Fattoria Selvapiana je jedno z mých nejoblíbenějších vinařství Itálie. Už jsem tu v minulosti psal o jejich starších ročnících nebo vínech Bucerchiale a Pomino. Tentokrát to nebude klasické toskánské Sangiovese, ale „Bordeaux blend“ v podobě vína Fornace 2013. Krásně nazrálé víno, totálně starosvětské, lehce rustikální, s dalším potenciálem ležení na láhvi.
Fattoria Selvapiana je bez přehánění hvězda méně známé toskánské apelace Chianti Rufina. Nebudu moc daleko od pravdy, když řeknu, že vinařství je samo o sobě slavnější než tenhle trochu zapadlý kout Toskánska. Vinařský region Chianti Rufina leží na nejsevernějším okraji Toskánska, tvoří něco málo přes 20 vinařství, která ročně nalahvují zhruba 3,5 milionů vín. Hektarová plocha vinic v Chianti Rufina nedosahuje ani 1000 hektarů.
Před pár lety jsem měl možnost strávit v Chianti Rufina jeden celý den, poznat místní sympatické a skromné vinaře a ochutnat vína od většiny z nich. Pokud budete chtít v Toskánsku pátrat po vínech se skvělým poměrem kvality a ceny, jste tady na správné adrese. Vysokou kvalitu zdejších vín jsem otestoval na vlastních chuťových pohárcích a ceny? Klidně i poloviční oproti Chianti Classico.
Jednoznačně nejrespektovanějším vinařstvím Chianti Rufina je právě Fattoria Selvapiana. Vinařství má za sebou více než 180 let existence a stále je v rukou stejné rodiny. Aktuálně ho má na povel Federico Giuntini Masseti se svým synem. Charismatický chlapík a velká osobnost italského vinařství. Asi nikdy nezapomenu na společnou ochutnávku starších ročníků v rámci veletrhu Vinitaly, kdy jsem měl možnost zkusit vína Bucerchiale Riserva 2009 nebo 1996 a třešničku na dortu v podobě vína Chianti Rufina 1980.
Dlouhověkostí vín je Fattoria Selvapiana ostatně pověstná, takže pokud se k nějaké láhvi tohoto vinařství dostanete, nebojte se ji zapomenout ve sklepě na delší dobu. Za svou sklerózu budete po letech odměněni výjimečným degustačním zážitkem. Stylem jsou vína Fattoria Selvapiana velmi tradiční, Itálii a Toskánsko z nich ucítít ve vteřině. Platí to i pro červené víno Fornace, což je blend odrůd – 40 % Cabernet Sauvignon, 40 % Merlot, 15 % Cabernet Franc, 5 % Colorino.
Fornace 2013, Fattoria Selvapiana, 13,5 % Hodnocení: 92/100
Zrání zhruba rok a půl v dubových sudech. Středně intenzivní červená ve skleničce, s širším cihlovým okrajem. Na nose to je paleta vonící dálkami, dobrodružstvím a historií. Kdyby James Bond ujížděl na červeném víně, místo Martini a vodky… Úplně vidím Seana Conneryho, jak stojí na baru a krouží se skleničkou přesně takového vína. Elegantní, sofistikované a zároveň sebevědomé a „chlapácké“. Krásná kombinace sušeného peckového ovoce, připomínajícího švestky, maliny nebo červený rybíz, doplněná o tóny fialky, hřebíčku, lesního podrostu a tabáku. V chuti na svém vrcholu, na kterém se bude držet i v dalších letech. Uhlazené, příjemně ovocné, s jemnými terciálními tóny, integrovaným tříslem a pevnou kyselinou. Primárně tóny červeného peckového ovoce, lehce květinové, s tóny fialky nebo lékořice. Dlouhý, pozvolna odeznívající závěr. Víno Bucerchiale Riserva od Fattoria Selvapiana bývá ještě o chlup lepší, ale i Fornace mne jářku baví moc!
VÍNA TÝDNE:
Reiler Sorentberg Riesling Rotschiefer 2020, Weingut Sorentberg, Hodnocení: 90/100
Barbaresco 2013, Produttori del Barbaresco Hodnocení: 94/100
Pinot noir 2016 Terroir Kukvička, Vinařství Sůkal Hodnocení: 92/100
Barbera d´Alba DOC 2012, Cordero di Montezemolo Hodnocení: 92/100
Premiere Semillon 2017, Pooles Rock Hodnocení: 91/100
Chardonnay 2021 Záhřebenské, Jaroslav Springer Hodnocení: 88/100
FATAL No.1, Roman Fabig, Hodnocení: 92/100
Ritme 2019, Ritme Celler, Hodnocení: 91/100