ale Roda rychle zařadila po bok těch nejlepších výrobců celé Riojy.

Název vinařství vznikl spojením prvních dvou písmen v příjmeních jeho zakladatelů – Mario Rotllant a Carmen Daurella. Založeno bylo v roce 1987 a jen o čtyři roky později začala stavba moderního vinařství se sklepem zabudovaným do zdejší skály. Hotovo bylo až v roce 2001. Hrozny pro výrobu vín Roda pochází z celkem 20 různých parcel v nadmořské výšce 550 až 640 metrů nad mořem. Vinice jsou obhospodařovány dle organických postupů, sklizeň probíhá ručně. Vinifikace vín probíhá v dřevěných sudech s regulovanou teplotou, následné zrání pak ve francouzských barikových sudech. Ročně vinařství vyprodukuje zhruba 300 000 lahví vín, která jsou exportována do 50 zemí světa.

Roda 1 je blend, který pochází z parcel, kde hrozny dozrály primárně do charakteru černého ovoce. Víno tvoří z 97 % odrůda Tempranillo s malou příměsí Graciana. Víno před uvedením do prodeje zraje 16 měsíců ve francouzských barikových sudech a následně ještě 20 měsíců v láhvi. Spolu s prestižním vínem Cirsion je právě Roda 1 tím nejlepším, co ve vinařství každý rok nalahvují.

Roda 1 2013, Roda,     Hodnocení: 93/100

Hodně tmavá koncentrovaná barva ve skle, téměř inkoustová. Už první přivonění ke skleničce slibuje velký zážitek. Bohaté aroma kombinující tmavé peckoviny, dominuje černý rybíz, švestky, borůvky, ale přidávají se tóny lékořice, povidel, fialky nebo hřebíčku. Vše zarámováno do ušlechtilého dřeva. Koncentrace vůní doslova parfémová. V chuti je víno komplexní, vrstevnaté, plné, ale uhlazené, sametové a „jammy“. Opět pestrá škála tónů, ve kterých nechybí povidla, švestky, černý rybíz nebo čokoládu. Přes velkou koncentraci vínu nechybí fajn svěžest, typická pro vína Roda. Noblesní tříslo a parádní práce se dřevem. Dlouhé jak rychlík Ostravan, v ústech se drží opravdu dlouho. Skvělé v současné podobě, s potenciálem do dalších let.

Orientační cena: 1150 Kč (hnvino.cz)

Rioja

Okomentovat:

*

Loading...