Vyzrálé víno z Languedocu. Uhádnete ročník?

Leden, 23.01.2017 08:59

Tuhle lahvinku jsem pořídil před koncem roku v příjemném vinném baru a vinotéce Naturel.  Prostorově skromnou a útulnou naturální oázu najdete v centru Prahy v ulici Myslíkova. Víno Les Creisses jsem otevřel až tento víkend, jde o cuvée založené na odrůdách Syrah a Grenache, ve fázi příjemné vyzrálosti. A jeho ročník? Zkuste hádat…

IMG_4122[1]

Rodinné vinařství s více než 100letou historií v roce 1998 převzal právník Philippe Chesnelong. Sekl s paragrafy a rozhodl se začít vinařit. Na 15 hektarech hospodaří organicky, výsadbu tvoří zejména Syrah, dále pak odrůdy Grenache, Cabernet Sauvignon, Cinsault a Mourvèdre.

Než se podíváme do nitra láhve, neodpustím si poznámku k etiketě vína. Ta je přímo ukázkovým příkladem toho, jak někdy Francouzi dokáží nepoučenému zákazníkovi zkomplikovat nákupní proces. Zadní etiketa na láhvi není vůbec, z té přední se zájemce dozví následující informace „Vin de Pays dʼOc, LES CREISSES, Domaine Philippe Chesnelong a Valros. Nechybí samozřejmě údaje o hodnotě alkoholu a ročníku vína. Po takto vyčerpávajících informacích se nezbývá než ptát, co že je v té láhvi ukryto? Odrůdy? Z jaké části Francie? Musím říci, že při studování této etikety se jeden velmi lehce dostane do pěkné „creisse“ a pokud by vedle v regále stála flaška Shirazu z Austrálie, nepochybuji o tom, že většina lidí sáhne po ní…. To ale nebyl můj případ.

Víno je výraznější na nose. Vůně je celkem čitelně nazrálá, s tóny sušeného ovoce, švestek, malin, nechybí květinové tóny připomínající fialku a také lékořice nebo hřebíček. V chuti je víno středně plné, na první dobrou úplně nevyrazí dech, naopak je spíše decentní a jemné. Třísloviny jsou středně výrazné a zaoblené zráním v láhvi. Tóny zralých červených peckovin a střední kyselina vytváří příjemnou kombinaci, která v dochuti přechází do lehké kořenitosti a náznaku tabáku. Víno už nemá potenciál pro další stárnutí, osobně bych asi preferoval verzi o několik let mladší, i tak ale tohle víno stále nabízí fajnový a lehce rustikální zážitek.

A ročník? Zkuste dedukovat na základě následujících indicií. V inkriminovaném roce přistála na Marsu sonda NASA MER-A (Spirit), byla založena sociální síť Facebook, prezidentem Slovenska se stal Ivan Gašparovič a v Iráku zase začal proces s bývalým prezidentem Saddámem Husajnem. Mistry Evropy ve fotbale se stali Řekové, kteří porazili v Lisabonu domácí Portugalsko 1:0.

V České republice poprvé vystoupil bývalý „beatle“ Paul McCartney, konkrétně na koncertě v Praze.  V uvedeném roce zemřel Miloslav Šimek nebo hokejový kouč Ivan Hlinka. Vítězem listopadových krajských voleb se stala ODS se ziskem více než 36 %. Do té doby největší obecní referendum v historii ČR skončilo krachem. O plánu na odsun hlavního nádraží v Brně přišlo hlasovat jen 24,9 % voličů, pro platnost referenda by byla potřeba alespoň poloviční účast.

Tak co, už víte, o jakém roce je tu řeč?

Languedoc

Okomentovat:

*

Loading...