Vulkaničtí Slováci

Leden, 16.01.2017 07:37

Je právě tolik, kolik je. Dneska máme 16. ledna a já jsem prosím pěkně letos ochutnal zatím jediné víno z Moravy, víno z Čech. Není v tom žádný truc či konspirace, je to prostě tak. V rámci minulého degustačního příspěvku se tu velebila vína z Rakouska, dnes to bude Slovensko. Pro ty, kdo snad čekají nějaký tip na tuzemské lahve, mám ale dobrou zprávu. Do Polska už nehodlám pokračovat a příště si konečně nalijeme prvního letošního českého čistého vína.

IMG_4116

Když se na mne nedávno obrátil dovozce Wineplanet.cz s nabídkou zaslání tří vzorků vulkanických vín ze Slovenska, tak jsem neváhal a přijal. Z několika důvodů. 1) Bez natahování na skřipec přiznám, že vývoj na slovenské vinné scéně nezvládám detailně sledovat a vždy rád ochutnám něco zajímavého od našich východních sousedů. 2) Ryzlink a Veltlín je moje krevní skupina. 3) K sopkám mám tak nějak blízko, pocházím ze Slaného, kde jak známo jedna vyhaslá sopka je. I když je jí vlastně už jen půlka a navíc bez vinic. 4) Jižní svah o vulkanických vínech psal na konci roku a já nechci být pozadu:).

Začneme pěkně zostra, jak se na vulkán čpící síru sluší. Rizling rýnský 2013, výběr z hrozna, suchý, z vinařství Fundus Regius. Malé rodinné vinařství založené v roce 2003, dnes hospodařící na 15 hektarech vinic. Pokud byste chtěli šmejdit prstem v autoatlase, tak si v jmenném rejstříku zkuste najít obec Priekopa v „Sobraneckom vinohradníckom rajóne“. Vinohrad, ze kterého pochází toto víno, stojí poblíž sopky Vihorlat. Tohle víno mi udělalo nefalšovanou radost. Na nose nezapře svůj odrůdový původ, příjemně meruňkové, s bylinkou a jemným medovým nádechem. Čistá práce. V chuti suché, s vyšší kyselinou, ale zdaleka nedosahující rozměrů rozehrávače severoamerické NBA. Víno je krásně vybalancované a delikátní a to i přes etiketou avizovaných 14 % alkoholu. Celek působí jemně, uhlazené, příjemně. Pokud vinařství ještě trochu zapracuje na vizuálním stylu, tak bych se s tím vůbec nebál vyrazit do světa! To víno prostě vypadá zvenku hůř, než jaký je obsah uvnitř. Spousta vinařství přitom slaví úspěch s přesně opačnou strategií. Hodnocení: 88/100.

IMG_4110

Daleko odvážnější je etiketa vinařství Marvla Tindo, s trošku punkovým fontem písma, rozpustilou dámou se zeleným motýlem a moderním QR kódem. Víno se jmenuje Veltlín z Eleny, víno spod vulkánu. Ještě dodám, že jde o ročník 2015 a že víno je suché. Další mlaďoučké vinařství, založené teprve v roce 2009, produkující zhruba něco kolem 9000 lahví. Jako by bylo Slovensko takovou neklidnou aktivní sopkou, která chrlí v posledních letech „lávinu“ nových projektů. Ale zpátky k vínu. Jeho barva připomíná bílé zlato. Tohle víno je takový ten moderní hipsterský mok. Relativně divoké na nose, něco exotického ovoce, hruška, citrusy nebo květinová medovost. Vínu se rozhodně nedá upřít příjemná pitelnost, má výraznější kyselinu, střední tělo i délku. Ve vůni i chuti působí jednolitým dojmem. Tohle je spíš párty „družstevní“ pití než lahev k večernímu rozjímání. Pokud máte chuť na to první, určitě splní očekávání. Hodnocení: 85/100.

IMG_4108

Jak se říká u nás ve Slaném: „Konec sladký, všechno dobré“…. snad tohle nečtou nějací Slaňáci, by mě vydědili, vůbec se to tam totiž neříká. Každopádně pojďme se podívat na třetí slovenskou láhev. Opět velice „originální“ ambaláž, nemůžu si pomoci, ale tady vidím trochu slabé místo slovenské vinné scény. Nicméně… Hankove 2014, výber z hrozna od vinařství J & J Ostrožovič. To disponuje 55 hektary vinic ve vinařské oblasti Tokaj, na kterých hospodaří v režimu integrované produkce, tolik populárním i v tuzemsku. Zhruba polovinu výsadby tvoří odrůda Frumint, zbytek odrůdy Lipovina a Muškát žlutý. Víno Hankove pochází z nejstaršího vinohradu, kterým manželé Ostrožovičovi disponují, jako rok výsadby je na etiketě hrdě uvedeno 1947. Barva ve skleničce je výraznější, zlatavá, vůně medově nasládlá, s tóny tropického ovoce, hrušek nebo meruněk. Víno má něco kolem 30 gramů zbytkové cukru, je sladší, ale současně příjemně ovocné, kořenité, s jemnými tóny, které připomínající dřevěný box na doutníky. Přiznám se, že polosladká vína piju minimálně, pokud je to u vás jinak, tak tohle určitě stojí za vyzkoušení. Hodnocení: 87/100.

IMG_4109

1 komentář:

Petra

17. January 2017 15:58

Vida ! To jsme se u Fundus Regius hezky potkali (ja byla v hodnoceni jeste o chlup/ bod vstricnejsi). Na mne vino pusobilo pomerne intenzivne, hlavne nez se rozdychalo, ale jinak souhlasim s hodnocenim :)

http://www.kapkyovine.cz/2016/10/ryzlink-satecek.html

Okomentovat:

*

Loading...