VÍNO TÝDNE: Pooles Rock Semillon 2017

Září, 17.09.2023 09:16

Slavná britská spisovatelka a kritička vín Jancis Robinson MW na adresu Semillonu z Hunter valley prohlásila, že je to doslova „australský dar celému světu“. Přesto je toto stylem jedinečné víno prakticky nedostupné na řadě trhů, včetně České republiky. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je povedený Pooles Rock Premiere Semillon 2017, který má v sortimentu dovozce Alifea.

IMG_20230916_131730_Bokeh__01

Semillon je nesmírně zajímavá bílá odrůda, která si slávu vydobila jak na poli suchých, tak sladkých dezertních vín. O kvalitách Semillonu svědčí fakt, že ta nejlepší vína mají skvělý archivační potenciál. Reputace Semillonu je spojena zejména s francouzským regionem Bordeaux. Tady tvoří nerozdělitelnou dvojici s odrůdou Sauvignon blanc. Většina suchých bílých vín tvořena právě tímto duem a Semillon najdete také v jedněch z nejslavnějších dezertních vín světa – Sauternes.

Mimo Francii pak pracují vinaři s odrůdou Semillon zejména z Austrálii, Jihoafrické republice nebo v USA. Na Moravě má menší výsadby vinařství Sonberk, které si Semillon původně pořídilo pro potřeby sladkých vín, dnes ho ale lahvuje jako čistě odrůdové suché víno. Letos v létě jsem ve vinařství ochutnal Semillon 2018 ze sudů a byl skvělý.

V minulosti byl Semillon mnohem rozšířenější odrůdou než dnes. Ve většině vinařských regionů jeho výsadby spíše klesají, což je dáno jeho menším sexappealem v mládí. Ve skleničce totiž mladý Semillon většinou nepůsobí tak atraktivně, jako třeba právě Sauvignon blanc. S delším odstupem, osmi a více let, to ale často bývá zcela jiná písnička. Některá velká bílá vína z Bordeaux přitom mají potenciál zrát i několik desítek let.

Mladý Semillon může být v chuti opravdu až strohý a nenápadný, s jemnou aromatikou připomínající citrusové plody, zelené jablko nebo posečenou trávu a akátový květ. Vína mají nižší kyselinu než zmíněný Sauvignon, ale zajímavou komplexní chuti. S přibývajícím věkem se vína mění, nabývají na charakteru a rozvíjí svůj aromatický projev, do tónů zralého peckového ovoce, citrusů, medu, toastu, ořechů nebo sena.

Mimo Francii fanoušci odrůdy s velkým respektem vzhlíží zejména ke kultovním suchým Semillonům z Hunter valley. Oproti Bordeaux tu nechávají vyniknout Semillon v čistě odrůdové podobě a ve velmi specifickém stylu, který je na míle vzdálený sladkému vínu Sauternes.

Hunter valley je teplý region s unikátním klima a vinaři tu Semillon typicky sbírají brzy, s cílem vytvořit víno s alkoholem mezi 10 % až 12 % alkoholu a s vysokou úrovní kyselosti. Vinifikace typicky probíhá bez použití sudů, s cílem podtrhnout jedinečný charakter odrůdy. I když to na první pohled tak nemusí vypadat, Semillony z Hunter valley se skvěle hodí pro uložení do sklepa a dlouhověkostí si nic nezadají s dobrým Ryzlinkem rýnským.

Dokladem budiž i Premiere Semillon 2017 z vinařství Pooles Rock. Hrozny byly ručně sbírány začátkem února, lisování celých hroznů a studená macerace po dobu dvou dnů. Fermentace při teplotě 14-15 °C trvala zhruba dva týdny. Víno bylo poté staženo z kvasničních kalů, před lahvováním leželo krátce v nerezových tancích.

Premiere Semillon 2017, Pooles Rock, 12 %    Hodnocení: 91/100

Světlá barva ve skleničce, ve vůni z počátku nenápadné, ale s postupem času stále zajímavější. Krásně se otevřelo do zajímavé kombinace tónů meruňky, hrušky, limetkové kůry, bílých květů a špetky medu. V chuti je Semillon energicky svěží, s dominantní kyselinou a s tóny limetkové kůry, citrusových plodů, meruňky a jemnými herbálními tóny. Víno má pevnou „ryzlinkovou strukturu“, v dochuti je minerálně slané, lehce „nakouřené“. Závěr příjemně pozvolna odeznívá. Skvělé, zábavné a charakterní bílé víno, které se možná netrefí do chuti každému, ale má potenciál nadchnout! Určitě ještě není na svém vrcholu, zajímalo by mne, jak bude vypadat za dalších pět až sedm let.

Orientační cena: 813 Kč (Alifea)

IMG_20230916_131643_Bokeh__01

VÍNA TÝDNE:

Reiler Sorentberg Riesling Rotschiefer 2020, Weingut Sorentberg, Hodnocení: 90/100

Barbaresco 2013, Produttori del Barbaresco   Hodnocení: 94/100

Pinot noir 2016 Terroir Kukvička, Vinařství Sůkal   Hodnocení: 92/100

Barbera d´Alba DOC 2012, Cordero di Montezemolo   Hodnocení: 92/100

Okomentovat:

*

Loading...