WineWords: Neztraceni v překladu

Listopad, 14.11.2016 10:17

Vibration table, pressing, skin contact… ne nebojte se, dnes to tu nebude žádná růžová knihovna. Jde o termíny, které popisují výrobu vína, nikoliv intimní setkání mezi mužem a ženou. Výrazy jsem si vypůjčil z interaktivní učebnice WineWords, kterou vydala v loňském roce brněnská jazyková škola MKM.  Pokud je vám jejich význam neznámý, možná byste si měli učebnicí zalistovat také.

img_40491

Zajímavých publikací o víně u nás vychází jak šafránu a psaných v anglickém jazyce ještě o řád méně. Kniha WineWords, s podtitulem English for Wine Professionals and Wine Lovers, je z tohoto pohledu velký unikát, autorům se navíc podařilo vyplnit mezeru na trhu a nabídnout všem vinařům, vinným obchodníkům a milovníkům vína z neanglicky mluvících zemí zajímavou pomůcku při studiu odborné „vinařské“ angličtiny. Knihu sestavil tým čtyř autorů v čele s Australanem Mikem Mazey a prý se podle ní už vyučuje třeba na dvou velkých vinařských univerzitách v Tokiu a na vinařské škole v Moskvě. Možná by tedy nebylo od věci, kdyby se masivně prosadila i v tuzemsku.

Pěstování révy, výroba vína, degustace a hodnocení vín, marketing vína nebo obchod, učebnice na zhruba 500 stranách rozebírá víno z různých pohledů a po jejím prostudování budete schopni konverzovat s vinařem v Burgundsku například o „the whole truth about whole bunch fermentation“. Pokud samozřejmě bude i on jazykově vybaven:). Kniha obsahuje komentáře či zkušenosti některých zajímavých osobností vinařského světa, jako jsou Lukas Pichler z vinařství F.X Pichler, Fred Loimer, Ernst Loosen nebo třeba Sylvain Pitiot z Clos de Tart. Více či méně bylo na vzniku knihy také zaangažováno osm držitelů titulu Master of Wine. Tuzemskou vinnou scénu reprezentuje například Michal Šetka, který v jedné z kapitol odhalí nebo spíše neodhalí, co se děje „Behind the Scenes at Wine & Degustation Magazine.“

Zajímavým doplňkem projektu je i více než 100 videí, které rozšiřují texty a úkoly v učebnici a které obohacují výuku jednotlivých témat. Jde o výseky rozhovorů s jednotlivými vinaři, MW, s obchodníky či specialisty na marketing. Videa jsou dostupná přes platformu Youtube, bez učebnice ovšem samotná jako taková příliš nefungují.

Učebnice WineWords má na první pohled zajímavé a přehledné grafické zpracování, za které získala designovou cenu v Německu. Je škoda, že se mi do ruky nedostala zhruba před šesti lety, kdy jsem si peripetiemi poznávání anglické vinné terminologie procházel samostudiem, respektive čtením zahraniční literatury. Ne, že bych snad v knize nenašel nějaké nové a neznámé slovíčko, ale s tím, co v makovici mám, si aktuálně většinou vystačím. Proto jsem WineWords spíše prolistoval, protože smyslem knihy je jednoznačně výuka jazyka. Doprovodné texty nemají takovou hloubku ani rozsah, aby se jimi mělo význam pročítat jako u běžné knihy.

Pokud máte ambici dát si pro příští rok předsevzetí, že se při svých cestách za vínem v budoucnu chcete domluvit vlastním pantem, nikoliv rukama a nohama, tak si přidejte WineWords na seznam v dopise Ježíškovi. Pozor, nejde ale o učebnici angličtiny, nýbrž učebnici vinné angličtiny. Neboli kniha je komplet v anglickém jazyce, bez jediného českého slovíčka, takže se očekává, že nějaké to „How do you do“ a „Nice to meet you“ umíte na vinaře vybalit i bez jejího přičinění. Pro vytunění vašich konverzačních schopností ale může posloužit velmi dobře.

A třeba to u této učebnice nemusí skončit, protože agentura MKM se rozhodla šlápnout do tuzemského vinného vzdělávání s řádnou razancí a od začátku příštího roku začne v Brně nabízet certifikované kurzy WSET. Agentura prošla náročným certifikačním procesem a získala oprávnění pro výuku kurzů „WSET Level 1 Award in Wines“ a „WSET Level 2 Award in Wines and Spirits“.  Lektorem by měl být „bludný Holanďan“ Frank Smulders MW. Takže jak vám potvrdí kdejaký vinař ve vinici, nic není nemožné a pouze The sky’s the limit.

img_40431

img_40451

img_40461

img_40471

Okomentovat:

*

Loading...