Víno měsíce: Roda 1 Blanco 2019

Leden, 31.01.2023 10:10

Čas od času se objeví víno, které v historii konkrétního vinařství znamená doslova revoluci. Právě takovou pozici má víno Roda 1 Blanco z vinařství Roda. Po letech testování a pokusů toto špičkové španělské vinařství z regionu Rioja totiž představilo své první bílé víno. Roda 1 Blanco má potenciál stát se velmi rychle nefalšovanou španělskou legendou.

IMG_20230130_201533__01

O červených vínech Roda jsem tu již v minulosti psal, dokonce i o návštěvě tohoto vinařství, kterou jsem stihl začátkem roku 2020, než vše uzamkla pandemie. Roda je pro mne s trochou nadsázky více Bordeaux než Rioja. Elegance těchto vín je výjimečná. Vinařství Roda je přitom na rozdíl od většiny zámků v Bordeaux relativně mladé a zájemci o návštěvu ho najdou stát nad slavnou železniční stanicí v městečku Haro.

Název vinařství vznikl spojením prvních dvou písmen v příjmeních jeho zakladatelů, tedy pana Mario Rotllanta a paní Carmen Daurelly. Založeno bylo v roce 1987 a jen o čtyři roky později začala stavba moderního vinařství se sklepem zabudovaným do zdejší skály. Hotovo bylo až v roce 2001. Hrozny pro výrobu vín Roda pochází z celkem 20 různých parcel v nadmořské výšce 550 až 640 metrů nad mořem. Vinice jsou obhospodařovány dle organických postupů, sklizeň probíhá ručně. Vinifikace vín probíhá v dřevěných sudech s regulovanou teplotou, následné zrání pak ve francouzských barikových sudech. Ročně vinařství vyprodukuje zhruba 300 000 lahví vín, která jsou exportována do 50 zemí světa.

Španělský vinařský region Rioja samozřejmě reprezentují především komplexní červená vína, ale jedním z lokálních trendů je i návrat k produkci těch bílých. Bílá vína ostatně měla v minulosti v sortimentu zdejších vinařství větší zastoupení, než je tomu dnes. Ještě v roce 1985 tvořily bílé odrůdy pětinu vinic regionu Rioja, o dvacet let později to bylo ale již jen kolem sedmi procent. Poslední dekádu se tento trend obrací. Vinařství, která mají vhodné polohy pro bílé odrůdy, do svým vinic sází Viuru, Garnachu Blancu, Tempranillo Blanco, Verdejo nebo třeba Chardonnay. Celkem tak dnes bílé odrůdy najdete na více než 6 000 hektarech z celkových 66 000 hektarů zdejších vinohradů. Jedničkou v bílých odrůdách je jednoznačně Viura.

I víno Roda 1 Blanco je založené na odrůdě Viura, kterou v blendu v menší míře doplňují odrůdy Malvasía de Rioja a Garnacha Blanca. Jde o starší výsadbu Viury, z vyšší polohy s velmi chudou půdou, kde by se jinak rozšířenému Tempranillu nedařilo. Macerace hroznů i následná fermentace probíhaly ve francouzských dubových sudech. Před uvedením na trh víno zrálo 18 měsíců ve dřevě a dalších 18 měsíců na láhvi. V prvním roce vinařství opustilo 4300 litrů tohoto bílého zlata.

Roda 1 Blanco 2019, Roda, 14, 5 %   Hodnocení: 94/100

Víno má intenzivnější žlutou barvu se zlatavými odlesky, dobrou viskozitu. Aroma je komplexní, Roda 1 Blanco bez problémů utáhne velkou burgundskou sklenici. Vůně je vrstevnatá, najdete v ní tóny zralých citrusových plodů, kdoule nebo bílých květů. Vše doplněno o velmi jemné tóny ušlechtilého dřeva, decentní nakouřenost a podtón vanilky. V chuti je pak víno komplexní, vyvážené, kombinace zralých peckovin, ananasu a sladce kořeněných tónů. Skvěle integrovaný sud, víno působí plně, tučně a svěže zároveň. Dlouhá dochuť kombinující minerální slanost a příjemnou kyselost. Opravdu velké bílé víno, čistý a absolutně delikátní styl, které strčí do kapsy kdejakou burgundu.

IMG_20230130_201645__01

Rioja

Okomentovat:

*

Loading...