Víno spojuje

Únor, 6.02.2018 09:06

Z narozeninové oslavy jsem si odnesl bacila a díky následné nemoci také týden bez vína. Těžké to časy. Svou lásku k vínu tedy bylo potřeba saturovat alespoň vizuálně. Konečně jsem si našel čas pustit asi poslední biják s vinnou tematikou, tedy francouzský film Víno nás spojuje. No nalijme čistého vína, žádná velká sláva, člověk u jeho sledování maximálně dostal chuť dát si skleničku burgundského, zajet si do Burgundska a nepsat žádné scénáře.

viinitilamme_ranskassa

Je to smutné zjištění, ale ani kouzelné záběry z burgundských vinic bez zajímavého příběhu neobstojí… Dějová linka o třech sourozencích, kteří po smrti otce přebírají rodinné vinařství, působí kostrbatě, diváka nevtáhne… Místy až otravné flashbacky z dětství, nevěrohodně vykreslené postavy, scény, které jen tak plynou bez nějakého většího významu.. Možná tomu ani moc nepomohl dabing. Spíš než to, zda se hlavním hrdinům podaří vyřešit osobní a vztahové problémy držíte palce, aby z náhodného mraku během sklizně nezapršelo, aby to víno z jejich první sklizně stálo za to.

Jako těžkou oddychovku do sychravých zimních dnů si to pusťte, ale neříkejte, že jsem Vás nevaroval. Škoda, už dlouho tu nebyl skvělý film o víně, takže nezbývá vzpomínat na klasiky typu Dobrý ročník. To je podobně nenáročný biják, ale Ridley Scottem zrežírovaný tak na pohodu, že si ho člověk s chutí pustí podruhé, potřetí… Zajímavé, že fanoušci slavného režiséra mu tuto „vinnou odbočku“ docela dali sežrat.  Na CSFD má film Víno nás spojuje aktuálně 70 %, já bych mu dal ještě tak o deset méně.

d4a7a2_1fecc1f8206b4de0ad9baafc055eee83

Při internetovém brouzdání jsem o víkendu narazil na jeden celkem vtipný fotografický projekt „3 Glasses“. Brazilský fotograf Marcos Alberti fotil sérii lidí ve svém ateliéru. První snímek po jejich příchodu do ateliéru po těžkém pracovním dni a poslední snímek po třech skleničkách vína… v některých případech jsou čtveřice fotek minimálně úsměvné. Celé album si můžete prohlédnout na: https://www.masmorrastudio.com/wine-project

Baví mne, že na degustacích, které poslední rok pořádám, to funguje úplně stejně. Lidé přichází relativně neutrálně naladěni, ale na konci je po desítce vzorků a dopíjení nějakých lahví vše úplně jinak, atmosféra krásně vygraduje, je plná úsměvů, diskuzí nad víny, vtipných historek:) Krásně to neřízeně bublá, se skleničkou v ruce odpadají komunikační bariéry a vznikají nová přátelství… a to mám na práci s vínem hrozně rád.

d4a7a2_5b138533c09a472dadc5fb575c65eeb3

d4a7a2_fc4aec70fcf945388290213899d3e255

Okomentovat:

*

Loading...